na temat informacji niefinansowych za 2022 rok
S p r a w o z d a n i e A s s e c o P o l a n d S . A . o r a z G r u p y A s s e c o
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 2
Spis treści
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 3
5. ŚRODOWISKO .......................................................................................................................................... 50
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 4
Wprowadzenie
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 5
1. WPROWADZENIE
1.1 List Wiceprezes Zarządu odpowiedzialnej za zrównoważony rozwój
[GRI 2-22]
Miniony rok był dla Asseco rekordowy pod kątem wyników finansowych. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że przyjęta przez nas strategia biznesowa jest efektywna, umożliwia nam skuteczne działanie w obliczu światowych kryzysów, takich jak pandemia COVID-19 czy wybuch wojny w Ukrainie, a przede wszystkim zapewnia nam zaufanie naszych pracowników, klientów i inwestorów.
Mamy świadomość, że doceniana jest nie tylko efektywność finansowa naszych działań, ale również zrównoważony rozwój naszego biznesu. Asseco od początku działalności dba o ład korporacyjny w organizacji i angażuje się w działania na rzecz lokalnych społeczności i ochrony środowiska. W tym roku podjęliśmy decyzję o przedstawieniu efektywności tych działań w oparciu o m.in. wytyczne raportowania GRI (Global Reporting Initiative) i SASB (Sustainability Accounting Standards Board) oraz wymogi Taksonomii Unii Europejskiej dla sektora ICT. Przeprowadziliśmy także badanie istotności, którego celem było ustalenie ważnych dla grup interesariuszy obszarów zrównoważonego rozwoju. Wierzymy, że skonsolidowane sprawozdanie niefinansowe Grupy Asseco, zaprezentowane w ramach międzynarodowych, jednolitych standardów raportowania, zapewni wysoki poziom przejrzystości tego dokumentu i oceny naszych działań.
W lutym 2022 roku, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, wszyscy stanęliśmy przed wyzwaniem, które było sprawdzianem dla naszej empatii i solidarności . Jako społeczeństwo pokazaliśmy, jakie nasze wartości i jak wielką pomoc potrafimy okazać. W Asseco również mieliśmy jasne priorytety. Nasze spółki natychmiast zaangażowały się w działania pomocowe. Tylko Asseco Poland na pomoc Ukrainie przekazało w sumie 1,7 mln zł. W ramach tych środków zapewniliśmy zakwaterowanie dla blisko 170 rodzin z dziećmi przez pierwszy okres ich pobytu w Polsce i wspieraliśmy ich m.in. w kwestiach mieszkaniowych, formalno-prawnych, medycznych czy edukacji dzieci. Materialnie i finansowo wspieraliśmy również naszych pracowników, którzy samodzielnie podejmowali działania pomocowe. Ponadto nasi eksperci pracowali nad systemami informatycznymi związanymi z przyznawaniem i wypłatą świadczeń socjalnych dla uchodźców z Ukrainy.
W naszym przypadku działalność charytatywna nie ogranicza się jednak tylko do reakcji na sytuacje kryzysowe. Grupa Asseco prowadzi systematyczne działania na rzecz lokalnych społeczności. W Polsce jednym z takich projektów jest akcja „Pomagamy”, w ramach której pracownicy nominują do wsparcia finansowego wybrane organizacje, m.in. domy dziecka lub samotnej matki, hospicja czy fundacje wspierające ubogie rodziny. Od 2013 roku w Asseco Poland przeznaczyliśmy na akcję ponad 1,88 mln zł, a w projekcie wzięło udział 2 tys. pracowników. Dzięki tym środkom udało się pomóc ponad 5 tys. dzieci i 130 rodzinom.
W Asseco dbamy o potrzebujących, ale też o siebie nawzajem. Zatrudniamy blisko 33 tys. pracowników w 60 krajach na świecie. Działamy w modelu federacyjnym. Jesteśmy jednym zespołem, ale nasze spółki mają dużą autonomię oraz swobodę prowadzenia biznesu. Naszą współpracę cechuje wspólna wizja i partnerskie relacje. między nami różnice płci, wieku, kulturowe oraz przekonań, dlatego nadrzędną wartością jest dla nas poszanowanie zasad równouprawnienia. Nasi pracownicy rekrutowani i oceniani przede wszystkim w oparciu o swoje kwalifikacje. Wzrost naszego biznesu sprawia, że stale poszukujemy kolejnych specjalistów do naszego zespołu. Z myślą inwestujemy we wspieranie i pozyskiwanie młodych talentów. Współpracujemy z uczelniami, prowadzimy autorskie programy stażowe i absolwenckie oraz projekty specjalne, jak np. „Asseco for the Future”, w ramach którego podczas Olimpiady Robotyki „First Global Challange” sponsorowaliśmy reprezentującą Polskę drużynę „Spice Gears”.
Misją naszego zespołu jest cyfrowa transformacja społeczeństw i ich rozwój poprzez ułatwienie dostępu do rozwiązań i usług IT, np. w zakresie służby zdrowia, ubezpieczeń społecznych, edukacji czy Smart City. Współpracujemy z ponad 400 szpitalami w całej Polsce i jesteśmy współtwórcą „Chmury dla Zdrowia”, projektu dzięki któremu jednostki medyczne mogą bezpiecznie świadczyć e-usługi. Nasz zespół pracuje także przy systemach informatycznych wykorzystywanych przez Zakład
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 6
Ubezpieczeń Społecznych do wypłaty licznych świadczeń socjalnych. Ponadto promujemy rozwój rozwiązań chmurowych oraz ideę paperless, przenosząc procesy analogowe naszych klientów do przestrzeni cyfrowej. Cyfryzujemy sektor publiczny jednocześnie dostarczając oprogramowanie do firm z kluczowych sektorów gospodarki, np. finansowego czy energetyki. Pracujemy nad innowacyjnymi rozwiązaniami, wykorzystującymi m.in. mechanizmy sztucznej inteligencji. Dostrzegamy potencjał nowych technologii, ale również zagrożenia z nimi związane. Właśnie dlatego rozwijamy kompleksowe rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, które podnoszą poziom bezpieczeństwa firm i instytucji publicznych, a co się z tym wiąże całego społeczeństwa.
Prowadząc biznes w sposób zrównoważony, mamy świadomość swojego wpływu zarówno na gospodarkę i społeczeństwo, ale również na środowisko naturalne. Naszym celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, dlatego systematycznie zwiększamy udział energii odnawialnej w naszym zużyciu. Wdrożyliśmy efektywne zarządzanie odpadami, w tym cyklem życia sprzętu elektronicznego, który jest niezbędnym elementem naszej działalności. Zwiększamy świadomość ekologiczną naszych pracowników i angażujemy się w proekologiczne przedsięwzięcia np. przy wybranych biurach Asseco stworzyliśmy kwietne łąki w celu zwiększania bioróżnorodności i lepszego retencjonowania wody.
Zaangażowanie, profesjonalizm, szacunek, skuteczność, jakość, odpowiedzialność to nasze podstawowe wartości. Stanowią filary dla naszego biznesu, który dzięki nim rozwija się w sposób zrównoważony. Jesteśmy zdeterminowani, aby utrzymać ten kierunek i wspólnie z naszymi pracownikami, klientami i inwestorami budować firmę, która nie tylko przyniesie im wymierne korzyści, ale będzie dla nich powodem do dumy.
Polecam Państwu lekturę sprawozdania z naszej działalności.
Z poważaniem,
Gabriela Żukowicz,
Wiceprezes Zarządu Asseco Poland
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 7
* Dotyczy oprogramowania i usług własnych
Obecność w 60 krajach
Uzyskana sprzedaż 17 370 mln PLN
32 750 osoby pracujące na uzyskane wyniki
Wypracowany wynik netto dla akcjonariuszy Jednostki Dominującej 502,7 mln PLN
Portfel zamówień* na 2023 rok 9 776 mln PLN
6,8 mld PLN kapitalizacji rynkowej
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 8
* Dotyczy oprogramowania i usług własnych
O A s s e c o
O A s s e c o
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 9
2. O ASSECO
2.1 Opis spółki i jej modelu biznesowego
[GRI 2-6]
Asseco Poland S.A. jest wiodącą polską firmą informatyczną, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i jednostką dominującą międzynarodowej Grupy Asseco. Łączy kompetencje firmy software’owej i usługowej oraz producenta zaawansowanego technologicznie oprogramowania.
W Asseco Poland funkcjonują następujące systemy zarządzania:
ISO 9001:2015 (system zarządzania jakością),
ISO/IEC 27001:2013 (system zarządzania bezpieczeństwem informacji),
ISO 22301:2019 (system zarządzania ciągłością działania),
ISO 14001:2015 (system zarządzania środowiskowego),
AQAP 2110:2016 (system zapewnienia jakości w projektowaniu, pracach rozwojowych i produkcji dla dostawców produktów i usług państw NATO) i AQAP 2210:2015 (wymagania uzupełniające do AQAP 2110 dotyczące zapewnienia jakości oprogramowania),
certyfikat WSK (system prowadzenia obrotu towarami i usługami o znaczeniu strategicznym).
Systemy te certyfikowane na zgodność z normą w obszarach, które zainteresowane uzyskaniem takiego potwierdzenia przez podmiot zewnętrzny.
Grupa Asseco
Asseco Poland stoi na czele międzynarodowej grupy kapitałowej, obecnej dzięki swoim spółkom zależnym, na 6 kontynentach i w 60 krajach na całym świecie: w większości krajów europejskich, a także w Izraelu, USA oraz krajach Afryki. Grupa Asseco jest jednym z czołowych co do wielkości producentów oprogramowania w Europie oraz największym dostawcą nowoczesnych rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółki z Grupy notowane nie tylko na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, lecz także na NASDAQ Global Markets oraz Tel Aviv Stock Exchange.
Grupa współpracuje z firmami i instytucjami z kluczowych sektorów gospodarki, m.in. bankowości, energetyki, ubezpieczeń, telekomunikacji, administracji publicznej czy opieki zdrowotnej.
Grupa Asseco to czołowy europejski producent oprogramowania Koncentrujemy się na własnym oprogramowaniu i usługach Rozwijamy nasze kompetencje międzysektorowe Zatrudniamy najlepszych programistów i ekspertów IT Współpracujemy z globalnymi dostawcami technologii i rozwiązań IT Naszym celem jest wzrost wartości dla akcjonariuszy, jesteśmy spółką dywidendową Jesteśmy Grupą społecznie zaangażowaną, wspieramy rozwój lokalnych gospodarek
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 10
Rysunek 1. Sektory działalności Grupy
Ważną rolę dla Grupy Asseco odgrywa dążenie do dywersyfikacji produktowej, sektorowej i geograficznej, dzięki czemu nie jest ona uzależniona od jednego lub kilku odbiorców i dostawców. Takie podejście pozwala na istotne zniwelowanie wpływu negatywnych czynników rynkowych na działalność Grupy. Dzięki dywersyfikacji geograficznej w sposób istotny zmniejszone jest ryzyko negatywnego wpływu lokalnych czynników na funkcjonowanie Grupy, a szeroki wachlarz produktów uodparnia Asseco na ewentualne załamania poszczególnych sektorów rynkowych.
Grupa wyodrębnia trzy podstawowe segmenty działalności: segment Asseco Poland, segment Formula Systems oraz segment Asseco International.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 11
Rysunek 2. Uproszczona struktura Grupy Asseco, udział w kapitale
Pełna struktura Grupy oraz opis zmian, jakie miały w niej miejsce w ciągu 2022 roku znajduje się w punkcie 3 dodatkowych objaśnień do „Skonsolidowanego sprawozdania Finansowego Grupy Asseco za rok zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku”.
Model federacyjny
Grupa Asseco działa w oparciu o unikalny model współpracy – model federacyjny.
Asseco Poland jako spółka dominująca jest akcjonariuszem w spółkach tworzących Grupę, ale nie dąży do posiadania 100% udziałów. Spółki, które dołączają do Grupy Asseco utrzymują szeroki zakres autonomii w swoich codziennych działaniach, a Asseco Poland współuczestniczy w wyznaczaniu strategicznych kierunków rozwoju.
Asseco jest zainteresowane przede wszystkim zyskownymi podmiotami z wyspecjalizowaną i zaangażowaną kadrą. Celem akwizycji jest ponadto zwiększenie kompetencji w kluczowych sektorach działalności, wejście na nowe rynki geograficzne lub wzmocnienie pozycji całej Grupy Asseco w krajach, w których jest już obecna.
Funkcjonowanie Grupy w modelu federacyjnym polega na wzajemnym zaufaniu, oparciu biznesu na ludziach oraz na zestawie jasno zdefiniowanych zasad współpracy pomiędzy podmiotami z Grupy. Spółki nabywane przez Asseco zachowują swój lokalny charakter i często są zarządzane przez dotychczasowych właścicieli i kadrę menedżerską.
Korzyści jakie czerpie Grupa z takiego modelu współpracy to:
umocnienie pozycji rynkowej i zaufanie klientów,
dostęp do interesujących, dobrze znanych lokalnie rozwiązań produktowych,
znajomość lokalnych rynków, klientów, środowiska biznesowego i unikalnych uwarunkowań,
dostęp do lokalnych zespołów pracowników posługujących się rodzimym językiem,
odpowiedzialne prowadzenie biznesu w stosunku do lokalnych interesariuszy.
Spółki stające się częścią Grupy Asseco mogą liczyć na:
dostęp do produktów i doświadczeń innych członków Grupy,
dostęp do sieci sprzedaży Grupy Asseco,
wzmocnienie pozycji finansowej,
międzynarodową markę i silną pozycję rynkową,
dostęp do globalnych umów z vendorami IT.
Tak ukształtowany model współpracy tworzy pole do synergii sprzedażowych i kosztowych w działaniach Grupy. Jej działalność nastawiona jest na długoterminowy rozwój i zwiększenie efektywności poszczególnych spółek wchodzących w jej skład.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 12
Pozycja rynkowa Asseco
[ GRI 2-28]
Asseco jest jednym z wiodących producentów oprogramowania w Europie.
Asseco Poland jest największą polską spółką informatyczną nastawioną na sprzedaż własnego oprogramowania i usług. Polski rynek informatyczny jest konkurencyjnym i zdywersyfikowanym rynkiem, na którym działają zarówno spółki krajowe, jak i wiodące globalne koncerny.
Spółka jest członkiem wielu organizacji branżowych oraz pracodawców, w tym m.in.:
Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Krajowej Izby Gospodarczej Informatyki i Telekomunikacji,
Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji,
Związku Cyfrowa Polska,
Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan.
Silna pozycja rynkowa Spółki została potwierdzona w ostatnim raporcie Computerworld TOP200, który stanowi kompleksowe badanie polskiego rynku teleinformatycznego. Asseco ponownie zostało liderem cyfryzacji w Polsce. Osiągnęło najwyższą pozycję w 11 kategoriach rankingu.
Asseco w rankingu Computerworld TOP200:
Tabela 1. Asseco Poland w rankingu Computerworld TOP200
Kategoria
Pozycja w rankingu
Największe informatyczne grupy kapitałowe działające w Polsce – Liderzy cyfryzacji w Polsce
1
Najwięksi płatnicy podatku CIT w branży IT
1
Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora dużych firm i korporacji
1
Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora administracji publicznej i służb mundurowych
1
Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora finansowego i ubezpieczeniowego
1
Firmy o największych nakładach na R&D
1
Najwięksi dostawcy oprogramowania na zamówienie
1
Najwięksi dostawcy systemów Enterprise Resource Planning (ERP)
1
Najwięksi dostawcy usług serwisowych
1
Najwięksi dostawcy usług w modelu cloud
1
Najwięksi dostawcy usług szkoleniowych
1
Firmy informatyczne o największym zysku netto
2
Najwięksi dostawcy usług IT
2
Najwięksi dostawcy usług integracyjnych
2
Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora ochrony zdrowia
2
Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora telekomunikacyjnego
2
Najwięksi dostawcy systemów Business Intelligence, Big Data i Data Discovery
2
Najwięksi dostawcy Customer Relationship Management (CRM)
2
Najwięksi dostawcy oprogramowania
3
Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora bankowego
3
Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora energetycznego
3
Najwięksi dostawcy usług IT edukacyjnego i naukowo-badawczego
3
Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)
4
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 13
Źródło: Ranking firm informatycznych i telekomunikacyjnych Computerworld TOP200, edycja 2022 (ranking wg uzyskanej sprzedaży za rok 2021).
Asseco zostało też liderem rankingu ITwiz Best100, zajmując 1. miejsca w 14 kategoriach zestawienia.
Asseco w rankingu ITwiz Best100:
Tabela 2. Asseco Poland w rankingu ITwiz BEST100
Kategoria
Pozycja w rankingu
Przychody największych grup kapitałowych w branży IT w roku 2021
1
Największe firmy z kapitałem polskim sprzedające własne produkty i usługi w roku 2021
1
Najwięksi eksporterzy produktów i usług IT w Polsce w roku 2021
1
Firmy IT o największym zysku netto w roku 2021
1
Firmy o największej sprzedaży do dużych firm w roku 2021
1
Firmy o największych przychodach ze sprzedaży usług serwisowych w Polsce w roku 2021
1
Firmy o największych przychodach ze sprzedaży usług integracyjnych w Polsce w roku 2021
1
Firmy o największych przychodach ze sprzedaży usług cloud computing w Polsce w roku 2021
1
Firmy o największych przychodach ze sprzedaży usług wdrożenia aplikacji w Polsce w roku 2021
1
Firmy o największej sprzedaży systemów ERP w roku 2021
1
Firmy o największej sprzedaży oprogramowania CRM w roku 2021
1
Firmy IT o największej sprzedaży do sektora administracji publicznej i służb mundurowych w roku 2021
1
Firmy IT o największej sprzedaży do sektora finansowego w roku 2021
1
Firmy o największej sprzedaży do sektora przemysłowego w roku 2021
1
Firmy o największych przychodach ze sprzedaży usług IT w Polsce w roku 2021
2
Firmy o największych przychodach ze sprzedaży szkoleń IT w Polsce w roku 2021
2
Firmy o największej sprzedaży rozwiązań analitycznych I Big Data w roku 2021
2
Firmy IT o największej sprzedaży do sektora bankowego w roku 2021
2
Firmy o największej sprzedaży do sektora telekomunikacyjnego w roku 2021
2
Firmy o największej sprzedaży do sektora MŚP w roku 2021
3
Firmy o największej sprzedaży oprogramowania w roku 2021
3
Firmy o największych przychodach ze sprzedaży oprogramowania tworzonego na zamówienie w Polsce w roku 2021
3
Firmy o największej sprzedaży do sektora opieki zdrowotnej w roku 2021
3
Firmy o największej sprzedaży do sektora energetyki w roku 2021
4
Źródło: ITwiz Best100, edycja 2022 (ranking wg uzyskanej sprzedaży za rok 2021).
Pozostałe nagrody i wyróżnienia otrzymane w 2022 roku w Polsce:
1. miejsce w kategorii „Inwestor duże przedsiębiorstwa” w rankingu „Międzynarodowy Czempion” przygotowanym przez dziennik Puls Biznesu i PwC,
Wyróżnienie w kategorii „Bezpieczne technologie” w rankingu „Index 500” opracowanym przez Home&Market,
3. miejsce w części skierowanej do instytucji finansowych i 4. miejsce w części dedykowanej inwestorom indywidualnym w rankingu „Najlepsze relacje inwestorskie spółek z indeksu WIG30” przygotowanym przez dziennik Parkiet i Izbę Domów Maklerskich,
Wyróżnienie dla 4 projektów w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2021. Dobre praktyki” opracowanym przez „Forum Odpowiedzialnego Biznesu”,
12. miejsce w rankingu „200 największych polskich firm” przygotowanym przez tygodnik Wprost,
2. miejsce w rankingu „Polscy ambasadorzy” opracowanym przez tygodnik Wprost,
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 14
Wyróżnienie dla Adama Górala w rankingu „Najskuteczniejsi prezesi firm z indeksu WIG20” opracowanym przez ICAN Management Review Polska,
Wyróżnienie dla Wspólnej Platformy Informatycznej w raporcie „Najlepsze oprogramowanie dla instytucji finansowych” przygotowanym przez Gazetę Finansową,
3. miejsce w kategorii „Firmy niefinansowe” w rankingu „Najważniejsze firmy dla Polski” opracowanym przez dziennik Rzeczpospolita,
17. miejsce w rankingu “IDC FinTech Rankings: Top 100” przygotowanym przez International Data Corporation,
Nagroda dla Adama Górala w kategorii „Biznes” w konkursie „Gospodarcza Osobowość Roku” zorganizowanym przez Federację Przedsiębiorców Polskich,
1. miejsce w kategorii „Spółki giełdowe Podkarpacia wg kapitalizacji” w rankingu „Złota Setka Firm Podkarpacia” opracowanym przez Gazetę Codzienną Nowiny,
4. miejsce w rankingu „Największe polskie prywatne spółki dywidendowe” przygotowanym przez miesięcznik Forbes,
Jedyna polska marka technologiczna w rankingu „Europe 500 The most valuable and strongest European brands” przygotowanym przez Brand Finance,
Lider wśród producentów oprogramowania w rankingu „TOP 500 CEE” opracowanym przez Coface,
15. miejsce w rankingu „100 największych polskich firm prywatnych” opracowanym przez miesięcznik Forbes,
4. miejsce w kategorii „Producenci oprogramowania” w rankingu „Top Marka 2022” przygotowanym przez magazyn Press i PSMM Monitoring&More,
Nagroda 10-lecia w projekcie „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości" zorganizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną,
5. miejsce w rankingu „Top Polscy Eksporterzy” opracowanym przez miesięcznik Forbes,
1. miejsce w rankingu „IT@Bank” przygotowanym przez Miesięcznik Finansowy Bank,
23. miejsce w rankingu „Lista 500” przygotowanym przez dziennik Rzeczpospolita,
6. miejsce w rankingu „Najwięksi polscy prywatni inwestorzy za granicą” opracowanym przez miesięcznik Forbes,
6. miejsce w rankingu „50 największych firm eksportowych w Polsce” przygotowanym przez dziennik Rzeczpospolita,
1 miejsce w kategorii „IT, telekomunikacja, nowe media” w rankingu „Lista 2000” opracowanym przez dziennik Rzeczpospolita,
5. miejsce w rankingu „Czempioni Narodowi” opracowanym przez portal Polityka Insight.
2.2.1 Strategia rozwoju
[ GRI 2-23]
Dzięki strategii rozwoju ukierunkowanej na budowę kompetencji eksperckich i rozwój własnych produktów Spółka zdobyła i utrzymuje pozycję lidera rynku informatycznego w Polsce, a dzięki rozwojowi Grupy również największego dostawcy nowoczesnych rozwiązań IT w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Strategia Asseco nastawiona jest na budowanie wartości dla interesariuszy w długim terminie. Opiera się ona na dwóch podstawowych filarach: rozwoju własnego oprogramowania i usług oraz zwiększaniu skali działalności poprzez akwizycje.
Strategia organicznego rozwoju skoncentrowana jest na dostarczaniu szerokiej oferty autorskich rozwiązań oraz usług informatycznych. Działalność oparta jest na sektorowych kompetencjach technologicznych i biznesowych. Asseco oferuje kompleksowe rozwiązania dla całych gałęzi gospodarki, a także sprzedaje wystandaryzowane produkty dla mniejszych podmiotów.
Grupa Asseco od lat prowadzi skuteczną politykę akwizycyjną w kraju i za granicą. Od 2004 roku przeprowadziła skutecznie blisko 130 transakcji akwizycyjnych, wielokrotnie zwiększając skalę swojej działalności i zasięg geograficzny.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 15
W swojej działalności akwizycyjnej Asseco nastawione jest przede wszystkim na zwiększanie kompetencji w kluczowych sektorach działalności, wejście na nowe rynki geograficzne lub wzmocnienie pozycji w krajach, w których jest już obecne.
Dzięki postępującej ekspansji geograficznej i poszerzaniu zakresu oferowanych produktów i usług, Grupa Asseco od lat zwiększa przychody i zyski operacyjne.
2.2.2 Misja i wizja
Misją Asseco Poland i Grupy Asseco jest poprawianie jakości życia poprzez dostarczanie rozwiązań dla ludzi i technologii dla biznesu.
Zgodnie z wizją:
Asseco Poland jest wiarygodną firmą, która stawia na dynamiczne działanie. Dąży do oferowania najlepszych produktów i usług, tak aby wspierać klientów na całym świecie w osiąganiu ich celów. Jej pracownicy tworzą kompetentny, pełen pasji zespół łączący tradycyjne wartości z nowoczesnym modelem funkcjonowania,
Spółka buduje międzynarodową grupę firm technologicznych, której federacyjny model pozwala na wykorzystanie lokalnej przedsiębiorczości i znajomości rynku. Z kolei przynależność danej firmy do grupy zwiększa jej możliwości działania i wiarygodność wobec klientów.
2.2.3 Cele strategiczne w kluczowych obszarach
Rynek:
kierowanie oferty do sektorów: finansowego, zdrowia, przedsiębiorstw oraz administracji publicznej, w kraju i za granicą,
budowa i dostarczanie rozwiązań opartych o oprogramowanie w obszarach kluczowych dla biznesu klientów Spółki,
dążenie do budowy powtarzalnych rozwiązań dla uzyskania odpowiedniego poziomu marży przy zachowaniu konkurencyjnego poziomu cen,
dążenie do stabilnego źródła przychodów pochodzących z usług utrzymania i rozwoju dostarczanego oprogramowania, poprzez zatrzymanie w Spółce i ochronę praw autorskich do tworzonych przez nią rozwiązań,
udostępnianie w modelu SaaS rozwiązań opartych o oprogramowanie własne.
Organizacja:
obszary biznesowe dedykowane do obsługi różnych sektorów rynku,
duża różnorodność, będąca konsekwencją różnych potrzeb, specyfiki i faz rozwoju poszczególnych sektorów,
wspieranie wszelkich inicjatyw służących wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy poszczególnymi obszarami,
katalog wspólnych wartości oraz wizja, misja, strategia, które mogą być uszczegółowione przez obszary biznesowe,
wspólne dla wszystkich obszarów procesy backoffice wspierające realizację celów biznesowych,
inwestycje w badania i rozwój.
Ludzie:
postrzeganie ludzi jako największej wartości organizacji,
wysoka wiedza ekspercka i wykorzystanie potencjału zespołu,
inwestycje w rozwój wysokich kompetencji eksperckich i sektorowych,
gromadzenie wiedzy i doświadczenia poprzez utrzymanie stabilnego zespołu,
promowanie inicjatyw i innowacyjnego podejścia.
Społeczna odpowiedzialność biznesu:
dbanie o ważne interesy społeczne,
wsparcie polskiego sportu,
pomoc potrzebującym,
działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 16
2.3 Podejście Asseco do zrównoważonego rozwoju
[GRI 2-24]
Technologia ma ogromny wpływ na świat i ludzi. Asseco Poland przyjęto, że dzięki nowoczesnym systemom i usługom informatycznym Spółka ma szansę zbudować lepszą, bardziej zrównoważoną przyszłość.
Według Spółki systemowe podejście do zrównoważonego rozwoju zwiększa skuteczność osiąganych rezultatów. Wdrożono w niej strukturę organizacyjną wspierającą zrównoważony rozwój, w której za realizację wielokierunkowych działań koordynowanych przez Dyrektora Działu Zgodności i Zarządzania Procesami, za które odpowiadają właściwe jednostki organizacyjne. Nadzór nad kwestiami zrównoważonego rozwoju realizuje Wiceprezes Zarządu nadzorująca Dział Zgodności i Zarządzania Procesami.
Zrównoważony rozwój, a szczególnie osiągnięcie neutralności klimatycznej, wymaga podjęcia wielu różnorodnych działań rozłożonych w czasie. W 2022 roku Asseco Poland pracowało nad strategią zrównoważonego rozwoju, w tym wyznaczeniem celów krótko-, średnio- i długoterminowych.
2.4 Badanie istotności
[GRI 2-29, 3-1, 3-2]
W ramach przygotowań do sporządzenia raportu za 2022 rok przeprowadzone zostało badanie istotności, którego celem było ustalenie ważnych dla grup interesariuszy zagadnień zrównoważonego rozwoju. Wyniki tego badania stanowiły podstawę określenia zawartości sprawozdania na temat informacji niefinansowych za 2022 rok.
Badanie istotności zostało przeprowadzone w 2022 roku przez niezależną firmę doradczą przy wykorzystaniu metodyki matryc istotności.
Badanie Istotności obejmowało następujące etapy:
analizę sektorową wskaźników GRI i SASB z uwzględnieniem wymagań sektora finansowego,
porównawczą analizę branżową z uwzględnieniem najlepszych praktyk rynkowych,
analizę wymogów Taksonomii Unii Europejskiej dla sektora ICT,
warsztaty z przedstawicielami działów spółki, będącymi interesariuszami wewnętrznymi oraz reprezentantami szerokiego grona pozostałych interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych, podczas których przeprowadzono anonimowe badania kwestionariuszowe,
konsultacje zespołu projektowego, w skład, którego weszły osoby z różnych komórek organizacyjnych Asseco Poland,
rekomendacje Członków Zarządu.
W warsztatach wzięło udział 16 pracowników z niżej przedstawionych działów, wybranych na podstawie rodzajów i zakresu kontaktów utrzymywanych z różnymi grupami interesariuszy:
Dział Zgodności i Zarządzania Procesami,
Pion Finansowy Grupy Asseco,
Dział Administracji,
Dział Audytu Wewnętrznego,
Dział Personalny,
Dział Zakupów,
Biuro Prawne,
Biuro Zarządu,
Dział PR i Relacji inwestorskich.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 17
W trakcie warsztatów przedstawiciele interesariuszy mieli możliwość zgłaszania oraz oceny istotności zagadnień pojawiających się w ich relacjach z Grupą Asseco. Wyniki z warsztatów posłużyły do stworzenia matrycy istotności badanych obszarów ESG będącej podstawą ustrukturyzowania treści w niniejszym Sprawozdaniu.
Na bazie wyników wskazań reprezentantów interesariuszy zestawiono zagadnienia niefinansowe ze względu na wielkość ich wpływu na Asseco (na osi x) oraz ze względu na zainteresowanie interesariuszy danym obszarem (na osi y). Szczegółowe wyniki przeprowadzonego badania przedstawiają poniższa macierz oraz tabela zawierająca opis zagadnień niefinansowych ujętych w macierzy:
Rysunek 3. Macierz istotności obszarów ESG
Tabela 3. Zagadnienia niefinansowe wskazane przez interesariuszy podczas analizy istotności
Indeks
Obszar
Opis
1
Ład korporacyjny
Struktura i skład organów nadzorczych, kryteria wyboru członków najwyższego organu zarządczego, rola najwyższego organu zarządzającego w nadzorowaniu zarządzania, delegowanie odpowiedzialności, komunikacja istotnych kwestii raportowanych organowi nadzorczemu, ocena działania najwyższego organu nadzorczego, a dodatkowo informacje na temat polityki wynagrodzeń (podział na stałe, zmienne, sposób określania polityki wynagrodzenia).
2
Wyniki ekonomiczne
Informacje na temat wytworzenia i dystrybucji wartości ekonomicznej stanowią podstawowy wskaźnik tego, w jaki sposób organizacja wytworzyła wartość dla interesariuszy. Dodatkowo szanse i ryzyka dla organizacji związane ze zmianami klimatu, zobowiązania emerytalne i wsparcie finansowe otrzymane od państwa (np. ulgi podatkowe, granty, subsydia).
3
Zapobieganie korupcji
Potwierdzone przypadki korupcji, podjęte działania mające na celu zapobieganie korupcji, komunikacja i szkolenia w zakresie polityki i procedur antykorupcyjnych organizacji.
4
Zachowania antykonkurencyjne
Przypadki zachowań antykonkurencyjnych i antymonopolowych, podejmowane kroki prawne w przypadku ich identyfikacji.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 18
5
Zaangażowanie interesariuszy
Podejście do zaangażowania grup, które wpływają na organizację bądź pozostają pod wpływem jej działalności - identyfikacja interesariuszy i zapewnienie zadowalającego zaangażowania.
6
Ochrona danych
Ochrona danych osobowych pracowników, współpracowników oraz danych osobowych powierzonych Asseco do przetwarzania przez klientów w ramach świadczonych usług.
7
Podatki
Podejście do opodatkowania, zarządzanie ładem podatkowym, a także kontrola i zarządzanie ryzykiem podatkowym (w podziale na poszczególne kraje prowadzenia działalności).
8
Zapobieganie dyskryminacji
Identyfikacja przypadków dyskryminacji i rodzaje podjętych działań naprawczych.
9
Zarządzanie ryzykiem związanym z przerwami w działaniu systemów informatycznych
Ryzyka związane z przestojami systemów informatycznych (dla organizacji i jej klientów).
10
Działania i pracownicy
Łańcuch wartości firmy (sektory działalności, łańcuch dostaw, beneficjenci, relacje biznesowe), podział pracowników w grupie kapitałowej (ze względu na płeć, region zatrudnienia), informacje na temat formy zatrudnienia (np. umowy o pracę, kontrakty, pełnoetatowe, niepełnoetatowe) z podziałem na płeć i region zatrudnienia.
11
Zatrudnienie
Zatrudnienie nowych i rotacja pracowników (w podziale na grupy wiekowe, płeć i region), świadczenia dla pracowników, wpływ urlopów rodzicielskich na powrót pracowników do pracy.
12
Różnorodność i równe szanse
Wynagrodzenie oraz skład działów nadzorczych z podziałem na płeć, wiek i pochodzenie etniczne.
13
Strategia, polityki i praktyki
Posiadane i wdrażane strategie i polityki (np. strategie zrównoważonego rozwoju) - realizacja zobowiązań z nich wynikających, możliwości wpływów na ich treść. Dobre praktyki na poziomie zgodności z prawem i regulacjami oraz członkostwa w stowarzyszeniach i organizacjach.
14
Wpływ na środowisko infrastruktury sieciowej
Uwzględnienie aspektów środowiskowych w planowaniu strategicznym potrzeb centrów danych (np. energia, woda).
15
Odpady
Poziom wytwarzania odpadów, gospodarka odpadami, odpady kierowane do recyklingu i utylizacji, działania mające na celu ograniczenie ich ilości.
16
Energia
Ilość energii zużytej wewnątrz i na zewnątrz organizacji z uwzględnieniem źródeł energii (odnawialna/nie odnawialna), intensywność zużycia energii, plany i ich realizacja dotyczące sposobów redukcji zużycia energii w tym zmniejszenie zapotrzebowania na energię produktów i usług.
17
Emisje
Pośrednie i bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych (GHG) i innych szkodliwych gazów i substancji generowanych przez organizację, intensywność emisji (np. ilość emisji na dany produkt czy pracownika), plany dotyczące redukcji emisji.
18
Działania rozwojowe i edukacja
Średnia liczba godzin szkoleniowych na pracownika oraz opis programów rozwojowych dostępnych dla pracowników.
19
Ocena środowiskowa dostawców
Sprawdzanie dostawców produktów i usług pod kątem spełniania wymagań środowiskowych.
20
Prywatność danych i wolność wypowiedzi
Prywatność danych użytkowników i związane z nią procedury, wykorzystanie informacji użytkowników do celów wtórnych, cenzura lub monitorowanie podstawowych produktów lub usług przez rządy (w krajach działalności organizacji).
21
Prywatność konsumentów
Skargi dotyczące naruszenia prywatności klienta.
22
Wskaźniki aktywności - licencje, subskrypcje
Dane liczbowe dotyczące licencji, subskrypcji oraz zdolności do przetwarzania danych, w tym dotyczące chmury.
23
Polityka publiczna
Wsparcie udzielane partiom politycznym, lobbing.
24
Lokalna społeczność
Programy zaangażowania społeczności lokalnej i działania mające negatywny wpływ na społeczności.
25
Bezpieczeństwo i higiena pracy
System BHP, identyfikacja zagrożenia, identyfikacja i badanie przyczyn wypadków, szkolenia BHP, dostęp do usług medycyny pracy, promocja zdrowego trybu życia wśród pracowników, informacje na temat istniejących chorób zawodowych wśród pracowników organizacji.
26
Praktyki zakupowe
Uwzględnianie lokalnych dostawców (na poziomie krajowym) w zamówieniach (definicja lokalności jak w obecności rynkowej).
27
Praca przymusowa lub obowiązkowa
Identyfikacja ryzyka wystąpienia przypadków pracy przymusowej lub obowiązkowej oraz działania podjęte w celu skutecznej eliminacji pracy przymusowej lub obowiązkowej (również u dostawców).
28
Pośredni wpływ ekonomiczny
Znaczące pozytywne i negatywne pośrednie wpływy ekonomiczne organizacji (np. inwestycje infrastrukturalne, rozwój ekonomiczny na obszarach o dużym ubóstwie, zmiana produktywności organizacji, sektorów lub całej gospodarki).
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 19
29
Społeczna ocena dostawcy
Sprawdzanie dostawców produktów i usług pod kątem spełniania wymagań społecznych (np. zatrudnienia, również w łańcuchu dostaw).
30
Woda i ścieki
Gospodarka wodą i ściekami, pobór i odprowadzanie wody, wpływ na obszary stresu wodnego, zarządzanie oddziaływaniami związanymi z odprowadzaniem wody.
31
Relacje między pracownikami a kadrą kierowniczą
Minimalne okresy wypowiedzenia w związku ze zmianami operacyjnymi w organizacji, minimalny okres pomiędzy zakomunikowaniem zmian operacyjnych w organizacji mających wpływ na pracowników indywidualnych i/lub objętych układami zbiorowymi, a ich wejściem w życie.
32
Obecność rynkowa
Dla głównych lokalizacji prowadzenia działalności przez organizację jak zatrudnienie prezentuje się w kontekście lokalnego rynku (odsetek wyższej kadry kierowniczej zatrudnionej ze społeczności lokalnych oraz stosunek średniego wynagrodzenia do lokalnej płacy minimalnej). Poprzez społeczność lokalną rozumie się osoby urodzone lub które mają prawne prawo do przebywania na czas nieokreślony (np. naturalizowani obywatele lub posiadacze wizy na pobyt stały) na tym samym rynku geograficznym, w którym prowadzona jest działalność operacyjna.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 20
Ł a d k o r p o r a c y j n y
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 21
3. ŁAD KORPORACYJNY
3.1 Struktura zarządzania
3.1.1 Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy
[GRI 2-18, 2-20]
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy jest najwyższym organem Asseco Poland i działa zgodnie z zasadami określonymi w powszechnie obowiązujących przepisach prawa, jak również w Statucie Spółki.
Sposób funkcjonowania Walnego Zgromadzenia opisuje szczegółowo Regulamin Walnego Zgromadzenia, przyjęty przez Walne Zgromadzenie Spółki w dniu 21 września 2011 roku. Statut oraz Regulamin Walnego Zgromadzenia Spółki zostały opublikowane na jej stronie internetowej.
3.1.2 Rada Nadzorcza
[GRI 2-9, 2-10, 2-11, 2-13, 2-14, 2-15, 2-18, 2-20]
W okresie sprawozdawczym do dnia 04 października 2022 roku Rada Nadzorcza funkcjonowała w następującym składzie:
Jacek Duch – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
Adam Noga – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
Izabela Albrycht – Członek Rady Nadzorczej,
Piotr Augustyniak – Członek Rady Nadzorczej,
Dariusz Brzeski – Członek Rady Nadzorczej,
Artur Gabor - Członek Rady Nadzorczej,
Piotr Maciąg - Członek Rady Nadzorczej,
Piotr Żak – Członek Rady Nadzorczej.
W dniu 25 maja 2022 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Asseco Poland podjęło uchwałę w sprawie zmiany Statutu Spółki poprzez rozszerzenie składu Rady Nadzorczej do maksymalnie 9 osób (minimalnie 5 osób). Z dniem rejestracji przez sąd zmiany Statutu, tj. 5 października 2022 roku do składu Rady Nadzorczej dołączył Tobias Solorz, powołany do pełnienia funkcji członka tego organu na okres wspólnej 5-letniej kadencji obejmującej lata 2022-2026.
W związku z powyższym, od dnia 05 października 2022 roku Rada Nadzorcza Spółki funkcjonuje w następującym składzie:
Jacek Duch – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
Adam Noga – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
Izabela Albrycht – Członek Rady Nadzorczej,
Piotr Augustyniak – Członek Rady Nadzorczej,
Dariusz Brzeski – Członek Rady Nadzorczej,
Artur Gabor – Członek Rady Nadzorczej,
Piotr Maciąg – Członek Rady Nadzorczej,
Tobias Solorz - Członek Rady Nadzorczej,
Piotr Żak – Członek Rady Nadzorczej.
Opis działania Rady Nadzorczej, poza zakresem wyraźnie opisanym w bezwzględnie obowiązujących przepisach prawa, został zawarty w Regulaminie Rady Nadzorczej, który jest opublikowany na stronie internetowej Spółki.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 22
3.1.3 Komitet Audytu
[GRI 2-16]
W ramach Rady Nadzorczej działa Komitet Audytu w składzie:
Artur Gabor – Przewodniczący Komitetu Audytu,
Piotr Augustyniak – Członek Komitetu Audytu,
Jacek Duch – Członek Komitetu Audytu.
Komitet został wybrany na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 11 stycznia 2022 roku.
W związku z powołaniem Komitetu Audytu nowej kadencji Rady Nadzorczej, Rada działając na podstawie art. 129 Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz § 8 Regulaminu Rady Nadzorczej - dokonała oceny spełniania wymogów dla Komitetu Audytu w taki sposób, że:
wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych wynikającą z art. 129 ust. 1 posiada Artur Gabor, co potwierdza jego wykształcenie uzyskane na Wydziale Ekonomii University College London oraz Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, kurs "Międzynarodowe Standardy Rachunkowości" (BDO, Warszawa, Polska), liczne dodatkowe kursy i seminaria dotyczące ładu korporacyjnego i efektywności rad nadzorczych organizowane przez Polski Instytut Dyrektorów, Giełdę Papierów Wartościowych, Ministerstwo Skarbu Państwa, Gdańską Akademię Bankową, PwC oraz KPMG, jak równiez bogate doświadczenie zawodowe zdobyte w polskich i zagranicznych firmach, w tym jako Członek Rad Nadczorczych i Komitetu Audytu,
kryterium niezależności wynikające z art. 129 ust. 3 spełniają: Piotr Augustyniak i Artur Gabor,
wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa Asseco Poland, wynikające z art. 129 ust. 5, posiadają: Jacek Duch (absolwent Politechniki Warszawskiej o specjalizacji informatyka) i Piotr Augustyniak, co potwierdza ich wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w spółkach informatycznych, w tym w spółkach Grupy Kapitałowej Asseco.
Opis działania Komitetu Audytu, poza zakresem wyraźnie opisanym w bezwzględnie obowiązujących przepisach prawa, został zawarty w Regulaminie Rady Nadzorczej, który jest opublikowany na stronie internetowej Spółki.
3.1.4 Zarząd Asseco
[GRI 2-9, 2-10, 2-12, 2-13, 2 -14, 2-17, 405-1]
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania, tj. 23 marca 2023 roku, skład Zarządu Spółki wraz z podziałem kompetencji przestawia się następująco:
Adam Góral
Prezes Zarządu
Odpowiada za wizję rozwoju i strategię Grupy Kapitałowej Asseco oraz Dział Audytu Wewnętrznego.
Grzegorz Bartler
Wiceprezes Zarządu
Odpowiada za Pion Telekomunikacji i Mediów.
Andrzej Dopierała
Wiceprezes Zarządu
Odpowiada za Piony Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa, Ubezpieczeń Rolniczych, Biuro Projektów Infrastrukturalnych oraz Dział Teleinformatyki.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 23
Zarząd w składzie: Adam Góral jako Prezes Zarządu oraz jako Wiceprezesi Zarządu: Andrzej Dopierała, Krzysztof Groyecki, Marek Panek, Paweł Piwowar, Zbigniew Pomianek, Karolina Rzońca-Bajorek, Sławomir Szmytkowski, Artur Wiza oraz Gabriela Żukowicz został powołany na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 23 marca 2021 roku na pięcioletnią kadencję obejmującą lata 2022-2026.
Od dnia 1 stycznia 2022 roku odpowiedzialność za Pion Telekomunikacji i Mediów objął Prezes Zarządu, Adam Góral, natomiast od dnia 1 marca 2022 Karolina Rzońca-Bajorek objęła odpowiedzialność za nowo powołany Dział Centrum Usług Wspólnych.
Rada Nadzorcza na posiedzeniu w dniu 30 czerwca 2022 roku podjęła uchwałę w sprawie powołania Grzegorza Bartlera do składu Zarządu Spółki, do pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu na okres wspólnej, pięcioletniej kadencji obejmującej lata 2022-2026, ze skutkiem od dnia 1 lipca 2022 roku. Jednocześnie Grzegorz Bartler objął odpowiedzialność za Pion Telekomunikacji i Mediów.
Krzysztof Groyecki
Wiceprezes Zarządu
Odpowiada za Pion Opieki Zdrowotnej.
Marek Panek
Wiceprezes Zarządu
Odpowiada za Pion Rozwoju Grupy Kapitałowej oraz Biuro Projektów Unijnych.
Paweł Piwowar
Wiceprezes Zarządu
Odpowiada za Pion Energetyki i Gazownictwa oraz Biuro Projektów ERP.
Zbigniew Pomianek
Wiceprezes Zarządu
Odpowiada za Piony Banków Komercyjnych, Banków Spółdzielczych, Business Intelligence, Rynku Kapitałowego, PKO BP, a także za Asseco Innovation Hub i Asseco Services.
Sławomir Szmytkowski
Wiceprezes Zarządu
Odpowiada za Piony Ubezpieczeń Społecznych, Utrzymania Systemów, Rolnictwa i Poczty, oraz za Pion Administracji Rządowej oraz za Asseco Group Public Business Unit.
Karolina Rzońca-Bajorek
Wiceprezes Zarządu
Jako Chief Financial Officer (CFO) Asseco Poland i Grupy Asseco odpowiada za Pion Finansowy Spółki i Pion Finansowy Grupy Asseco oraz Dział Centrum Usług Wspólnych.
Artur Wiza
Wiceprezes Zarządu
Odpowiada za Działy PR i Relacji Inwestorskich oraz Marketingu
Gabriela Żukowicz
Wiceprezes Zarządu
Odpowiada za Biuro Prawne i Biuro Zarządu, a także za Działy Personalny, Administracji Personalnej, Zgodności i Zarządzania Procesami, Utrzymania i Rozwoju Systemów Wewnętrznych, Administracji oraz Zakupów. Ponadto pełni rolę Chief ESG Officer’a.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 24
W 2022 roku oraz do dnia publikacji niniejszego Sprawozdania podział kompetencji Członków Zarządu przedstawiał się następująco:
Tabela 4. Zakres kompetencji Członków Zarządu Asseco Poland
Członek Zarządu
Zakres odpowiedzialności
Wizja i strategia rozwoju Grupy Kapitałowej
Dział Audytu Wewnętrznego
Adam Góral
Prezes Zarządu
Pion Telekomunikacji i Mediów 1)
Grzegorz Bartler
Wiceprezes Zarządu
Pion Telekomunikacji i Mediów 2)
Pion Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa
Pion Ubezpieczeń Rolniczych
Biuro Projektów Infrastrukturalnych
Andrzej Dopierała
Wiceprezes Zarządu
Dział Teleinformatyki
Krzysztof Groyecki
Wiceprezes Zarządu
Pion Opieki Zdrowotnej
Pion Rozwoju Grupy Kapitałowej
Marek Panek
Wiceprezes Zarządu
Biuro Projektów Unijnych
Pion Energetyki i Gazownictwa
Paweł Piwowar
Wiceprezes Zarządu
Biuro Projektów ERP
Pion Banków Komercyjnych
Pion Banków Spółdzielczych
Pion PKO BP
Pion Rynku Kapitałowego
Pion Business Intelligence
Asseco Innovation Hub
Zbigniew Pomianek
Wiceprezes Zarządu
Asseco Services
Karolina Rzońca-Bajorek
Wiceprezes Zarządu
Pion Finansowy Asseco Poland
Pion Finansowy Grupy Asseco
Dział Centrum Usług Wspólnych
Pion Ubezpieczeń Społecznych
Pion Utrzymania Systemów
Pion Rolnictwa i Poczty
Pion Administracji Rządowej
Sławomir Szmytkowski
Wiceprezes Zarządu
Asseco Group Public Business Unit
Dział Marketingu
Artur Wiza
Wiceprezes Zarządu
Dział PR i Relacji Inwestorskich
Biuro Prawne
Biuro Zarządu
Dział Personalny
Dział Administracji Personalnej
Dział Zgodności i Zarządzania Procesami
Dział Utrzymania i Rozwoju Systemów Wewnętrznych
Dział Zakupów
Gabriela Żukowicz
Wiceprezes Zarządu
Dział Administracji
1) od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 roku
2) od 1 lipca 2022 roku
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 25
Opis działania Zarządu, poza zakresem wyraźnie opisanym w bezwzględnie obowiązujących przepisach prawa, został zawarty w Regulaminie Zarządu, który jest opublikowany na stronie internetowej Spółki.
3.2 System kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem i audytu wewnętrznego
[GRI 2-12, 2-13, 2-25, 2-26, 3-1, 3-3]
W Asseco Poland funkcjonuje system kontroli wewnętrznej, na który składa się struktura organizacyjna i hierarchiczna, wewnętrzne polityki, procedury z wbudowanymi mechanizmami kontrolnymi oraz instrukcje wspierające efektywność działań prowadzonych przez Spółkę. Kierownicy jednostek organizacyjnych odpowiadają za wydajność i efektywność operacyjną podległych im zespołów, a zarządzający wyższego szczebla za nadzór nad działaniami podległych im jednostek oraz wyniki procesów, których właścicielami. Uzupełnieniem systemu kontroli wewnętrznej wydzielone zespoły odpowiadające za opracowanie sprawozdań finansowych oraz zapewnienie zgodności z przepisami prawa i innymi regulacjami (compliance).
W Spółce funkcjonuje system zarządzania ryzykiem oparty o trzy linie obrony:
operacyjne zarządzanie ryzykiem powstałym w związku z działalnością prowadzoną przez jednostki,
zarządzanie ryzykiem przez wyznaczone do tego role lub jednostki,
działalność jednostki do spraw audytu wewnętrznego – Działu Audytu Wewnętrznego.
Wszyscy pracownicy i współpracownicy Asseco Poland zobowiązani do postępowania zgodnego z wewnętrznymi zasadami i procedurami, jak również wykonywania swoich obowiązków zgodnie z przepisami prawa. Prowadzone w Spółce działania informacyjne pozwalają im właściwie zrozumieć zasady zgodności i stosować je na co dzień, zarówno w kontaktach z klientami, dostawcami, jak i we wzajemnych relacjach pomiędzy pracownikami. Nad spójnością procesów, tworzeniem, utrzymywaniem oraz rozwojem polityk zgodności czuwają pracownicy i współpracownicy Działu Zgodności i Zarządzania Procesami realizujący działania zgodne z funkcjonującym w Spółce zintegrowanym systemem zarządzania.
Dział Audytu Wewnętrznego Asseco Poland, działając w oparciu o międzynarodowe standardy praktyki zawodowej audytu wewnętrznego, ocenia skuteczność środowiska kontrolnego Spółki, zarządzania ryzykiem i ładu organizacyjnego. Realizuje audyty planowe, badając mechanizmy kontrolne wybranych procesów, celem sprawdzenia, czy skutecznie ograniczają ryzyko. Realizuje również audyty doraźne, np. przeglądy przedwdrożeniowe zlecone przy planowanych dużych zmianach procesów w Spółce, celem właściwego zorganizowania systemów kontrolnych przed wdrożeniem zmiany, a także w szczególnych przypadkach postępowania wyjaśniające. Niezależnie informuje Zarząd i Komitet Audytu Rady Nadzorczej o stanie środowiska kontrolnego i narażeniu na ryzyko, skutecznie ograniczając negatywny wpływ czynników ryzyka i zagrożeń na działalność Spółki.
3.3 Relacje z interesariuszami
[GRI 2-12, 2-29]
Asseco utrzymuje stały dialog z interesariuszami, pozwalający na wymianę niezbędnych informacji, jak również budowanie długoterminowych, partnerskich relacji.
Poniższa tabela opisuje sposoby komunikowania się z poszczególnymi grupami interesariuszy Asseco.
Tabela 5. Zaangażowanie interesariuszy
Interesariusz
Dlaczego zaangażowanie jest istotne
Najważniejsze kwestie dla danej grupy
Kanał komunikacji
Klienci
Pozyskanie i utrzymywanie klientów jest najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za sukces firmy.
przejrzyste oferty,
wysokiej jakości obsługa klienta.
spotkania w ramach działań sprzedażowych oraz realizowanych kontraktów,
regularne komunikaty prasowe i działania marketingowe zapowiadające nowe rozwiązania, oferty i inne ważne wydarzenia,
bezpośrednie zaangażowanie poprzez aktywności realizowane przez Działy
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 26
Marketingu oraz PR i Relacji Inwestorskich,
organizacja i partnerstwo w konferencjach branżowych.
Dostawcy i podwykonawcy
Dostawcy i podwykonawcy wpływają na możliwość świadczenia usług i dostarczania produktów.
uczciwe traktowanie,
przejrzyste zasady przetargów i współpracy,
terminowe płatności.
cykliczna ocena dostawców i podwykonawców,
zapytania ofertowe i oferty,
spotkania negocjacyjne.
Akcjonariusze, inwestorzy i dostawcy kapitału
Dobre relacje ze środowiskiem inwestorskim oraz akcjonariuszami są kluczowe dla Spółki giełdowej.
stabilne fundamenty biznesowe,
dywersyfikacja działalności
(geograficzna, sektorowa, produktowa),
transparentna komunikacja wyników operacyjnych i finansowych,
Inwestycje i działalność badawczo-rozwojowa,
wzrost wartości przedsiębiorstwa,
regularne wypłaty dywidend.
przekazywanie rzetelnych i szczegółowych informacji o wynikach finansowych i operacyjnych w raportach bieżących i okresowych,
regularnie aktualizowana strona korporacyjna (dodatkowe informacje i materiały inwestorskie ponad te, do publikacji których obligują Spółkę przepisy prawa),
kwartalne konferencje wynikowe dla analityków, inwestorów i mediów,
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
Pracownicy i kandydaci na pracowników
Odpowiednio wykwalifikowani i zmotywowani pracownicy odgrywają kluczową rolę w rozwoju Grupy Asseco.
przyjazne i nowoczesne środowisko pracy,
konkurencyjny poziom wynagrodzeń,
możliwość rozwoju.
badania satysfakcji i zaangażowania,
oceny okresowe,
badania feedback 270 i 360.
.
3.4 Przejrzystość podatkowa
[GRI 207-1]
Asseco Poland jako polska firma IT działa we wspólnym interesie opartym na patriotyzmie gospodarczym, tworząc wartość dodaną dla polskiej gospodarki.
Jedną z przyjętych przez Asseco Poland zasad wnikających z idei patriotyzmu gospodarczego jest płacenie podatku w miejscu powstania przychodu. Oznacza to, że Asseco Poland płaci podatki w Polsce, co jest uczciwe w stosunku do społeczności i kraju, w którym Spółka sprzedaje swoje produkty i usługi.
Więcej informacji na temat realizowanej strategii podatkowej znajduje się pod adresem: https://pl.asseco.com/o-asseco/strategia-podatkowa/
3.5 Bezpieczeństwo informacji
[GRI 2-13, 418-1 a, SASB 220a.1, 220a.3, 230a.2, 550 a.2]
Asseco Poland S.A., jako lider branży IT w Polsce, traktuje szeroko rozumiane bezpieczeństwo informacji jako priorytet zarówno na poziomie operacyjnym, jak również strategicznym. W celu spełnienia założonych celów w powyższym zakresie, Spółka nieustannie podejmuje i realizuje inicjatywy ukierunkowane na doskonalenie procesów zarządzania bezpieczeństwem w jej strukturach. Powyższe podejście zapewnia skuteczną ochronę aktywów własnych Spółki, a także tych powierzanych jej przez klientów w toku współpracy oraz zapewnia zachowanie zgodności z przepisami obowiązującego prawa, regulacjami i wymogami umownymi.
Punktem wyjścia w holistycznym podejściu Spółki do bezpieczeństwa informacji jest utrzymywanie doskonalenie System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji (SZBI) na poziomie wszystkich jednostek organizacyjnych. SZBI funkcjonuje w oparciu o wymagania normy ISO/IEC 27001, przy czym jest on certyfikowany na zgodność z ww. normą w wybranych obszarach biznesowych Spółki.
Spółka, w ogólnym ujęciu, w celu maksymalizacji korzyści płynących ze skutecznego zarządzania bezpieczeństwem informacji:
W 2022 roku Asseco Poland zapłaciło do budżetu państwa podatek dochodowy w wysokości 29,4 mln PLN
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 27
w pełni angażuje kierownictwo Spółki w bieżące działania i inicjatywy związane z ochroną aktywów informacyjnych,
utrzymuje w strukturze organizacyjnej zespoły eksperckie w poszczególnych obszarach odpowiedzialności, nadzorujące zachowanie zgodności z wdrożonymi zasadami bezpieczeństwa informacji,
integruje procesy zarządzania bezpieczeństwem informacji z procesami biznesowymi,
utrzymuje, rozwija i nabywa nowe kompetencje oraz wiedzę w zakresie bezpieczeństwa informacji na poziomie całej Spółki,
stosuje i doskonali metodyki, mechanizmy oraz narzędzia zapewniające skuteczność realizacji celów w obszarze ochrony aktywów informacyjnych,
cyklicznie weryfikuje skuteczność procesów zarządzania bezpieczeństwem informacji poprzez pomiar osiąganych wyników, niezależne audyty i certyfikację.
Asseco Poland S.A. w trybie ciągłym zarządza bezpieczeństwem informacji we wszystkich obszarach swojej działalności, dzięki czemu w ramach procesów biznesowych zapewnione jest zachowanie niezbędnego poziomu ochrony aktywów. W tym celu Spółka w szczególności:
przeprowadza różnopoziomowe analizy ryzyka definiując cele bezpieczeństwa w różnych perspektywach czasowych i określa działania niezbędne do skutecznego zarządzania tymi ryzykami,
zapewnia jednostkom organizacyjnym wsparcie ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informacji na potrzeby projektowania bezpiecznych produktów i usług,
optymalizuje procesy zarządzania bezpieczeństwem w celu ograniczania ryzyka przestojów lub spadku skuteczności przy zachowaniu wymaganego poziomu bezpieczeństwa informacji i zgodności,
korzysta wyłącznie z usług podmiotów, które spełniają wymagania bezpieczeństwa stawiane przez Spółkę, a sam przebieg współpracy jest ściśle regulowany stosownymi klauzulami bezpieczeństwa,
zarządza cyklem życia pracownika w organizacji w sposób ograniczający ryzyka naruszeń bezpieczeństwa od momentu naboru do zakończenia współpracy; Spółka jednocześnie zapewnia pracownikom dostęp do wiedzy o bezpieczeństwie informacji mogącej znaleźć zastosowanie w życiu prywatnym,
nabywa usługi IT uzupełniające wdrożone dotychczas mechanizmy kontrolne i zabezpieczające,
modyfikuje procesy zarządzania bezpieczeństwem informacji na podstawie doświadczeń zebranych z codziennej działalności,
na bieżąco dostosowuje swoje działania w zarządzaniu bezpieczeństwem informacji w związku z odnotowywaniem wydarzeń w jej otoczeniu zewnętrznym, mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo aktywów informacyjnych Spółki,
utrzymuje sprawny przepływ informacji o bieżącym stanie bezpieczeństwa na wszystkich poziomach zarządzania.
Spółka w 2022 r. przeprowadziła szereg inicjatyw mających na celu zwiększenie odporności organizacji na identyfikowane zagrożenia oraz wykorzystanie zaistniałych szans, m.in.:
realizację programu Security & Compliance by Asseco skierowanego do pracowników, rozwijającego umiejętności i wiedzę, w tym techniczną, w obszarze bezpieczeństwa informacji i cyberbezpieczeństwa; przeprowadzone działania były wspierane przez uznanych ekspertów z branży IT Security,
przeprowadzenie w strukturach wewnętrznych symulacji cyberataków opartych o popularne metody, z wykorzystaniem różnych technik i narzędzi,
uruchomienie prac projektowych wdrożenia w skali całej Spółki rozwiązania dedykowanego scentralizowanemu zarządzaniu informacją o aktywach IT organizacji,
modyfikacje w procesach zarządzania bezpieczeństwem informacji, w tym ich digitalizacja.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 28
3.5.1 Cyberbezpieczeństwo
W związku z odnotowywanym w ostatnich latach gwałtownym wzrostem zagrożeń w sferze cyfrowej, Asseco Poland w sposób ciągły buduje swoją odporność na ataki i niweluje potencjalne słabości w obszarze IT Security. Pandemia COVID-19 oraz trwający od lutego 2022 r. konflikt zbrojny w Ukrainie przyczyniły się do wystąpienia nowych zagrożeń cybernetycznych oraz zwiększenia skali narażenia Asseco Poland na związane z nimi ryzyka.
Spółka w 2022 r. kontynuowała proaktywne działania ograniczające potencjalny wpływ cyberzagrożeń na jej stabilność, efektywność i ciągłość funkcjonowania, w szczególności w odniesieniu do zobowiązań względem klientów i innych istotnych interesariuszy, w tym pracowników i dostawców. Dynamika zmian zachodząca w cyberprzestrzeni, w tym rozwój i łatwa dostępność usług sztucznej inteligencji dla przeciętnego użytkownika Internetu, przyczynia się do traktowania cyberbezpieczeństwa w Spółce jako jednego z najwyższych priorytetów.
Asseco Poland zarządza cyberbezpieczeństwem we wszystkich obszarach swojej działalności i usług IT w celu zapewnienia poufności, integralności i dostępności informacji w nich przetwarzanych. Ze względu na charakterystykę Spółki i jej najbliższe otoczenie, zarządzanie cyberbezpieczeństwem odbywa się lokalnie na poziomie jednostek organizacyjnych, w tym wytwarzających oprogramowanie, oraz w sposób scentralizowany w zakresie infrastruktury IT i usług świadczonych na rzecz Spółki.
Na potrzeby skutecznej ochrony przed cyberatakami, w Spółce funkcjonuje zespół SOC (Security Operation Center), odpowiedzialny za monitorowanie sieci IT oraz podejmowanie reakcji w przypadku wykrycia prób przełamania zabezpieczeń. Zespół SOC funkcjonuje w oparciu o 3 linie wsparcia odpowiedzialnych za detekcję, obsługę i zaawansowaną analizę zdarzeń.
Spółka w 2022 roku podjęła działania w poszczególnych obszarach funkcjonowania zwiększające skuteczność wcześniej wdrożonych mechanizmów i zabezpieczeń.
3.5.2 Ciągłość działania
Asseco Poland wdrożyła w swoich strukturach System Zarządzania Ciągłością Działania (SZCD) w oparciu o normę ISO 22301, który swoim zakresem obejmuje wszystkie jednostki organizacyjne. SZCD podlega certyfikacji na zgodność z ww. normą w wybranych obszarach biznesowych Spółki.
Rok 2022 r. postawił przed Spółką nowe wyzwania związane z zarządzaniem ciągłością działania związane z konfliktem zbrojnym w Ukrainie i wynikającymi z niego zagrożeniami - zarówno w sferze fizycznej (objęcie konfliktem terytorium Polski), jak również cybernetycznej (intensyfikacja cyberataków ze strony Rosji na instytucje i organizacje krajowe). Biorąc pod uwagę fakt świadczenia usług przez Spółkę dla wielu podmiotów sektora publicznego, Asseco Poland niezwłocznie podjęła działania chroniące aktywa Spółki przed atakami cyberprzestępców i ewentualnymi skutkami rozlania się konfliktu zbrojnego na terytorium Polski.
W związku z utrzymywanymi w 2022 r. stopniami alarmowymi CHARLIE-CRP i BRAVO, w Spółce wprowadzono lub rozszerzono procedury postępowania, w tym:
regularne zwoływanie posiedzeń Sztabu Kryzysowego, w skład, którego wchodzi kierownictwo Asseco Poland, na potrzeby bieżącego zarządzania ryzykami dla ciągłości działania Spółki,
uruchomienie dodatkowych procedur kontroli bezpieczeństwa fizycznego i monitorowania bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej,
wzmocnienie zabezpieczenia aktywów krytycznych,
podniesienie sprawności reakcji na cyberataki poprzez usprawnienie komunikacji pomiędzy zespołem SOC a Spółkami należącymi do Grupy Asseco,
rozbudowa zbiorników paliwa na potrzeby wydłużenia czasu podtrzymania zasilania awaryjnego.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 29
3.5.3 Ochrona danych osobowych
Asseco Poland szanuje prywatność pracowników, współpracowników oraz wszystkich osób korzystających z oferowanych przez Spółkę systemów informatycznych i usług. Dba o bezpieczeństwo przetwarzanych danych osobowych, realizując wymogi obowiązującego prawa, regulacji branżowych klientów, jak również zasady zawarte w wewnętrznych procedurach dedykowanych ochronie danych osobowych.
Zarówno z pracownikami, jak i z podmiotami zewnętrznymi, z którymi Spółka podejmuje współpracę, zawierane umowy o poufności (lub stosowane klauzule zachowania poufności) lub umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. Dostęp pracowników do danych osobowych jest ograniczony do niezbędnego zakresu, wynikającego z pełnionych funkcji. Ograniczeniom podlega także fizyczny dostęp do pomieszczeń, w których przechowywane dokumenty z danymi osobowymi. Bezpieczeństwo systemów informatycznych jest przedmiotem audytów wewnętrznych i zewnętrznych, które obejmują także identyfikację, a następnie usuwanie, bądź łagodzenie zagrożeń związanych z zachowaniem poufności danych osobowych.
Podejście Spółki do ochrony prywatności, w tym danych osobowych, zostało opracowane w formie polityki prywatności, dostępnej pod adresem: https://pl.asseco.com/polityka-prywatnosci/
Bieżące działania związane z ochroną danych osobowych obejmują m.in.:
monitorowanie przestrzegania w Spółce przepisów o ochronie danych osobowych,
przeprowadzanie oceny ryzyka naruszeń ochrony danych osobowych, jego skutków oraz doboru środków adekwatnych do jego minimalizacji,
ocenę zdarzeń pod kątem naruszenia praw lub wolności osób fizycznych,
przygotowanie dokumentacji naruszeń ochrony danych osobowych, raportowanie do członka Zarządu odpowiedzialnego za obszar ochronnych danych osobowych,
promowanie świadomości i wiedzy na temat wprowadzania najlepszych praktyk w zakresie ochrony danych osobowych, w tym również w zakresie uwarunkowań jakie muszą spełniać usługi, oprogramowanie dostarczane przez Spółkę (np. Jak stosować ochronę danych w fazie projektowania i domyślną ochronę danych w tworzeniu rozwiązań informatycznych), Dzień Ochrony Danych Osobowych,
informowanie pracowników i współpracowników o obowiązkach spoczywających na nich,
weryfikację realizacji rekomendacji powstałych w wyniku sprawdzeń lub naruszeń ochrony danych osobowych, a także bieżącej kontroli.
W Spółce realizowane obowiązkowe, cykliczne szkolenia z zakresu ochrony danych osobowych dla pracowników, stażystów i praktykantów oraz osób współpracujących ze Spółkami na podstawie umów cywilnoprawnych.
Promujemy również wśród pracowników wiedzę na temat ochrony danych osobowych, w tym poprzez coroczną organizację Dnia Ochrony Danych Osobowych, który w 2022 roku miał miejsce w dniu 28.01.2022 roku. W ramach tego wydarzenia pracownicy brali udział w quizie wiedzy na temat danych osobowych oraz zapoznawali z informacjami na temat ochrony danych osobowych przedstawionymi w formie ciekawostek.
W raportowanym okresie na Spółkę nie zostały nałożone żadne kary, finansowe ani pozafinansowe, w związku z naruszeniami dotyczącymi ochrony danych osobowych.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 30
3.6 Wynagrodzenia i benefity
[GRI 2-19, 2-20, 201-3]
Regulamin wynagrodzeń w Asseco Poland został zaktualizowany Uchwałą Zarządu nr 1/2022 z dn. 11 stycznia 2022 roku. Dokument określa zasady wynagradzania oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla wszystkich pracowników Asseco Poland bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, z wyjątkiem pracowników będących Członkami Zarządu. Na bieżąco monitorowane również zmiany wynagrodzeń na rynku pracy, a na ich podstawie podejmowane są stosowne decyzje o zmianie wynagrodzeń.
Członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej objęci Polityką Wynagrodzeń Członków Zarządu i Rady Nadzorczej Asseco Poland S.A. stanowiącą załącznik do Uchwały nr 27 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Asseco Poland S.A. z dnia 27 maja 2020 roku. Treść dokumentu dostępna jest pod adresem: https://inwestorokuasseco.com/o-
asseco/lad-korporacyjny/polityka-wynagrodzen/ .
Dodatkowe świadczenia pozapłacowe
Pracownikom Asseco Poland oprócz wynagrodzenia przysługują również dodatkowe świadczenia pozapłacowe, w tym m.in.:
bardzo szeroki pakiet opieki medycznej dla pracowników i ich bliskich (współmałżonka/partnera, dzieci, rodziców), uwzględniający opcję swobody leczenia.
program kafeteryjny realizowany przy wykorzystaniu platformy benefitowej, charakteryzującej się szerokim wachlarzem ofert oraz możliwością elastycznego wykorzystywania środków, w tym dofinansowanie dostępu do wydarzeń kulturalnych, dofinansowanie do wypoczynku, dofinansowanie do posiłków,
Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) forma dobrowolnego grupowego oszczędzania na emeryturę, w której pracodawca w całości finansuje składkę podstawową (określony procent wynagrodzenia pracownika) przekazywaną pod zarządzanie wyspecjalizowanej instytucji finansowej, a pracownik płaci od niej jedynie podatek dochodowy od osób fizycznych; fakultatywnie pracownik może zdecydować o wpłacie dodatkowej składki, która w zadeklarowanej przez niego wysokości będzie naliczana i potrącana z jego wynagrodzenia,
pożyczki pracownicze,
rekreacja fizyczna, w tym zakup pakietów startowych na imprezy sportowe, dofinansowanie abonamentów na obiekty sportowe czy eventów sportowych,
bony świąteczne,
dodatkowe wsparcie dla osób w trudnej sytuacji życiowej,
zapewnienie świeżych owoców/zdrowych przekąsek w biurach.
Na początku każdego roku obrotowego pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w roku poprzednim otrzymują raport Total Rewards Statement. Zestawienie to zawiera informacje na temat wysokości wynagrodzenia oraz kwoty benefitów, z których skorzystał dany pracownik. Inicjatywa ta przejrzyście prezentuje wszystkie korzyści z pracy, które otrzymują poszczególni pracownicy Asseco Poland.
Podobnie jak w Asseco Poland, w spółkach z Grupy Asseco również funkcjonują dodatkowe świadczenia pozapłacowe dla pracowników tych podmiotów. one zróżnicowane i nie zostały ujednolicone na poziomie Grupy. Do najczęściej stosowanych świadczeń pozapłacowych należą:
dofinansowywanie opieki medycznej dla pracowników i ich bliskich (np. Asseco Data Systems, Asseco South Eastern Europe, Asseco Central Europe, Asseco Business Solutions, DahliaMatic, Magic Software, Matrix IT, Asseco Lietuva , ZAP Group),
dofinansowanie abonamentów na obiekty sportowe czy eventów sportowych (np. Asseco South Eastern Europe, Asseco Business Solutions, Asseco Data Systems, DahliaMatic, Asseco Central Europe, Magic Software, Asseco Lietuva , Matrix IT),
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 31
dodatkowe ubezpieczenia na życie lub zdrowotne, programy emerytalne (np. Asseco South Eastern Europe, Asseco Data Systems, Asseco Spain, DahliaMatic, Asseco Lietuva, Asseco PST, Magic Software),
dofinansowanie dostępu do wydarzeń kulturalnych (np. Asseco Data Systems, Asseco Central Europe, Asseco Lietuva , Formula Systems, Asseco PST, Matrix IT),
dofinansowanie do wypoczynku (np. Asseco Business Solutions, Asseco Data Systems, Matrix IT ),
dofinansowanie do posiłków (np. Asseco South Eastern Europe),
zwrot lub partycypacja w kosztach dojazdu do pracy (np. Asseco Lietuva , Asseco South Eastern Europe, Asseco Central Europe, Magic Software),
dodatkowe wsparcie dla osób w trudnej sytuacji życiowej (np. Asseco Business Solutions),
zapewnienie świeżych owoców/zdrowych przekąsek (np. DahliaMatic, Asseco Central Europe).
3.7 Przeciwdziałanie korupcji
Polityka w zakresie przeciwdziałania korupcji w Asseco Poland regulowana jest przez: Kodeks etyki i postępowania w biznesie, Politykę zgodności, Vademecum przeciwdziałania korupcji i konfliktowi interesów, Regulamin Pracy, a także Politykę zakupów.
Działania prewencyjne oraz kontrolne w zakresie przeciwdziałania korupcji realizowane na różnych poziomach organizacji i są niezbędne dla zapewnienia jej prawidłowego funkcjonowania. Zgodnie z Kodeksem etyki i postępowania w biznesie, w Spółce nie akceptuje się przyjmowania i udzielania niedozwolonych korzyści, wszelkich form wyłudzania lub korupcji, a także nielegalnego obrotu pieniędzmi. Asseco Poland pracuje w oparciu o zasadę „zero tolerancji dla korupcji”.
Tabela 6. Przypadki korupcji w 2022 roku w Asseco Poland
Całkowita liczba potwierdzonych przypadków korupcji
0
W Asseco Poland dba się o przestrzeganie zasad etyki wśród pracowników. W trakcie bloku adaptacyjnego dla nowo zatrudnionych pracowników i współpracowników prowadzone w tym zakresie specjalne szkolenia, które następnie powtarzane są w cyklach 2-letnich (dotyczą wszystkich zatrudnionych)
Tabela 7. Pracownicy Asseco Poland przeszkoleni w zakresie zgodności i etyki
Udział pracowników, którzy przeszli szkolenia „Zgodność i etyka” w ramach bloku adaptacyjnego
89%
W Asseco Poland wdrożono kanały komunikacji dedykowane zgłaszaniu naruszeń, w tym związanych z korupcją oraz konfliktem interesów. Wdrożony anonimowy kanał zgłaszania naruszeń.
Proces zakupowy w Spółce zaprojektowany jest w taki sposób, aby zapewnić transparentność wyboru dostawcy. Od 2019 roku funkcja zakupowa w Asseco Poland jest scentralizowana i realizowana głównie przez Dział Zakupów (zakupy na potrzeby własne), który składa się z Biura Zakupów i Biura Logistyki. Ustalono w Spółce zasady dokonywania zakupów tak, aby wybory dostawców były transparentne i przejrzyste.
W Asseco Poland funkcjonują dokumenty określające reguły współpracy z dostawcami, w tym m.in. zasady etyki zakupowej i zasady kwalifikacji dostawców oraz Ogólne Warunki Zakupów. Zgodnie z nimi dostawcy zobowiązują się do postępowania zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji i przestrzegania dobrych praktyk stosowanych w biznesie.
Grupa Asseco nie posiada jednolitej polityki w zakresie zagadnień z zakresu przeciwdziałania korupcji, co wynika z federacyjnego modelu współpracy w ramach Grupy Kapitałowej. Ze względu na rozproszenie terytorialne
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 32
spółki z Grupy Asseco działają w różnorodnym otoczeniu prawnym, społecznym i kulturowym nie stworzono centralnych polityk antykorupcyjnych na poziomie Grupy.
Spółki Grupy Kapitałowej posiadają własne praktyki w tym obszarze. W Asseco Central Europe kładziony jest nacisk na przestrzeganie zasad kodeksu etyki, które szczegółowo wyjaśniają zagadnienia związane z uczciwą konkurencją, uczciwymi praktykami biznesowymi, przepisami antymonopolowymi, korupcją i łapówkarstwem. Kodeks systematyzuje również procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony przed odwetem. Zapoznanie z kodeksem etyki jest częścią pakietu wdrożeniowego nowego pracownika.
Innym przykładem wdrożenia procedur antykorupcyjnych jest Grupa Asseco South Eastern Europe („ASEE”). Kwestie związane z zagadnieniami korupcji w niej regulowane przez politykę antykorupcyjną, która dotyczy wszystkich firm tworzących Grupę ASEE i obejmuje szeroką definicję pracowników (w tym konsultantów, wykonawców, agentów). Łapówkarstwo i korupcja szeroko zdefiniowane i obejmują również kwestie niedozwolonych prezentów oraz wyrazów gościnności. Dozwolone prezenty i gratyfikacje muszą spełniać kryteria związane z wartością, celem i uprzednią zgodą osoby upoważnionej. Przyjmowanie gotówki w jakiejkolwiek wysokości (lub jej odpowiednika w postaci kuponów) jest zabronione. Informacje o prezentach /zaproszeniach oferowanych lub przyjętych przez pracownika przekazywane dyrektorowi finansowemu danej jednostki, który prowadzi rejestr wszystkich zaproszeń lub podarunków i co kwartał raportuje go dyrektorowi finansowemu Grupy. Udział pracowników w corocznych szkoleniach antykorupcyjnych jest obowiązkowy i obejmuje również nowych pracowników w ramach procesu onboardingu. Uzupełnieniem procedur antykorupcyjnych jest również polityka dotycząca konfliktu interesów, która nakłada na wszystkich pracowników lokalnych spółek obowiązek zgłaszania informacji o potencjalnym konflikcie interesów. W przypadku dyrektorów jednostek lokalnych kwestia ta jest również uwzględniana w statutach spółek oraz umowach o pełnienie funkcji w zarządach. W Grupie ASEE funkcjonuje również Polityka konfliktów interesów, Polityka uczciwej konkurencji, Polityka przeciwdziałania korupcji oraz procedura Whistleblowers, w których jasno określone mechanizmy kontrolne służące zapobieganiu korupcji.
Tabela 8. Przypadki korupcji w 2022 roku w Grupie Asseco
Całkowita liczba potwierdzonych przypadków korupcji
0
3.8 Ryzyka dotyczące zagadnień ładu korporacyjnego
[GRI 2-27, 205-1, 205-2, 205-3, 206-1]
Ryzyko zaistnienia przypadków korupcji
Działanie w ramach rozbudowanej struktury organizacyjnej o stosunkowo szerokim spektrum kompetencyjnym poszczególnych jednostek organizacyjnych niesie ryzyko incydentalnego pojawienia się zdarzeń korupcyjnych. Szczególnie narażeni na zdarzenia z tego zakresu pracownicy działów zakupowych i handlowych, ponieważ to oni mają bezpośredni kontakt z przedstawicielami podmiotów zewnętrznych, mogących osiągnąć określoną korzyść materialną dzięki współpracy z Grupą. Zaistnienie takiego zjawiska mogłoby mieć negatywne skutki wizerunkowe dla Grupy, mogące utrudniać w przyszłości kontakty handlowe, jak i skutkować bezpośrednią stratą ekonomiczną w sytuacji zawarcia kontraktu na warunkach nierynkowych.
Grupa Asseco zarządza ryzykiem poprzez właściwy dobór pracowników zatrudnionych na poszczególnych stanowiskach, jak również poprzez odpowiednie działania monitorujące odpowiedzialnych za sferę służb wewnętrznych w poszczególnych spółkach. Pracownicy regularnie szkoleni w zakresie przeciwdziałania korupcji. Szczególna uwaga poświęcana jest zagadnieniom zapobiegania zjawiskom łapówkarstwa, jak również zasad postępowania w przypadku zaistnienia, bądź podejrzenia zaistnienia, takiej sytuacji.
Dodatkowo w ramach Asseco Poland zarządza się powyższym ryzykiem poprzez wdrożenie zasad zakupowych oraz przeciwdziałanie korupcji i konfliktowi interesów, a także podnoszenie świadomości pracowników. Kontrola przestrzegania zasad zakupowych przeprowadzana jest cyklicznie przez Biuro Zakupów (w ramach drugiej linii
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 33
obrony), a proces zakupowy audytowany jest przez Dział Audytu Wewnętrznego zgodnie z ustalonym na dany rok planem audytu (w ramach trzeciej linii obrony).
Ryzyko ciągłości działania, w tym ograniczeń i przerw w dostawach energii elektrycznej
Zaistnienie sytuacji awaryjnej w jednym z podmiotów Grupy Asseco może wpłynąć niekorzystnie na możliwość kontynuowania świadczenia usług dla klientów, co może doprowadzić do opóźnień, niewywiązania się ze zobowiązań, roszczeń odszkodowawczych, utraty zaufania odbiorców. Podmioty z Grupy Asseco narażone m.in. na ryzyko ograniczeń i przerw w dostawie energii elektrycznej z uwagi na m.in. możliwość awarii sieci czy awarii u dostawcy. Aby złagodzić skutki takich zdarzeń, serwerownie spółek z Grupy wyposażone w niezależne źródła energii elektrycznej – agregaty prądotwórcze, które mogą być uruchomione w przypadku awarii. Jednakże pomimo wdrożonych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, wystąpienie sytuacji awaryjnej może mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy rozwoju Grupy.
Ryzyko wycieku danych
Na skutek celowego działania osób trzecich lub nieuczciwych pracowników, jak również błędów lub niefrasobliwości pracowników albo podwykonawców, poufne dane spółki z Grupy lub jej klientów mogą zostać ujawnione nieuprawnionym osobom. Zaistnienie takiej sytuacji może negatywnie wpłynąć na postrzeganie Grupy Asseco przez klientów i przełożyć się na negatywny wpływ na jej działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy rozwoju.
Ryzyko zmiany przepisów prawnych oraz ich interpretacji
Spółki z Grupy Kapitałowej wypełniają różnorodne obowiązki regulacyjne wynikające ze zmian prawa, a także decyzji administracyjnych. Częste nowelizacje oraz brak jednolitej interpretacji przepisów prawa, w szczególności prawa podatkowego, prawa bankowego, prawa ubezpieczeń (w tym ubezpieczeń społecznych), ustawy o zamówieniach publicznych, ustawy o ochronie danych osobowych, ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, ustawy o ofercie publicznej i kodeksu spółek handlowych, pociągają za sobą ryzyko związane z otoczeniem prawnym, w jakim Grupa Asseco prowadzi działalność. Szczególnie częstym zmianom podlegają przepisy oraz interpretacje przepisów podatkowych. Praktyka organów skarbowych, a także orzecznictwo sądowe w tej dziedzinie, nie jednolite. W wypadku przyjęcia przez organy podatkowe odmiennej niż spółka z Grupy Asseco interpretacji przepisów podatkowych, można się liczyć z negatywnymi konsekwencjami wpływającymi na działalność i sytuację finansową Grupy Asseco oraz osiągane przez nią wyniki finansowe. Ryzyko takie związane jest w szczególności z ewentualnym kwestionowaniem przez organy podatkowe zawieranych przez jednostkę dominującą transakcji z podmiotami powiązanymi. Może mieć to istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy rozwoju Grupy Asseco.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 34
Społeczeństwo
Społeczeństwo
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 35
4. SPOŁECZEŃSTWO
4.1 Nasi pracownicy
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Asseco Poland zatrudniało 2 413 osób. To wzrost o 4,87% w porównywalnym okresie 2021 roku, gdzie zatrudnionych było 2 301 osób. Przeciętne zatrudnienie w okresie 12 miesięcy, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku w etatach pobierających wynagrodzenie, to jest zatrudnienie skorygowane o etaty, za które Spółka nie wypłaca wynagrodzenia w związku z  urlopem bezpłatnym, macierzyńskim i innym, wyniosło 2 212 wobec 2 245 etatów w porównywalnym okresie 2021 roku.
Z kolei w Grupie Asseco na dzień zakończenia okresu sprawozdawczego zatrudnionych było 32 750 osób, w porównaniu do 30 374 osób zatrudnionych w dniu 31 grudnia 2021 roku. Przeciętne zatrudnienie w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2022 roku w etatach pobierających wynagrodzenie, tj. zatrudnienie w etatach skorygowane o etaty, za które spółki Grupy nie wypłacają wynagrodzenia (np. urlop bezpłatny, urlop macierzyński, inne) wyniosło 31 628 wobec 29 256 etatów w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2021 roku. W kalkulacji etatów uwzględniono spółki, które dołączyły do Grupy w trakcie okresu sprawozdawczego (proporcjonalnie do okresu ich konsolidacji) i wyłączono spółki, których wyniki ujmowane w pozostałej działalności operacyjnej lub działalności zaniechanej.
Tabela 9. Zatrudnienie w Asseco Poland i Grupie Kapitałowej w podziale na działy na dzień 31 grudnia 2022 roku
Asseco Poland
Grupa Asseco
Zarząd
11
265
Działy administracyjne
289
2 313
Działy sprzedaży
111
1 751
Działy produkcyjne
2 002
28 421
Pracownicy ogółem
2 413
32 750
W Asseco Poland podstawową formą zatrudnienia jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Ponadto na dzień 31 grudnia 2022 roku w Spółce pracowało 389 osób zatrudnionych na podstawie umowy o współpracę, 148 osób zatrudnionych na umowę zlecenie oraz 264 osoby świadczące usługi outsourcingowe.
Tabela 10. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w 2022 roku
Udział osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę
75%
Asseco Poland i Spółki z Grupy Asseco zapewniają możliwość świadczenia pracy w modelu hybrydowym, przewidującym łączenie pracy stacjonarnej (w biurze) z pracą zdalną (w domu home office). Zasady modelu hybrydowego zostały opisane w dokumentacji wewnętrznej Spółki. one cyklicznie przeglądane i dostosowywane do bieżących uwarunkowań.
Grupa Asseco nie posiada jednolitej polityki w zakresie kwestii pracowniczych i społecznych, co wynika bezpośrednio z federacyjnego modelu współpracy w ramach Grupy Kapitałowej. Spółki wchodzące w skład Grupy Asseco utrzymują szeroki zakres autonomii w działaniach, a ponieważ działają w różnych lokalizacjach geograficznych, a co za tym idzie różnych warunkach: prawnych, gospodarczych i społecznych, możliwość prowadzenia jednolitej polityki w tym zakresie jest znacząco ograniczona.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 36
Ze względu na międzynarodowy charakter Grupy, realizacja polityki personalnej odbywa się w zgodzie z przepisami prawa obowiązującego na terenie państwa, w którym działają poszczególne spółki z Grupy Asseco, jak również na podstawie wewnętrznych procedur i standardów obowiązujących w tych spółkach.
4.1.1 Pozyskiwanie talentów
Ze względu na specyfikę działalności w branży IT i fakt, że o sukcesie spółki w tej branży decydują przede wszystkim wiedza i praktyczne umiejętności jej pracowników, zagadnienia związane z zatrudnieniem, rozwojem pracowników oraz tworzeniem właściwego środowiska pracy kluczowe dla długoterminowego zrównoważonego rozwoju Spółki i Grupy.
Polityka personalna Asseco Poland jest prowadzona w taki sposób, aby zapewnić kompetentnych i zaangażowanych pracowników oraz współpracowników, dbać o ich motywację, tak aby mogli z sukcesem realizować cele biznesowe Spółki, jak również umożliwienie rozwoju oraz poczucia stabilności zawodowej poprzez jasne i przejrzyste zasady funkcjonowania.
Realizacja polityki personalnej w Asseco Poland odbywa się w zgodzie z przepisami prawa, jak również na podstawie wewnętrznie obowiązujących procedur i standardów. Podstawowymi dokumentami obowiązującymi w Asseco Poland, regulującymi powyższe kwestie są: Regulamin pracy, Regulamin wynagradzania, Regulamin oceny i rozwoju zawodowego, Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, Polityka personalna oraz Kodeks etyki i postępowania w biznesie.
Spółka prowadzi autorski program stażowy i absolwencki mający na celu wyłonienie w trakcie ogólnopolskiej kampanii młodych osób z wysokim potencjałem. W 2022 roku studenci i absolwenci mogli wziąć udział w VII edycji programu Asseco Starter 2022, dzięki któremu odbyli 3-miesięczny płatny staż w strukturach Asseco Poland, wybierając ścieżkę programistyczną lub testerską, z możliwością przedłużenia współpracy w ramach Programu Asseco Level Up z rozbudowaną ścieżką kariery i indywidualnym budżetem rozwojowym przeznaczonym na wybraną certyfikację.
Stażyści i absolwenci biorą udział w programach rozwojowych, w ramach, których przechodzą szkolenia specjalistyczne i z kompetencji miękkich. W ramach siódmej edycji programu przyjęto 40 studentów i absolwentów na 3- miesięczny staż, z czego 37 osób podjęło pracę w Asseco Poland. Łącznie w okresie 6 lat w programie udział wzięło 320 osób.
Spółki z Grupy Asseco realizują również programy rozwojowe dla studentów i absolwentów, mające na celu wyłonienie osób z wysokim potencjałem. Uczestnicy tych programów mają okazję realizować ambitne projekty informatyczne dla firm z kluczowych sektorów gospodarek poszczególnych krajów. Biorą też udział w licznych szkoleniach specjalistycznych i z kompetencji miękkich.
Większość spółek z Grupy umożliwia również odbycie stażów w strukturach firmy w ciągu całego roku lub realizuje własne programy stażowe: m.in. Asseco Development Start (prowadzone przez Asseco Data Systems) czy też Wyzwania Rekrutacyjne organizowane przez Asseco Business Solutions. Asseco Central Europe prowadzi projekt UpSteer dla początkujących przedsiębiorców, którzy korzystając z 7-miesięcznego coachingu mogą rozwijać swoje biznesowe pomysły pod okiem ekspertów.
Spółki z Grupy Asseco brały udział w licznych wydarzeniach rekrutacyjnych (targach pracy, dniach otwartych), podczas których oferowały możliwość dołączenia do zespołu nowym absolwentom lub też zamieszczały ogłoszenia o stażach na stronach uczelni.
Asseco Poland regularnie spotyka się ze studentami w ramach targów pracy i konferencji organizowanych przez organizacje studenckie, a także wspiera młode osoby z pomysłem na start-upy. W kwietniu minionego roku Asseco Poland było głównym sponsorem Warszawskich Dni Informatyki, podczas których prelegenci Spółki mieli swoje wystąpienia branżowe, a przedstawiciel Asseco Innovation Hub (wydzielonej jednostki pomagającej inkubować nowatorskie pomysły IT i wdrażać je potem do oferty Asseco) na temat rozwijania start-upów. Z kolei w październiku na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się dwudniowa konferencja Carpathian Startup Fest 2022, w której również aktywnie uczestniczyło Asseco. Analogiczne działania prowadzone przez Spółki z Grupy Kapitałowej. Asseco Lietuva organizuje Dni MIDI dla matematyków i informatyków z Uniwersytetu Wileńskiego oraz konkurs informatyczny dla uczniów szkół średnich. Asseco Data Systems współpracuje ściśle z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, włączając się m.in. w wydarzenia organizowane przez uczelnię oraz promując swoje staże. Podobne działania prowadzi Asseco Business Solutions, które włączyło się
93% stażystów VII edycji programu Asseco Starter kontynuuje zatrudnienie w Asseco Poland
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 37
w XXII Targi Pracy „Inżynier na Rynku Pracy”, organizowane przez Politechnikę Lubelską oraz w Lubelskie Dni IT na tej uczelni.
W 2022 roku odbyły się 4 spotkania szkoleniowo-networkingowe w ramach TechBreakFast czyli cyklu technicznych meetupów IT. W maju oraz listopadzie przygotowano specjalne edycje dedykowane studentom (w Rzeszowie oraz Trójmieście), podczas których oprócz wystąpień i prezentowania case study prowadzono również działania rekrutacyjne.
Eksperci z Asseco Poland dzielili się wiedzą na Politechnice Śląskiej podczas dedykowanej developerom, architektom, DevOpsom pracującym w środowisku Java sponsorowanej konferencji Ya!vaConf, na targach Ya!va Expo, a także podczas wydarzenia na PGE Narodowym na temat cyberbezpieczeństwa The Hack Summit, w którym uczestniczyła również spółka Asseco Cloud.
Wśród elementów wymiany wiedzy eksperckiej z sukcesem rozwijany jest blog technologiczny, na którym publikowane artykuły branżowe. Eksperci Asseco Poland dzielą się także wiedzą na podcastach technologicznych publikowanych na kanałach: Spotify, Apple Podcast, Google Podcast, Radio Public, Anchor oraz Breakeroku. Publikowane w 2022 roku materiały dotyczyły zagadnień związanych z rekrutacją i kierowaniem swoją ścieżką kariery w IT, a więc dedykowane były przede wszystkim potencjalnym kandydatom do pracy w Asseco. W Asseco Poland funkcjonuje również system poleceń, polegający na tym, że każdy pracownik spółki może polecić kandydata do pracy w programie Asseco 3 WIN.
4.1.2 Rozwój pracowników
Rozwój pracowników i współpracowników Asseco Poland i spółek Grupy Asseco bazuje na procesie cyklicznej oceny okresowej.
Pierwsza ocena pracownika dokonywana jest w Asseco Poland w trakcie okresu próbnego, a następnie regularnie w okresach kwartalnych lub półrocznych. Ocena pracownicza realizowana jest w celu określenia stopnia realizacji powierzonych zadań. W ramach oceny rocznej pracownika/współpracownika oceniane kompetencje, mocne strony, obszary do rozwoju oraz tworzony jest plan rozwoju.
Asseco Poland dba o rozwój zawodowy pracowników poprzez organizację i finansowanie ogólnofirmowych oraz indywidualnych działań rozwojowych. Platforma e-learningowa aHCM pozwala każdemu z pracowników Spółki zdefiniować ścieżkę rozwoju swojej kariery, a także zawiera bazę szkoleń oraz materiały do nauki w zakresie uzyskania certyfikatów zawodowych i językowych. Platforma zawiera w sumie ponad tysiąc programów szkoleniowych mających na celu rozwój określonych umiejętności.
W ramach ogólnofirmowych działań rozwojowych realizowane projekty wewnętrzne mające na celu wymianę wiedzy i doświadczeń pracowników, tworzone ścieżki dla określonych grup kompetencyjnych m.in. dla menedżerów. Rozwijane kompetencje pracowników wspierają osiąganie celów biznesowych Spółki oraz bardziej efektywne wdrażanie w niej nowych procesów. Indywidualne działania rozwojowe podnoszą kwalifikacje oraz poziom kompetencji pracowników i obejmują: szkolenia merytoryczne, konferencje, certyfikacje, studia podyplomowe i doktoranckie, kursy językowe i indywidualne sesje rozwojowe.
Działania rozwojowe realizowane w zależności od potrzeb przez podmioty zewnętrzne lub wewnętrznych trenerów i są prowadzone w formie stacjonarnej, zdalnej oraz poprzez szkolenia e-learningowe.
W 2022 roku pracownicy brali udział w badaniach: odporności psychicznej (Badaniu MTQ Plus), Insights Discovery, klimatu zespołu, talentów Gallupa czy Feedback 360, a także w webinarach i warsztatach psychologicznych. Dla kadry menedżerskiej przygotowano cykl szkoleń „Narzędziownik Menedżerski” składającym się z 11 modułów merytorycznych. W 2022 roku wprowadzono 371 nowych programów szkoleniowych, liczba uczestników wszystkich szkoleń wyniosła ponad 14,5 tys., a łączna ilość dni szkoleniowych przekroczyła 30 tys..
Tabela 11. Działania rozwojowe w Asseco Poland w 2022 roku
Liczba uczestników szkoleń
Dostępny budżet 2022
Liczba dni działań rozwojowych przypadających na pracownika
Liczba godzin działań rozwojowych przypadająca na pracownika
14 587*
4 166 449,57 PLN
12,57
100,57
* Pracownicy Asseco Poland mogli brać udział w więcej niż jednym działaniu rozwojowym.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 38
Ocena pracownicza w spółkach Grupy Kapitałowej realizowana jest w celu określenia: stopnia realizacji powierzonych zadań, jakości, terminowości i sposobu ich wykonywania, a także co istotne zgodności postępowania pracownika lub współpracownika z wartościami poszczególnych spółek z Grupy Asseco. Ocenie podlegają ponadto: realizacja indywidualnie wyznaczanych celów oraz planów rozwojowych z wykorzystaniem takich narzędzi jak: szkolenia merytoryczne, konferencje, certyfikacje, studia podyplomowe i doktoranckie, kursy językowe i indywidualne sesje rozwojowe.
Szkolenia realizowane w zależności od potrzeb przez podmioty zewnętrzne lub wewnętrznych trenerów. Od 2021 roku działania rozwojowe, a także procesy wdrożeń nowych pracowników do objęcia stanowisk i praktykantów/stażystów, realizowane w dużej mierze w formule zdalnej, natomiast w drugiej połowie 2022 istotnie wzrosło zainteresowanie uczestnictwem w szkoleniach stacjonarnych.
Spółki z Grupy Asseco kładą również duży nacisk na rozwój umiejętności językowych swoich pracowników, w tym języka angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego. W ramach Grupy Asseco kursy językowe finansują bądź współfinansują: Asseco Business Solutions, Asseco Data Systems oraz część spółek z grupy Asseco Central Europe, Matrix IT i Asseco PST. Innym rozwijanym obszarem kompetencje menedżerskie. Szkolenia bądź coaching oferowane między innymi w Asseco Business Solutions, Asseco Data Systems, w Matrix IT, ZAP Group i Asseco PST. Rozwój pracowników następuje również poprzez realizację programów mentoringowych prowadzonych np. w spółkach Asseco Business Solutions oraz Asseco Central Europe.
W Asseco Poland oraz w działającej na rynkach słowackim i czeskim Asseco Central Europe stworzono możliwości rozszerzania swoich kwalifikacji za pośrednictwem platformy umożliwiającej pracownikom dzielenie się know- how oraz swoim doświadczeniem, ukierunkowanym na poszerzanie umiejętności z zakresu programowania i baz danych.
Działająca na polskim rynku spółka Asseco Data Systems co roku przeprowadza szereg działań mających na celu rozwój pracowników, obejmujący szkolenia specjalistyczne i menedżerskie oraz coaching dla kadry kierowniczej. Asseco Business Solutions wprowadziło szkolenia z cyberbezpieczeństwa oraz antykorupcji, w których do wzięcia udziału zobligowani są wszyscy pracownicy.
Asseco Lietuva oferuje swoim pracownikom szkolenia branżowe: Prince Praktyk, JavaScript i HTML5, Warsztaty Scrum Mastera, Zaawansowany Menedżer Testów ISTQB. ZAP oferuje program dla menedżerów: „ZAP digital learning”, szkolenia dla grafików oraz projektantów csm, a także dla działu sprzedaży, mając na celu podniesienie umiejętności cyfrowych oraz sprzedażowych. Asseco Spain udostępnia szkoleniową platformę dla pracowników, dzięki której mogą doskonalić swoją znajomość języków, metod zarządzania, nowych technologii. Z kolei Asseco PST organizuje szkolenia tematyczne z zakresu bankowości oraz udostępnia platformę Asseco Academy.
Główne inicjatywy podejmowane w grupie ASEE skoncentrowane na rozwijaniu umiejętności przywódczych pracowników nadzorujących zespoły, którzy uczestniczą w 4-modułowym szkoleniu firmy Berndson, dotyczące: procesu rekrutacji, onboardingu pracownika, budowy i utrzymania efektywnych zespołów oraz Zaangażowania pracowników. Pracownicy związani z obszarem sprzedaży biorą zaś udział w szkoleniach sprzedażowych: podstawowym i zaawansowanym (w formie gier fabularnych), mających na celu przybliżyć funkcje poszczególnych etapów sprzedaży, dopasować do nich odpowiednie techniki, zbudować umiejętności prowadzenia rozmowy z klientem, czy też technicznych szkoleń dot. prezentacji. Pracownicy mogą brać udział w szkoleniach dotyczących zarządzania produktem, również na dwóch poziomach: podstawowym i zaawansowanym.
4.1.3 Badanie zaangażowania i satysfakcji
Asseco Poland prowadzi udokumentowany dialog z pracownikami w postaci realizacji cyklicznego badania zaangażowania i satysfakcji. Do udziału w badaniu zapraszani wszyscy pracownicy Spółki, jak również współpracownicy realizujący zadania w oparciu o umowy zlecenia, o dzieło oraz B2B. W 2021 roku została przeprowadzona druga edycja badania, w której wzięło udział 86% zaproszonych osób. Zagadnienia objęte badaniem odnosiły się do różnych obszarów funkcjonowania organizacji, m.in. do pracy zdalnej i jej efektywności, zadowolenia z działań Asseco w związku z sytuacją COVID, możliwości rozwoju, współpracy, przepływu informacji i komunikacji, procesów i procedur oraz równowagi praca-życie. Wyniki badania stanowią podstawę do określania priorytetów działań ogólnofirmowych oraz lokalnych, w poszczególnych jednostkach organizacyjnych. Kolejna edycja badania zaangażowania i satysfakcji została zaplanowana na 2023 rok.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 39
4.2 Zarządzanie różnorodnością
[GRI 2-10, 2-21]
Proces rekrutacji w Asseco Poland i Grupie Kapitałowej odbywa się w poszanowaniu zasad równouprawnienia pod względem płci, pochodzenia, wieku, przekonań i innych czynników dotyczących różnorodności kandydatów. Ze względu na specyfikę branży, w procesie rekrutacji największą wagę przywiązuje się do praktycznej wiedzy i kwalifikacji pracowników, co wpływa na wybór osób o kompetencjach najlepiej odpowiadających danemu stanowisku. Jasno określone kryteria oraz obiektywna ocena kwalifikacji zapewniają kandydatom do pracy równe szanse.
Tabela 12. Zatrudnienie w Asseco Poland w podziale na płeć na dzień 31 grudnia 2022 roku
Rodzaj stanowiska
Kobiety
Mężczyźni
Udział kobiet
Udział mężczyzn
Zarząd
2
9
18%
82%
Pozostała kadra zarządzająca
69
203
25%
75%
Produkcja
467
1273
27%
73%
Stanowiska pozaprodukcyjne
288
102
74%
26%
Pracownicy ogółem
826
1 587
34%
66%
Tabela 13. Zatrudnienie w Asseco Poland w podziale na wiek na dzień 31 grudnia 2022 roku
Pracownicy ogółem
do 30 lat
30-50 lat
Powyżej 50 lat
2 413
326
1 604
483
Tabela 14. Zatrudnienie w Grupie Kapitałowej w podziale na płeć na dzień 31 grudnia 2022 roku
Pracownicy ogółem
Kobiety
Mężczyźni
32 750
13 930
18 820
Tabela 15. Zatrudnienie w Grupie Kapitałowej w podziale na wiek na dzień 31 grudnia 2022 roku
Pracownicy ogółem
do 30 lat
30-50 lat
Powyżej 50 lat
32 750
9 696
18 234
4 820
Dla wyodrębnionych w poniższej tabeli rodzajów stanowisk w Spółce średnie wynagrodzenie kobiet jest niższe niż średnie wynagrodzenie mężczyzn. Wynika to głównie z faktu, że większa liczba mężczyzn posiada dłuższy staż pracy w Asseco Poland oraz istotny odsetek zatrudnionych mężczyzn posiada większe doświadczenie w branży IT. W grupie pracowników, gdzie doświadczenie w branży oraz staż pracy kobiet i mężczyzn zbliżone, poziom zarobków jest wyrównany.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 40
Tabela 16. Wskaźnik równości wynagrodzeń w 2022 roku*
Rodzaj stanowiska
Współczynnik
Zarząd
94%
Pozostała kadra zarządzająca
79%
Produkcja
79%
Stanowiska pozaprodukcyjne
91%
* Wskaźnik równości wynagrodzeń prezentuje stosunek średniego wynagrodzenia kobiet do średniego wynagrodzenia mężczyzn. Obejmuje wynagrodzenie podstawowe oraz wszystkie inne składniki, takie jak dodatki, premie i nagrody.
4.3 Bezpieczeństwo i higiena pracy
[ GRI 403-1]
Spółka realizuje działania przy zapewnieniu ochrony zdrowia i życia pracowników oraz współpracowników przed zagrożeniami występującymi w środowisku pracy. Asseco Poland prowadzi działalność gospodarczą niestwarzającą zagrożenia wystąpienia ciężkiego wypadku przy pracy dla pracowników oraz osób zewnętrznych, stosując przepisy i wytyczne prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Ogólne założenia systemu zarządzania BHP zostały ujęte w Księdze Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Prac. Opisano w niej proces identyfikacji zagrożeń i oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, uwzględniając ryzyko związane z COVID-19.
Organizację bezpiecznej pracy określają obowiązujące w Spółce instrukcje związane z warunkami oraz środowiskiem pracy, a także zasady bezpiecznego stanowiska pracy opisane w dokumencie „Ergonomia pracy siedzącej”. Spółka realizuje również zakupy wyposażenia ergonomicznego.
W celu zapewnienia zgodności w wymaganiami prawnymi, przeprowadzane kontrole z zakresu BHP i przeciwpożarowe, dotyczące użytkowania budynków, pomieszczeń, również technicznych, stanowisk pracy, w tym przestrzegania przepisów przez pracowników/współpracowników i inne osoby realizujące działania na terenie Spółki.
Spółka zapewnia przeszkolenie pracowników w zakresie BHP przed dopuszczeniem ich do pracy oraz prowadzi okresowe szkolenia w tym zakresie, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.
Tabela 17. Szkolenia BHP w 2022 roku w Asseco Poland
Liczba osób przeszkolonych przed przystąpieniem do pracy
Liczba przeszkolonych pracowników z zakresu szkoleń okresowych
470
721
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 41
4.4 Prawa człowieka
[ GRI 2-26, 409-1]
Prawa człowieka przysługują każdej osobie, a ich źródłem jest przyrodzona godność człowieka.
Wszystkie organizacje, w tym spółki kapitałowe, jako pracodawcy, producenci i kontrahenci, zobowiązane do bezwzględnego poszanowania praw człowieka. Natomiast wszędzie tam, gdzie te prawa mogłyby być łamane, spółki powinny podejmować odpowiednie kroki, aby sytuację zmienić i unikać czerpania korzyści z ich nierespektowania.
Grupa Asseco nie przyjęła jednolitej polityki w zakresie poszanowania praw człowieka, co wynika z jej federacyjnego modelu współpracy, dającego spółkom wchodzącym w skład Grupy dużą autonomię w zakresie przyjmowanych wewnętrznie regulacji. Ponadto ze względu na rozproszenie terytorialne spółki wchodzące w skład Grupy Asseco podlegają pod różne reżimy prawne, posiadające szczegółowe i specyficzne dla danego terytorium rozwiązania, wynikające z zagadnień dotyczących poszanowania praw człowieka.
Generalną zasadą obowiązującą w całej Grupie Asseco jest przestrzeganie i poszanowanie praw człowieka obejmujących m.in. takie zagadnienia jak prawo do wolności zrzeszania się, prawo do bezpiecznego środowiska pracy oraz zakaz dyskryminacji, pracy dzieci oraz pracy przymusowej. Łamanie którejkolwiek z wyżej wymienionych zasad przez spółki wchodzące w skład Grupy Asseco stanowiłoby nie tylko naruszenie prawa, ale również podstawowych wartości, którymi kieruje się Grupa.
W Grupie Asseco funkcjonują trzy związki zawodowe: w spółce ZAP Group w ramach izraelskiego związku zawodowego firm działających w branżach telefonii komórkowej/internetowej/hi-tech, spółce Asseco Data Systems (Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”) oraz w Grupie ASEE: UGT Comisiones Obreras.
Tabela 18. Liczba związków zawodowych w Grupie Kapitałowej.
Całkowita liczba zarejestrowanych związków zawodowych
3
Na politykę związaną z poszanowaniem praw człowieka w Asseco Poland składają się zagadnienia regulowane przez następujące dokumenty wewnętrzne: Kodeks etyki i postepowania w biznesie, Polityka zgodności, Regulamin pracy, regulaminy zakupów na potrzeby własne i realizacji kontraktów oraz proces kwalifikacji dostawców.
W „Kodeksie etyki i postępowania w biznesie” (dostępnym pod adresem: https://inwestorokuasseco.com/o-
asseco/lad-korporacyjny/kodeks-etyki/ ) zawarto zasady i normy postępowania oraz wartości dotyczące relacji
międzyludzkich, biznesowych oraz ochrony wizerunku Spółki. Jego główne założenia opierają się na wspólnych wartościach Asseco Poland, które tworzą fundament postępowania Spółki i jej pracowników. Kodeks odnosi się również wprost do obowiązku poszanowania praw człowieka i prawa pracy, a także zasad równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.
Zaangażowanie
W pełni angażujemy się w każdy projekt, a największą satysfakcje daje nam sukces naszych klientów.
Profesjonalizm
Stale podnosimy kwalifikacje i chętnie dzielimy się doświadczeniem.
Szacunek
Oczekujemy od siebie wzajemnego szacunku
Skuteczność
Ambitnie i konsekwentnie dążymy do realizacji naszego celu
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 42
Jakość
Wysoko stawiamy poprzeczkę dla jakości wszystkich naszych działań.
Odpowiedzialność
Bierzemy odpowiedzialność za naszą pracę i otoczenie, w którym działamy.
Naruszenie praw człowieka jest nadużyciem i powinno być zgłaszane do Compliance Officera lub Komisji Etyki.
Tabela 19. Przypadki dyskryminacji w 2022 roku w Asseco Poland
Całkowita liczba potwierdzonych przypadków dyskryminacji w miejscu pracy
0
Oprócz dbałości o przestrzeganie praw człowieka wewnątrz firmy Spółka dba o ich przestrzeganie również wśród swoich dostawców. Asseco Poland uzyskuje od dostawców oświadczenia obejmujące m.in. oświadczenie o poszanowaniu praw człowieka. Jakiekolwiek naruszenia zgodności z obowiązującym prawem, w tym prawami człowieka, jest równoznaczne z niepodjęciem lub rozwiązaniem współpracy i umieszczeniem dostawcy na liście dostawców zabronionej współpracy.
Spółka stosuje procedury należytej staranności w odniesieniu do zagadnienia poszanowania praw człowieka wśród swoich dostawców. Spółka potwierdza przestrzeganie ww. zasady poprzez zebranie oświadczeń od dostawców.
W 2022 roku w Grupie Asseco nie odnotowano przypadków naruszenia praw człowieka.
W okresie sprawozdawczym Grupa Asseco nie zidentyfikowała spółek zależnych oraz dostawców, u których istniałoby ryzyko wystąpienia naruszeń związanych z poszanowaniem praw człowieka.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 43
4.5 Działania na rzecz społeczności lokalnych i zaangażowanie publiczne
[GRI 203-1, 413-1]
Asseco Poland jako polska firma IT działa we wspólnym interesie opartym na patriotyzmie gospodarczym, tworząc wartość dodaną dla polskiej gospodarki. Podejmuje inicjatywy wspierające polską przedsiębiorczość i kształtuje pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Aktywnie uczestniczy w oficjalnych misjach gospodarczych, a także wspiera działania, które promują rodzime firmy i produkty. Chętnie włącza się także w ogólnopolskie inicjatywy i bierze udział w debacie publicznej związanej z promocją polskiej przedsiębiorczości, angażując się jako partner strategiczny m.in. w projekt Dziennika Gazety Prawnej „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”. W ramach tej inicjatywy odbywają się debaty i dyskusje na temat przyszłości polskiej gospodarki. Asseco Poland wspiera przedsiębiorczość także na poziomie lokalnym. Jest jednym z założycieli Podkarpackiego Klubu Biznesu, który od ponad 20 lat promuje firmy z tego regionu. Dziś Klub zrzesza już niemal 300 firm.
Działania z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu są trwale wpisane w strategię Spółki.
Większość projektów realizowanych przez Grupę Asseco ma na celu zapewnienie rozwoju społeczeństw poprzez ułatwienie dostępu do rozwiązań i usług IT, np. w zakresie służby zdrowia, ubezpieczeń społecznych, edukacji czy Smart City. W roku sprawozdawczym Grupa Asseco prowadziła szereg projektów ukierunkowanych na wspieranie rozwoju gospodarczego i odporności społecznej, w tym m.in. projekty:
stworzenia systemu wspomagania detekcji i obrazowania ataków APT (Advanced Persistence Threat), który nakierowany jest na podniesienie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni Polski poprzez zwiększenie dostępności rozwiązań sprzętowych i programistycznych,
„SMART-IDHUB: System Zarządzania scentralizowanymi i rozproszonymi środkami identyfikacji opartymi o Blockchain i wykorzystujący kryptograficzne algorytmy postkwantowe, zintegrowany z Kwalifikowanymi Usługami Zaufania”, którego realizacja zapewni wymagany poziom bezpieczeństwa transakcji identyfikacji, odpowiedni dla kwalifikowanych usług zaufania.
W 2021 roku utworzono podmiot: Krajowy Operator Chmury Medycznej (Chmura dla zdrowia), którego celem jest umożliwienie jednostkom medycznym świadczenia e-usług z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. W 2022 roku Krajowy Operator Chmury Medycznej współpracował z blisko 300 klientami.
Asseco Poland jest jednym z największych dostawców rozwiązań i usług IT do sektora ochrony zdrowia. Obecnie współpracuje z ponad 400 szpitalami w całej Polsce. Z kolei w segmencie obejmującym gabinety lekarskie, średnie i małe przychodnie oraz praktyki lekarskie obsługuje ponad 9,6 tys. lokalizacji (blisko 36,7 tys. użytkowników), co stanowi ok. 40% rynku. Spółka, w konsorcjum z Kamsoft, odpowiada za utrzymanie i rozwój Systemu Informatycznego Wspomagania Działalności NFZ SIWDzNFZ. Systemy Asseco Medical Management Solutions (AMMS) oraz mMedica zapewniają kompleksową obsługę procesów w obszarze opieki zdrowotnej. Wykorzystując wieloletnie doświadczenia w informatyzacji placówek medycznych, Spółka rozwija swoje aplikacje przeznaczone dla pacjentów: Informacje Medyczne (zarządzanie informacjami udostępnianymi przez jednostki medyczne), Apteczka Medyczna (zarządzanie lekami) i Moje Pomiary (samodzielne monitorowanie stanu zdrowia przez pacjentów). Dzięki integracji rozwiązań Moje Pomiary i Informacje Medyczne informacje o różnych parametrach zdrowotnych pacjentów trafiają bezpośrednio do gabinetu lekarza i są zapisywane w historii choroby.
Asseco Central Europe, lider konsorcjum dostawców eHealth, odniosło znaczący sukces w postaci nagrody ITAPA 2022 w kategorii Best Company Digitalization Project, która od ponad 20 lat przyznawana jest firmom realizującym ambitne projekty w zakresie cyfryzacji na Słowacji.
W sektorze administracji publicznej w 2022 roku Asseco Poland przygotowywała systemy informatyczne KSI ZUS oraz Portalu PUE do zadań wynikających z realizacji Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Asseco Poland przygotowywało oraz aktualizowało systemy informatyczne KSI ZUS oraz Portalu PUE do zadań związanych z:
realizacją ustawy o Polskim Bonie Turystycznym,
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 44
obsługą rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) oraz dofinansowania opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku,
obsługą zadań związanych z wypłatą świadczenia wychowawczego w ramach programu „Rodzina 500+” oraz programu „Dobry start”,
ze zmianą zasad rozliczania i opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne – „Polski Ład”,
przyznawaniem i wypłatą świadczeń socjalnych dla uchodźców z Ukrainy.
Działaniami na rzecz społeczności lokalnych darowizny na wsparcie edukacji, służbę zdrowia oraz pomoc osobom z niepełnosprawnością, bądź wykluczonych.
Tabela 20. Kwota przeznaczona przez Asseco Poland i Spółki Grupy Kapitałowej na darowizny i dotacje w 2022 roku (w tys. PLN)
Obszar
Asseco Poland
Grupa Asseco
Pomoc Ukrainie
1 728,3
2 453,3
Sport
578,5
854,0
Edukacja
334,2
372,2
Pomoc społeczna
162,7
340,6
Ochrona zdrowia
88,0
272,0
Ekologia, pomoc zwierzętom
3,8
8,9
RAZEM
2 895,6
4 301,0
W związku z działaniami wojennymi w Ukrainie Asseco Poland włączyło się w pomoc mieszkańcom tego kraju. Spółka przekazała na ten cel kwotę ponad 1,7 mln PLN. Spółka zapewniła zakwaterowanie dla blisko 170 rodzin z dziećmi przez pierwszy miesiąc ich pobytu w Polsce i wspierała ich w zależności od potrzeb m.in. w kwestiach mieszkaniowych, formalno-prawnych, medycznych czy edukacji dzieci. Zapewniła im także wsparcie materialne i finansowe. Nawiązała również współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz ze sztabem kryzysowym Urzędu Miasta Rzeszowa i Urzędu m.st. Warszawy. Ponadto w pomoc uchodźcom zaangażowali się pracownicy Spółki. Powołano specjalny zespół, który wspiera realizowane przez nich akcje pomocowe. W grudniu 2022 roku wspólnie z Asseco Resovia zorganizowano Asseco Mikołajki, zapraszając 40 dzieci z Ukrainy, uczących się w rzeszowskich szkołach podstawowych. Na dzieci czekały prezenty, ale również zawodnicy siatkarskiej drużyny, którzy włączyli się do gier i zabaw.
Wśród innych spółek z Grupy, które zdecydowały się finansowo wesprzeć uchodźców m.in. Asseco Lietuva, które przekazało na pomoc dla Ukrainy 18 000 euro. Wsparcie finansowe zostało przekazane na następujące cele: utworzenie i utrzymanie pomieszczeń dla dzieci w centrach rejestracji mieszkańców Ukrainy na Litwie; udzielenie wsparcia materialnego, i psychologicznego dla dzieci i kobiet w ciąży z Ukrainy; współorganizację koncertu charytatywnego na rzecz ukraińskich dzieci uczących się w szkole Varnų. W odpowiedzi na zaproszenie Stowarzyszenia „MIS Love parama” pracownicy, jako wolontariusze przygotowywali i dostarczali apteczki dla rodzin z Ukrainy, które przekroczyły granicę litewską. W grudniu wzięli udział w akcji: „Świąteczny prezent dla bohatera Ukrainy” przekazując prezenty dla rodzin żołnierzy z Ukrainy. Dodatkowo Asseco Lietuva wspólnie z kilkoma litewskimi firmami informatycznymi współfinansowało zakup zestawu słuchawkowego dla pułku A 0661 armii ukraińskiej. W wolontariat pracowniczy włączyli się również pracownicy ZAP, przygotowując posiłki dla żołnierzy. Asseco Business Solutions przekazało 300 tys. PLN, zorganizowało zbiórki żywności, pościeli i środków higienicznych na rzecz punktów noclegowych w Lublinie i Hrubieszowie oraz Szpitala we Lwowie. Zakupiono również łóżka i śpiwory dla ludności ukraińskiej z Obwodu Chmielnickiego. Asseco Central Europe wspomogło mieszkańców Ukrainy kwotą 150 tys. PLN. Z kolei DahliaMatic założyła skarbonkę w ramach zbiórki zorganizowanej przez Fundację Siepomaga, na którą środki wpłaciło 127 osób. Uzbierana kwota została podwojona przez zarząd tej spółki, dzięki czemu do fundacji przekazano łącznie ponad 36 tys. PLN. Zebrano również asortyment medyczny (leki i materiały opatrunkowe), który był przekazany potrzebującym, którzy
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 45
pozostali w Ukrainie. Pracownicy ASEE i Payten przekazali ponad 13 500 EUR na pomoc dla ukraińskich uchodźców, a firma podwoiła kwotę i przekazała na ten cel Fundacji Zakonu Maltańskiego. Wymienione wsparcie to tylko przykłady z licznych działań pracowników spółek z Grupy Asseco, organizujących szereg inicjatyw oddolnych, takich jak zbiórki np. produktów spożywczych, ubrań, zabawek czy organizacja noclegów.
Sponsoring i działalność charytatywna
Asseco Poland wspiera polski sport będąc głównym sponsorem drużyny siatkarskiej Asseco Resovia Rzeszów. Z kolei Asseco Data Systems jest sponsorem drużyny siatkarskiej KS Pałac Bydgoszcz.
Asseco Poland w 2022 roku wsparło Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, działające przy Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, organizujące OnkoRun 2022, propagujące profilaktykę nowotworową oraz zdrowy styl życia.
W 2022 roku Asseco Poland sponsorowało konferencje naukowe, m.in. organizowaną przez Izbę Domów Maklerskich „Konferencję Rynku Kapitałowego” oraz w ramach projektu „Asseco for the Future” reprezentację Polski „Spice Gears” podczas Olimpiady Robotyki First Global Challange 2022 w Genewie.
Tabela 21. Kwota przeznaczona na sponsoring w Asseco Poland oraz w Spółkach Grupy Kapitałowej (w tys. PLN)
Obszar
Asseco Poland
Grupa Asseco
Sport
14 174,0
16 253,0
Konferencje, konkursy, nagrody
63,0
63,0
Ochrona zdrowia
5,0
5,0
RAZEM
14 242,0
16 321,0
Oprócz oddziaływania pośredniego poprzez swoje produkty i usługi Grupa Asseco prowadzi szereg inicjatyw na rzecz wspierania społeczności.
Wśród najistotniejszych projektów społecznych prowadzonych przez Asseco Poland jest świąteczna akcja „Pomagamy”. Jej celem jest pomoc najbardziej potrzebującym oraz zmotywowanie pracowników do zaangażowania w te działania. Pracownicy nominują do wsparcia finansowego wybrane organizacje m.in. domy dziecka lub samotnej matki, hospicja, fundacje wspierające ubogie rodziny. Pracownicy Asseco Poland decydują o tym, komu i w jakiej formie udzielą wsparcia w ramach specjalnie przyznanego na ten cel budżetu. Od 2013 roku Asseco Poland przeznaczyło na akcję w sumie ponad 1,88 mln PLN, a w projekcie wzięło udział 2 tys. pracowników. Dzięki tym środkom udało się pomóc ponad 5 tys. dzieci i 130 rodzinom. W samym 2022 roku na realizację 17 przedsięwzięć w ramach akcji przekazano środki w wysokości 185 377 PLN. Spółka wspiera również takie organizacje jak: Fundacja TVN, Fundacja Polsat (biorąc m.in. udział w akcji Mikołajkowy Blok Reklamowy Fundacja POLSAT - Jesteśmy dla dzieci), Fundacja AKOGO oraz Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
Spółka w okresie świątecznym 2022 roku zorganizowała wielkanocną licytację prac podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Chorych w Rzeszowie, przekazując w ten sposób środki na funkcjonowanie DPS-u. Podobną inicjatywę zorganizowano w grudniu, wspierając tym razem Dom Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Chorych Psychicznie w Rzeszowie.
W Grupie Asseco każda spółka samodzielnie realizuje działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w oparciu o swój indywidualny budżet oraz potrzeby lokalnej społeczności. Brak scentralizowanych działań na poziomie Grupy Kapitałowej wynika bezpośrednio z federacyjnego modelu działalności.
Asseco Lietuva przeznaczyło na sponsoring w 2022 roku 40 788 EUR, udzielając wsparcia dla Ukrainy, na rzecz osób z niepełnosprawnościami, chorych dzieci, wychowanków domów dziecka, a także wspófinansowanie wydarzeń z obszaru nauki i kultury.
Działająca na polskim rynku spółka Asseco Business Solutions co roku bierze udział w projekcie Szlachetna Paczka (w 2022 roku wsparto 6 rodzin, spółka przekazuje równowartość kwoty zebranej indywidualnie przez pracowników) oraz w akcjach ekologicznych sadzenia drzew. W tym roku włączyła się aktywnie w charytatywną akcję Poland Business Run, wystawiając 24 drużyny.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 46
Spółki z grupy ASEE w lokalizacjach, gdzie znajdują się ich biura, organizują wsparcie dla lokalnej społeczności. W 2022 roku w Kosowie przeprowadzono akcję oddawania krwi w Kosowskim Narodowym Centrum Transfuzji Krwi, w Turcji wzięto udział w kampanii „Pozwól dziecku się zmienić’, dzięki której zapewniono stypendia edukacyjne dla 57 dzieci z szkół podstawowych. Firma Mobven przystąpiła do projektu ekologicznego: kulki nasion, aby odnowić las, który ucierpiał w pożarze. Z kolei Payten Turcja wspierało czytelnictwo, przekazując darowizny na rzecz Fundacji Edukacji Matki i Dziecka oraz Fundacji Koruncuk, wspierającej potrzeby edukacyjne dzieci (szczególnie dziewcząt) znajdującym się w niekorzystnej sytuacji ekonomicznej i rodzinnej. Promowała także zatrudnianie kobiet współpracując ze spółdzielnią kobiet Gonen. Spółki z grupy ASEE w Bośni i Hercegowinie za cel działań społecznych postawiły sobie ułatwienie dostępu do zajęć programistycznych uczniom szkół średnich w wieku 14-18 lat, którzy pochodzą z mniejszych społeczności i cyfrowo wykluczeni. W Hiszpanii prowadzona jest pomoc we współpracy z Czerwonym Krzyżem oraz lokalnymi fundacjami, m.in. Monjitas de la carida. W Rumunii wsparto organizacje pozarządowe działające w obszarze edukacji, a także pomagające rodzinom z dziećmi w spektrum autyzmu oraz chorującym na nowotwory. Aby wspomóc osoby chore na raka w Belgradzie pracownicy ASEE, Payten oraz Things Solver wzięli udział w biegach BELhospicjum (35. Maratonie Belgradzkim, półmaratonie, sztafecie), zbierano także nakrętki, a pozyskane w ten sposób środki przeznaczono za pośrednictwem organizacji A Cap for a Smile na wyposażenie dzieci z niepełnosprawnościami lub zaburzeniami rozwojowymi w niezbędny sprzęt, ułatwiający im funkcjonowanie. W Serbii poprzez udział w Turnieju Koszykówki UNICEF Fair Play zebrano 2 miliony RSD i wsparto działania na rzecz poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Spółki z Asseco Central Europe również wspierają lokalne fundacje, stowarzyszenia, centra pomocy czy szpitale: m.in. klub samotnej matki, dom seniora, dziecięcy szpital onkologiczny, szkołę dla dzieci autystycznych oraz szpital w Bratysławie. Ponadto wsparcie otrzymały miejscowe uniwersytety, muzea, dzieci z domów dziecka, seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami. Spółki z tej grupy zapewniają także zapomogę materialną rodzinom w trudnej sytuacji, oferują wsparcie w zakresie kupna książek dla dzieci, a także przekazują część swojego podatku dla organizacji non-profit.
Asseco PST, działające w Portugalii oraz portugalskojęzycznych krajach Afryki, prowadziło działania pomocowe dla prowincji Cabo Delegado w Mozambiku. Realizowało też dostawy żywności dla dzieci i osób starszych z Mozambiku i Angoli. Wsparło rodziny w trudnej sytuacji materialnej na Maderze również w formie dostaw żywności i książek, czy też zapewnienia ubezpieczenia dentystycznego. W 2022 roku spółka wspomogła kampanię zbierania żywności, a także fundację non-profit Make-A-Wish spełniającą marzenia dzieci, które zmagają się z ciężkimi chorobami. Zakupiła również 90 koców polarowych i 60 śpiworów dla punktów pomocy osobom bezdomnym na Maderze.
W 2022 roku Asseco PST oprócz ugruntowania prowadzonych do tej pory działań społecznych w Afryce wsparło akcje humanitarne na rzecz Ukrainy, wysyłając żywność oraz materiały medyczne za pośrednictwem Stowarzyszenia Ukraińców w Portugalii.
Asseco Lietuva oprócz pomocy Ukrainie wspierała organizacje nauki i kultury (sponsorowała drużynę robotyki „LituanicaX”, startującą w Eurolidze robotyki w Holandii) oraz osoby znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej, przekazując darowizny dla osób z niepełnosprawnościami, chorych dzieci, dzieci z domów dziecka lub ubogich rodzin, osób starszych i samotnych. Podjęte działania mają charakter długofalowy i zorientowane na budowanie trwałych relacji z beneficjentami. W 2022 roku Asseco Lietuva wsparło również inicjatywę stowarzyszenia „Red Nose Doctors Clowns”, organizującego sesje rozrywki online dla dzieci w szpitalach oraz Litewski Czerwony Krzyż. Dodatkowo w 2022 roku pracownicy spółki zdecydowali o przekazaniu budżetu przeznaczonego na prezenty świąteczne na Fundusz Walki z Rakiem Dziecięcym.
Inne spółki z Grupy Asseco również angażują się w inicjatywy o charakterze charytatywnym, m.in. w zakresie pomocy dzieciom, młodzieży oraz rodzinom będącym w trudnej sytuacji materialnej, osobom z niepełnosprawnościami oraz schroniskom dla bezdomnych zwierząt. Pracownicy Grupy biorą także udział w wydarzeniach sportowych, z których część dochodu przekazywana jest na cele charytatywne.
Dobrostan psychiczny i fizyczny pracowników
Od 2020 roku w Asseco Poland pracuje doświadczony psycholog, psychoterapeuta i trener biznesu, służący wsparciem wszystkim pracownikom, którzy zgłaszają taką potrzebę. Oprócz pracy w formule indywidualnej, w Spółce prowadzone warsztaty i webinary z obszaru psychologii. W 2022 roku zostały przeprowadzone zostały cztery serie webinarów psychologicznych dotyczące m.in. metod zapobiegania i radzenia sobie z wypaleniem zawodowym oraz różnic międzypokoleniowych i komunikacji w zróżnicowanym zespole. Łącznie
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 47
we wszystkich seriach webinarów wzięło udział blisko 2,2 tys. osób (jedna osoba mogła wziąć udział w więcej niż jednej serii).
W 2022 roku pracownicy brali udział w badaniach: odporności psychicznej (Badaniu MTQ Plus).
W Asseco funkcjonuje hybrydowy model pracy, będący odpowiedzią na potrzebę większej elastyczności w podejściu do sposobu oraz miejsca realizacji zadań i obowiązków służbowych. Łączenie pracy stacjonarnej (w biurze) z pracą zdalną (w domu home office) w zależności od uwarunkowań i potrzeb w adekwatnych do sytuacji proporcjach pozwala uzyskać korzystny bilans, zapewniając pracownikom komfort psychiczny.
Asseco Poland propaguje aktywność fizyczną wśród pracowników poprzez Asseco Active Team. Inicjatywa ta polega na dofinansowaniu działań sportowych pracowników. Standardowymi formami wsparcia są: opłata wpisowego oraz pokrycie kosztów odzieży. Spółka co roku organizuje również sportowe wyzwanie dla pracowników. Od 2 lat uwzględniany jest w nim aspekt charytatywny. W 2022 roku 320 pracowników z 16 lokalizacji Asseco Poland przebyło łączną trasę ponad 185 tys. km (143 tys. km na rowerach i 42 tys. km w biegu), a Asseco zobowiązało się dokonać wpłaty na cel charytatywny Tym samym Spółka wsparła Fundację na Rzecz Osób Niepełnosprawnych im. Św. Jana De La Salle kwotą w wysokości 15 000 PLN.
4.6 Uzyskana i zaoferowana pomoc publiczna
[GRI 201-4, 415-1]
W 2022 roku podobnie jak w latach poprzednich Grupa Asseco brała udział w projektach finansowanych ze środków publicznych. Środki te, w rozumieniu unijnego prawa konkurencji 1 nie kwalifikują się jako pomoc publiczna. Nie mniej jednak, w związku z sytuacją związaną z COVID-19 część spółek z Grupy korzystała z pomocy publicznej dostępnej w krajach działalności Grupy, polegającej na odroczeniu terminów uiszczania zobowiązań publiczno-prawnych, otrzymaniu dotacji, odroczeniu spłaty kredytu lub korzystaniu z kredytów bankowych poręczanych przez państwo.
W 2022 roku Grupa Asseco nie przekazywała darowizn na rzecz partii politycznych, polityków i instytucji o podobnym charakterze.
4.7 Ryzyka dotyczące zagadnień pracowniczych i społecznych
Ryzyko naruszenia praw człowieka
Jak w każdej dużej organizacji, również w Asseco Poland i Spółkach Grupy Kapitałowej istnieje pewne ryzyko naruszenia praw człowieka. Ryzyko takie może się zmaterializować przez naruszenie godności czy przejawy dyskryminacji wśród pracowników. Sytuacja naruszenia praw człowieka w Spółce miałaby negatywne skutki wizerunkowe zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji.
Asseco zarządza ryzykiem dbając o jasne i przejrzyste zasady postępowania wobec swoich pracowników oraz wprowadzanie regulacji, mających na celu przeciwdziałanie ewentualnym naruszeniom w sferze poszanowania praw człowieka.
Ryzyko naruszenia praw człowieka wśród dostawców
Mimo zapewnienia wewnętrznych regulacji gwarantujących poszanowanie praw człowieka w poszczególnych spółkach wchodzących w skład Grupy, istnieje ryzyko łamania tych zasad wśród dostawców. Korzystanie z usług podmiotów dopuszczających się łamania praw człowieka miałoby negatywne skutki reputacyjne dla Grupy, jak również mogłoby wpłynąć na morale jej pracowników.
Powyższe ryzyko zarządzane jest poprzez pozyskiwanie od dostawców oświadczeń o przestrzeganiu zasad poszanowania praw człowieka oraz bieżące obserwacje podczas współpracy. Informacja o naruszeniu poszanowania praw człowieka przez dostawcę skutkuje zerwaniem współpracy przez Spółkę.
1 Między innymi Art. 86 ust. 2 i 3, Art. 87 ust. 2 i Art. 107 TFUE
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 48
Ryzyko wzrostu kosztów pracy
Istotną część kosztów związanych z prowadzonymi projektami stanowią koszty wynagrodzeń. Przy wysokim zaangażowaniu pracy ludzkiej, wzrost kosztów wynagrodzeń może niekorzystnie wpłynąć na marżę projektów, a w konsekwencji na wyniki Grupy.
Zarządzanie ryzykiem wzrostu kosztów pracy przez Grupę Asseco polega na stosowaniu środków, które zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia efektów negatywnych przy zmianach wynagrodzeń na rynku. Grupa Asseco m.in.:
zatrudnia ludzi w wielu rejonach geograficznych, co pozwala zdywersyfikować ryzyko,
prowadzi stały monitoring wynagrodzeń na rynku, dzięki czemu może się dostosować do zmieniających się warunków na rynku pracy,
utrzymuje właściwą strukturę piramidę zatrudnienia w ujęciu poszczególnych poziomów kompetencyjnych,
wprowadza klauzule waloryzacyjne do umów z klientami.
Ryzyko związane z możliwością utraty kluczowych pracowników
Działalność spółek z Grupy Asseco oraz perspektywy ich rozwoju w dużej mierze zależne od wiedzy, doświadczenia oraz kwalifikacji pracowników, którzy realizują projekty informatyczne. Znaczny popyt na specjalistów z branży informatycznej oraz działania konkurencji mogą doprowadzić do odejścia kluczowego personelu, a także utrudnić proces rekrutacji nowych pracowników o odpowiedniej wiedzy, doświadczeniu oraz kwalifikacjach. Istnieje ryzyko, że odejście kluczowych pracowników będzie miało negatywny wpływ na realizację prowadzonych przez spółki z Grupy projektów informatycznych oraz na zapewnienie odpowiedniej jakości i zakresu usług, co z kolei może mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy rozwoju Grupy Asseco.
Grupa zarządza powyższym ryzykiem poprzez monitoring kluczowych z punktu widzenia jej działalności stanowisk i zapewnienie odpowiedniej motywacji dla pracowników. Oprócz motywacji finansowej opartej m.in. na systemie premiowania za osiągane w pracy wyniki, poszczególne Spółki Grupy zapewniają pracownikom również szeroki dostęp do szkoleń oraz świadczenia pozapłacowe.
Ryzyko niezadowolenia z ograniczenia zakresu prowadzonych akcji
Spółka oraz Grupa Kapitałowa prowadzą liczne działania społeczne oraz sponsoringowe. Istnieje ryzyko, że rezygnacja z któregoś z prowadzonych obecnie działań mogłaby doprowadzić do niezadowolenia ze strony pracowników i społeczności czerpiących korzyści z danego działania, a w konsekwencji pogorszenia wizerunku Spółki bądź Grupy.
Asseco oraz spółki Grupy zarządzają tym ryzykiem poprzez bieżący monitoring prowadzonych przez siebie działań, ich skali oraz efektów społecznych.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 49
Środowisko
Środowisko
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 50
5. ŚRODOWISKO
Asseco Poland identyfikuje dwa rodzaje wpływów klimatyczno-środowiskowych:
wpływ zmian klimatu na działalność Spółki.
wpływ prowadzonej działalności Spółki na klimat.
Główne kwestie związane z wpływem zmian klimatu na działalność branży IT kluczowej dla Asseco Poland i całej Grupy to: dostępność i ceny surowców naturalnych, ceny energii elektrycznej i jej zapewnienie na wymaganym poziomie, utrzymanie ciągłości działania w łańcuchu.
Zużywanie energii elektrycznej, emisje gazów cieplarnianych i gospodarka obiegu zamkniętego to z kolei jedne z głównych obszarów, jakie identyfikuje ww. branża w kontekście wpływu swojej działalności na klimat i środowisko naturalne. Jednocześnie to obszary, na które ma największy wpływ i w których może upatrywać swoich szans do prowadzenia działalności zrównoważonej środowiskowo.
Polityka środowiskowa Asseco Poland została ustanowiona i jest utrzymywana przez Zarząd, a jej założenia komunikowane są stronom zainteresowanym na ogólnodostępnej stronie internetowej Asseco Poland.
Grupa Asseco nie posiada jednolitej polityki w zakresie zagadnień środowiska naturalnego, co wynika bezpośrednio z federacyjnego modelu współpracy w ramach Grupy Kapitałowej. Mimo braku jednolitej polityki, spółki z Grupy Asseco dążą do prowadzenia działalności zrównoważonej środowiskowo oraz zapewniają zgodność z prawem i innymi obowiązującymi je wymaganiami, co jest jednocześnie koniecznością biznesową.
W 2022 roku, jak i w latach poprzednich, na Asseco Poland i na spółki z Grupy nie zostały nałożone pieniężne kary z tytułu nieprzestrzegania przepisów prawa oraz regulacji dotyczących ochrony środowiska.
Wszystkie Centra Danych Spółki zlokalizowane w budynkach należących do Asseco Poland i zasilane energią z kogeneracji, nie znajdują się na obszarze wysokiego stresu wodnego, ani na terenach zalewowych. Obecnie działania Spółki nakierowane na zwiększenie udziału energii odnawialnej w zakupowanym miksie energetycznym oraz zastosowaniu w serwerowniach czynnika chłodniczego o niższym współczynniku globalnego ocieplenia ( ang. GWP – Global Warming Potential ).
5.1 Energia
[GRI 2-12, 2-13, 302-1, 302-3, 302-4, SASB 130a.3]
Ponieważ operacje biznesowe Grupy Asseco w znacznej mierze opierają się na procesach energochłonnych, zmniejszenie intensywności zużycia energii stało się nadrzędnym celem wysiłków Spółki i Grupy. Asseco Poland wypracowuje strategię mającą na celu zwiększenie udziału energii odnawialnej w miksie zakupowanej energii w budynkach własnych. Spółki z Grupy podejmują podobne działania, a część z nich kupuje już energię ze źródeł odnawialnych. Są to m.in.: Asseco Lietuva, Asseco South Eastern Europe.
Asseco Poland realizuje również działania nakierowane na poprawę efektywności energetycznej budynków własnych i infrastruktury towarzyszącej. W 2022 roku zrealizowano inicjatywy polegające m.in. na:
wygaszeniu części oświetlenia LED w budynku i na parkingach przy siedzibie Spółki w Rzeszowie w efekcie nastąpiło zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 70% w porównaniu do zużycia dla tradycyjnego oświetlenia oraz
obniżeniu temperatury w godzinach nocnych o 0 C w siedzibie Spółki w efekcie zmniejszono zużycie gazu o 11 909 m 3 .
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 51
Tabela 22. Zużycie energii w Asseco Poland
Zużycie energii elektrycznej*
Jednostka
Rok 2021
Rok 2022
Zmiana 2022/2021
Zużycie energii elektrycznej
GJ
23 475,0
27 061,6
15%
Zużycie energii cieplnej
GJ
9 021,2
12 073,0
34%
Całkowite zużycie energii
GJ
32 496,2
39 134,5
20%
Zużycie energii elektrycznej i cieplnej w roku sprawozdawczym 2022 nieznacznie wzrosło w porównaniu do roku 2021, co jest wynikiem wzmożonego powrotu pracowników do biur.
Tabela 23. Wskaźniki efektywności energetycznych i intensywności emisji w Asseco Poland
KPI: Emisje
Jednostka
Rok 2021
Rok 2022
Zmiana 2022/2021
Zużycie energii na mln PLN przychodu
GJ / mln PLN
29,6
32,5
10%
Emisje energetyczne
Mg CO2
5 422,1
4 344,9
-20%
Emisje energetyczne na mln PLN przychodu
Mg CO2/mln PLN
5,0
3,6
-27%
Mimo zwiększonego zużycia energii w Spółce nastąpił spadek emisji. To efekt świadomego działania Spółki i przejścia w 2022 roku w budynkach własnych na energię z kogeneracji o niższym wskaźniku emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Jest to o tyle ważne działanie, że z tej energii w roku sprawozdawczym w 100% zasilane były serwerownie Spółki, generujące ok. 60% całkowitego zużycia energii, a energia z kogeneracji w 2022 roku stanowiła 83%.
Całość zużycia paliw i energii w Asseco Poland pochodzi ze źródeł nieodnawialnych.
Jednym z działań Asseco Poland nakierowanym na zmniejszenie śladu węglowego swoich bezpośrednich emisji jest inwestycja w ekoflotę. Spółka systematycznie kupuje nowe pojazdy hybrydowe i spełniające wymagania wyższych norm EURO. W 2022 roku zwiększono udział samochodów hybrydowych o 24%, co w roku sprawozdawczym stanowi 33% wszystkich samochodów Spółki. Wydłużono również czas użytkowania pojazdów z 4 do 5 lat.
Tabela 24. Zużycie paliw w Asseco Poland (w litrach).
Rodzaj paliwa
Rok 2021
Rok 2022
Zmiana 2022 /2021
Olej napędowy
29 739,1
39 312,6
32%
Benzyna
359 550,0
396 149,0
10%
LPG
140 977 830,0
123 435 130,0
-12%
Większe zużycie paliw w roku sprawozdawczym spowodowane było przede wszystkim zwiększeniem wykorzystania samochodów służbowych podczas delegacji, jak również dodatkową pracą agregatów prądotwórczych i koniecznością wykonywania dodatkowych testów i załączeń kontrolnych urządzeń.
Spadek zużycia gazu wynika ze zmian lokalowych rezygnacji w trakcie roku sprawozdawczego z wynajmu powierzchni, w której wykorzystywano gaz na potrzeby grzewcze.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 52
Tabela 25. Wskaźniki efektywności zużycia paliw i intensywności emisji w Asseco Poland
Jednostka
Rok 2021
Rok 2022
Zmiana 2022 /2021
Zużycie paliw na mln PLN przychodu
l / mln PLN
128 632,5
102 968,1
-20%
Emisje będące skutkiem zużycia paliw
MgCO2e
1 146,7
1 213,7
6%
Emisje będące skutkiem zużycia paliw na mln PLN przychodu
Mg CO2e/mln PLN
1,0
1,0
-3%
Przedstawione wielkości emisji odzwierciedlają wynik zużycia paliw w Spółce.
W obliczeniach dla zużycia paliw w 2021 i 2022 roku oprócz emisji CO 2 uwzględniono emisje gazów CH 4 i N 2 O.
Tabela 26. Emisja pozostałych gazów cieplarnianych w Asseco Poland
Gaz cieplarniany
Jednostka
Rok 2021
Rok 2022
CH 4
Mg CH 4
2,9
3,3
N 2 O
Mg N 2 O
3,2
4,0
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 53
5.2 Emisje
[GRI 305-1, 305-2, 305-3]
Biorąc pod uwagę zakres 1 i 2 emisji generowanych w wyniku działalności Asseco Poland, 75% z nich należy do zakresu 2 i pochodzi z wytworzenia zakupionej energii elektrycznej i cieplnej. Emisje w zakresie 1, pochodzące ze spalania gazu na potrzeby ogrzewania budynków, zużycia paliw w pojazdach i agregatach prądotwórczych oraz przypadkowe emisje z urządzeń klimatyzacyjnych i gaśniczych, stanowią pozostałe 25% emisji. Nie zidentyfikowano biogenicznych emisji gazów cieplarnianych.
Asseco Poland, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku i aby podkreślić świadomość znaczenia raportowania całego zakresu emisji w celu oszacowania wpływu na klimat, zdecydowało się w 2022 roku przedstawić wybrane pośrednie emisje GHG. Jednocześnie do czasu wypracowania strategii dekarbonizacyjnej emisje z zakresu 3 będą przedstawione jedynie informacyjnie i nie będą wliczane do sumy emisji Spółki. W 2023 roku Spółka rozpocznie inwentaryzację emisji w całym łańcuchu wartości.
Tabela 27. Emisje gazów cieplarnianych w zakresach 1 i 2 w Spółce
Emisje
Jednostka
Rok 2021
Rok 2022
Zakres 1
Emisje będące skutkiem zużycia paliw w budynkach i instalacjach
Mg CO 2 e
289,6
255,1
Emisje będące skutkiem zużycia paliw w środkach transportu
Mg CO 2 e
857,1
958,6
Emisje z przypadkowych uwolnień HFC do atmosfery
Mg CO 2 e
206,0
152,8
Łączne emisje z zakresu 1
Mg CO 2 e
1 352,6
1 366,5
Zakres 2
Emisje będące skutkiem zakupu energii elektrycznej
Mg CO 2
4 551,5
3 113,1
z czego w 2022r:
emisje w budynkach własnych: 2 528,5 Mg CO 2
emisje w budynkach wynajmowanych: 584,7 Mg CO 2
Emisje będące skutkiem zakupu energii cieplnej
Mg CO 2
870,6
1 231,8
z czego w 2022roku:
Emisje w budynkach własnych: 687,1 Mg CO 2
Emisje w budynkach wynajmowanych: 544,7 Mg CO 2
Łączne emisje z zakresu 2
Mg CO 2
5 422,1
4 344,9
Całkowite emisje z zakresu 1 i 2
Mg CO 2 e
6 774,7
5 711,4
Emisje w Spółce w roku sprawozdawczym w zakresie 1 i 2 spadły głównie z uwagi na emisje energetyczne, stanowiące tak jak w latach ubiegłych ok. 80% emisji w tych zakresach w Spółce, a także kupowaną w 2022 roku w głównej mierze energię z kogeneracji, o niższym wskaźniku emisji.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 54
Tabela 28. Częściowe emisje gazów cieplarnianych w zakresie 3 w Spółce
Emisje
Jednostka
Rok 2021
Rok 2022
Emisje będące skutkiem zużycia wody
Mg CO 2 e
6,8
3,3
z czego w 2022r:
emisje w budynkach własnych: 2,6 Mg CO 2 e
emisje w budynkach wynajmowanych: 0,7 Mg CO 2 e
Emisje będące skutkiem podróży służbowych pracowników (transport kolejowy oraz lotniczy)
Mg CO 2 e
33,9
35,2
Emisje będące skutkiem podróży służbowych pracowników (noclegi w hotelach)
Mg CO 2 e
74,8
170,4
Emisje będące skutkiem zagospodarowania wytworzonych w Spółce odpadów innych niż komunalne - odpady przekazane do recyklingu
Mg CO 2 e
0,8
0,2
Łącznie częściowe emisje z zakresu 3
Mg CO 2 e
116,2
209,1
Zwiększone emisje w zakresie 3 w Spółce wynikiem zdecydowanie większej liczby delegacji służbowych pracowników w 2022 roku, zarówno w odniesieniu do transportu jak i noclegów. Emisje związane z zagospodarowaniem wytworzonych w Spółce odpadów zmniejszyły się znacznie, przede wszystkim w wyniku działań Spółki ukierunkowanych na sprzedaż sprzętu dalszym użytkownikom i tym samym przedłużanie cyklu życia produktów w Spółce.
5.2.1 Źródła danych dla emisji
Bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych obliczono w oparciu o zużycia paliw w źródłach stacjonarnych i mobilnych oraz ulatniających się czynników chłodniczych. Pośrednie emisje energetyczne uwzględniają zakupioną energię elektryczną i cieplną. Inne pośrednie emisje pochodzą z zagospodarowania wytworzonych odpadów, zużywania wody i wytwarzania ścieków oraz podróży służbowych pracowników.
Dane dotyczące zużycia energii, paliw oraz wody pochodzą z faktur i wewnętrznych rejestrów. Emisje gazów HFC określono na podstawie uzupełnień gazów i rejestru wygenerowanego z bazy Centralnego Rejestru Operatorów. Dane dotyczące podróży służbowych pracowników pochodzą z wewnętrznych rejestrów oraz zestawień udostępnionych przez dostawców usług. Dane dotyczące odpadów pochodzą z ewidencji prowadzonej w rejestrze BDO.
Podczas obliczeń korzystano z międzynarodowego standardu GHG Protocol, ze wskaźników opracowanych przez organizację DEFRA Greenhouse Gas Conversion Factor Repository, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE), Urząd Regulacji Energetyki (URE) oraz wskaźników udostępnionych przez dostawców usług. Dla gazów HFC przyjęto współczynniki GWP100 zgodnie z Raportem Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, w skrócie IPCC).
Emisje energii elektrycznej dla budynków własnych Spółki za 2022 rok obliczone zostały metodą location-based posłużono się wskaźnikiem udostępnionym przez dostawcę usług, emisja z podróży służbowych pracowników drogą lotniczą została podana przez biuro podróży. Wszystkie pozostałe emisje obliczono metodą market-based.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 55
5.3 Gospodarka odpadami
[GRI 306-1, 306-3]
Technologie informatyczne mają kluczowe zastosowanie m.in. w transformacji energetycznej, ale niezaprzeczalnie związane również z niekorzystnym wpływem na środowisko. Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii nie byłby możliwy bez wykorzystania zasobów naturalnych metali ziem rzadkich niezbędnych do produkcji sprzętu i podzespołów, czego następstwem jest powstawanie odpadów w postaci zużytego sprzętu. Jest on najszybciej rosnącym strumieniem odpadów na świecie. Efektywne zarządzanie cyklem życia sprzętu elektronicznego stanowi dla Grupy istotny obszar, gdyż wykorzystuje go na potrzeby utrzymania rozwiązań chmurowych i innych rozwiązań informatycznych swoich klientów, a także na wewnętrzne potrzeby pracowników.
Asseco Poland sprawne urządzenia, lecz po zaplanowanym okresie ich użytkowania, odsprzedaje pracownikom w celu dalszego ich użytkowania. Wpływa to bezpośrednio na wydłużenie cyklu życia sprzętu, a pośrednio na zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów i zapotrzebowania na surowce niezbędne do wytworzenia nowych.
W roku sprawozdawczym 2022 Spółka odsprzedała pracownikom 572 laptopy, 93 komputery stacjonarne, 352 monitory, 838 telefony komórkowe (co stanowi 100 % sprzedanych telefonów komórkowych po zaplanowanym okresie ich eksploatacji przez Spółkę). Z kolei 21 laptopów, 16 komputerów stacjonarnych oraz 21 monitorów zostało odsprzedane po preferencyjnych cenach do szkół i organizacji pożytku publicznego.
Podobne działania prowadzone były również w odniesieniu do innych zasobów Asseco Poland, np. floty samochodowej czy mebli biurowych. W 2022 roku sprzedano pracownikom 90 pojazdów (co stanowi 100% ofert). W przypadku mebli 1 491 szt. odkupili pracownicy, a 495 szt. sprzedano do szkół i organizacji pożytku publicznego.
Asseco Poland dąży do minimalizowania wytwarzania odpadów, a z powstałymi odpadami postępuje zgodnie z obowiązującymi wymogami prawa.:
wszystkie wytworzone odpady inne niż komunalne przekazywane uprawnionym odbiorcom za wymaganą dokumentacją. Nienadający się już do użytku zużyty sprzęt przekazywany jest do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w celu poddania go procesom odzysku i recyklingu. W 2022 roku wytworzono w Spółce 11,1 Mg odpadów, z czego 9,9 Mg stanowił zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, 11,1 Mg odpadów przekazano do recyklingu;
odpady komunalne zbierane w sposób określony w miejscowych regulaminach utrzymania czystości i porządku oraz odbierane przez gminy na podstawie złożonych deklaracji lub przez przedsiębiorcę wpisanego do rejestru działalności regulowanej w danej miejscowości na podstawie podpisanej umowy cywilno-prawnej.
Dane w poniższych tabelach zostały przedstawione w tonach (Mg).
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 56
Tabela 29. Waga wytworzonych odpadów w Asseco Poland (w Mg)
Rodzaj odpadu (składu)
2021
2022
Zmiana 2022/2021
Sprzęt elektryczny i elektroniczny
12,811
9,893
-23%
Baterie i akumulatory
0,004
0,018
350%
Metale i tworzywa sztuczne
0,027
0,210
678%
Tektura
0,892
0,520
-42%
Palety drewniane
0,170
0,000
-100%
Sorbenty, zużyte filtry powietrza
0,000
0,011
-
Żelazo i stal
2,280
0,120
-95%
Odpady z instalacji
0,215
0,345
60%
Gabaryty
21,959
0,000
-100%
Całkowita waga odpadów wytworzonych w Spółce
38,358
11,117
-71%
Tabela 30. Wskaźnik efektywności recyklingu odpadów i intensywności emisji w Asseco Poland
Wskaźnik
Jednostka
2021
2022
Zmiana 2022/2021
Całkowita waga odpadów wytworzonych w Spółce/mln PLN przychodu
Mg /mln PLN
0,03
0,01
-74%
Całkowita waga odpadów przekazanych* w Spółce do recyklingu/mln PLN przychodu
Mg /mln PLN
0,03
0,01
-73%
Waga odpadów zużytego sprzętu przekazanych* do recyklingu/waga odpadów zużytego sprzętu wytworzonych w Spółce
%
97,70
101,01
3%
Waga odpadów niebezpiecznych przekazanych* do recyklingu/waga odpadów niebezpiecznych wytworzonych w Spółce
%
101,91
100,00
-2%
Całkowita waga odpadów przekazanych* w Spółce do recyklingu/całkowita waga wytworzonych odpadów w Spółce
%
99,29
99,84
1%
Emisje będące skutkiem recyklingu odpadów
MgCO 2 e
0,76
0,24
-69%
Emisje będące skutkiem recyklingu odpadów/mln PLN przychodu
MgCO 2 e / mln PLN
0,007
0,002
-72%
* masa przekazanych odpadów uwzględnia masę odpadów wytworzonych w 2021 roku, a przekazanych odbiorcom odpadów w 2022 roku.
Mniejsza waga wytworzonych odpadów w Asseco Poland w roku sprawozdawczym jest spowodowana większą liczbą sprzętu i innego asortymentu Spółki kierowanego do odsprzedaży pracownikom i instytucjom zewnętrznym zamiast do utylizacji (ok. 70% mniej wytworzonych odpadów w Spółce w stosunku do 2021 roku. Większa masa przekazanych odpadów w stosunku do wytworzonych odpadów w roku sprawozdawczym spowodowana jest uwzględnieniem w obliczeniach masy odpadów wytworzonych w poprzednim okresie sprawozdawczym, które nie zostały przekazane odbiorcom odpadów w poprzednim okresie.
Stosunek zagospodarowania wytworzonych odpadów w Spółce utrzymuje się na tym samym poziomie 100% odpadów wytworzonych w Spółce przekazywanych jest uprawnionym odbiorcom odpadów w celu poddania ich procesom odzysku i recyklingu.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 57
W 2022 roku masa odsprzedanego sprzętu stanowiła 30% masy wszystkich zagospodarowanych urządzeń w Spółce, a stosunek odsprzedaży do utylizacji wyniósł 42%.
5.4 Woda i ścieki
[ GRI 303-1, SASB 130a, 130a.2]
Wszystkie nieruchomości Asseco Poland objęte systemem kanalizacji miejskiej. Dostawcą wody i odbiorcą ścieków przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Woda wykorzystywana jest do celów bytowych oraz utrzymania terenów zielonych, nie jest pobierana bezpośrednio z wód powierzchniowych oraz ścieki nie odprowadzane bezpośrednio do wód i gruntów.
Tabela 31. Wskaźniki intensywności zużycia wody i intensywności emisji w Asseco Poland S.A.
Zużycie wody
Jednostka
Rok 2021
Rok 2022
Zmiana 2022/2021
Całkowite zużycie wody w Spółce
m 3
7 090,98
10 938,90
54%
Zużycie wody /mln PLN przychodu
m 3 / mln PLN
6,45
9,09
41%
Emisje będące skutkiem zużycia wody
Mg CO 2 e
6,79
3,33
-51%
Emisje będące skutkiem zużycia wody/ mln PLN przychodu
Mg CO 2 e / mln PLN
0,006
0,003
-55%
Większe zużycie wody w roku sprawozdawczym spowodowane jest wyłącznie zwiększonym nakładem na utrzymanie terenów zielonych w jednym z biur Spółki. Inwestycja w 2022 roku w łąkę kwietną wiązała się z modernizacją posiadanej instalacji systemu nawodnienia na czas kiełkowania i wzrostu kwiatów, tym samym ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wodę. Zużycie wody przez pracowników utrzymuje się na porównywalnym poziomie, a nieznaczny wzrost jest spowodowany wzmożonym powrotem pracowników do biur.
Spadek emisji będących skutkiem zużycia wody w Spółce jest wynikiem doprecyzowania wskaźników emisji z roku poprzedniego w związku z dostępnością nowych danych, ulepszeniami metodyki i korektami błędów metodyki w GHG Protocol.
Spółki z Grupy nie prowadzą działalności w obszarach wysokiego lub ekstremalnie wysokiego stresu wody (ang. High or Extremely High Baseline Water Stress ).
Grupa skorzystała z danych Światowego Instytutu Zasobów (WRI) aby określić, które z jej biur zlokalizowane na obszarach zagrożonych niedoborem wody.
5.5 Taksonomia UE
Taksonomia UE jest systemem klasyfikacji działalności gospodarczych zrównoważonych środowiskowo.
Zgodnie z:
Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje oraz zmieniającym rozporządzenie (UE) 2019/2088 (dalej „Rozporządzenie 2020/852”),
Rozporządzeniem Delegowanym Komisji UE 2021/2139 z dnia 4 czerwca 2021 r. ustanawiającym techniczne kryteria kwalifikacji służące określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub w adaptację do zmian klimatu, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych (dalej „Techniczne kryteria kwalifikacji”, „Kryteria”),
Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2022/1214 z dnia 9 marca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2139 w odniesieniu do działalności gospodarczej w niektórych
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 58
sektorach energetycznych oraz rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2178 w odniesieniu do publicznego ujawniania szczególnych informacji w odniesieniu do tych rodzajów działalności gospodarczej (dalej “Rozporządzenie dotyczące energetyki nuklearnej i gazowej”);
Rozporządzeniem Delegowanym Komisji UE 2021/2178 z dnia 6 lipca 2021 r., uzupełniającym rozporządzenie 2020/852 przez sprecyzowanie treści prezentacji informacji dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej, które mają być ujawniane przez przedsiębiorstwa podlegające art.19a lub 29a dyrektywy 2013/34/UE, oraz określenie metody spełnienia tego obowiązku ujawniania informacji (dalej „Rozporządzenie dotyczące ujawnień”),
jednostka dominująca w Grupie Asseco spółka Asseco Poland przeprowadziła analizę istotnych działalności gospodarczych realizowanych przez Grupę w 2022 roku w odniesieniu do Taksonomii i przedstawiło poniżej kluczowe wskaźniki dotyczące proporcji obrotów, nakładów inwestycyjnych („CapEx”) i wydatków operacyjnych („OpEx”) związanych z działalnościami zakwalifikowanymi do Taksonomii (kwalifikujących się do systematyki) oraz zrównoważonych środowiskowo (zgodnych z systematyką).
Analiza działalności zakwalifikowanych do Taksonomii
Asseco Poland dokonało analizy wszystkich działalności gospodarczych Grupy w odniesieniu do tych, wskazanych w Taksonomii dla dwóch pierwszych celów środowiskowych, aby określić, które z nich mogą znacząco przyczynić się do łagodzenia zmian klimatu lub dostosowania się do zmian klimatu.
Analiza przeprowadzona została w oparciu o opisy działalności kwalifikowanych zawartych w Technicznych kryteriach kwalifikacji, w wyniku kompleksowego przeglądu działalności spółek z Grupy, z udziałem ekspertów obszarów ESG, kontrolingu oraz sprawozdawczości Asseco Poland.
W Grupie Asseco jako istotną działalność generującą przychody, która kwalifikuje się do Taksonomii UE, zidentyfikowano działalność „8.1 Przetwarzanie danych, zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność”.
Oprócz nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych związanych z działalnościami, które generują przychody, Spółka zidentyfikowała w 2022 roku istotne nakłady inwestycyjne oraz koszty operacyjne poniesione na podane poniżej działania kwalifikujące się do Taksonomii UE:
6.5. Transport motocyklami, samochodami osobowymi i lekkimi pojazdami użytkowymi,
7.1. Budowa nowych budynków,
7.2. Renowacja istniejących budynków,
7.7. Nabywanie i prawo własności budynków.
Do obliczenia wartości kluczowych wskaźników udziału przychodów kwalifikujących się do systematyki przyjęto założenie, że działalność „8.1 Przetwarzanie danych, zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność” obejmuje świadczenie przez Grupę usług udostępniania „infrastruktury/ platformy/ oprogramowania jako usługi” („Infrastructure-as-a-Service” IaaS, „Platform-as-a-Service” PaaS, „Software-as-a- Service” SaaS) w oparciu o zasoby własne oraz stron trzecich.
Do obliczenia wartości kluczowych wskaźników nakładów inwestycyjnych oraz kosztów operacyjnych przyjęto założenie, że działalność:
„6.5. Transport motocyklami, samochodami osobowymi i lekkimi pojazdami użytkowymi” obejmuje zakup, leasing oraz wynajem samochodów służbowych,
„7.1. Budowa nowych budynków” obejmuje przygotowanie terenów pod budowę, budowę oraz prace wykończeniowe w budynkach będących własnością spółek z Grupy,
„7.2. Renowacja istniejących budynków” obejmuje remonty budynków będących własnością spółek z Grupy,
„7.7. Nabywanie i prawo własności budynków” obejmuje zakup oraz wynajem budynków przez spółki z Grupy,
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 59
„8.1 Przetwarzanie danych, zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność” obejmuje usługi hostingu i przetwarzania danych w centrach danych dla klientów zewnętrznych oraz na potrzeby własne.
Grupa Asseco nie ujęła wartości przychodów, CAPEX, czy OPEX podwójnie we wskaźnikach wyników.
Wartości kluczowych wskaźników dla Asseco Poland
Asseco Poland obliczyło kluczowe wskaźniki dla Grupy zgodnie z Rozporządzeniem dotyczącym ujawnień w oparciu o swoje procesy, istniejące systemy raportowania i przyjęte założenia.
Do obliczenia części przychodów, nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych kwalifikujących się do Taksonomii, Spółka zastosowała metodologię opisaną w załącznikach 1 i 2 Rozporządzenia dotyczącego ujawnień.
Działalności zakwalifikowane w oparciu o Techniczne kryteria kwalifikacji, ale nieistotne w 2022 roku z punktu widzenia wielkości przychodu, nakładów inwestycyjnych lub wydatków operacyjnych, tj. udział poniżej 0,5% w całkowitej wartości (odpowiednio pozycje „SKONSOLIDOWNE PRZYCHODY”, „NAKŁADY INWESTYCYJNE RAZEM”, „WYDATKI OPERACYJNE RAZEM”), nie zostały ujęte we wskaźnikach.
Udział przychodów uzyskanych z działalności kwalifikujących się do systematyki w całości przychodów
Tabela 32. Odsetek obrotu Grupy Asseco kwalifikującego się do Taksonomii
PRZYCHODY Z DZIAŁALNOŚCI KWALIFIKUJĄCYCH SIĘ DO SYSTEMATYKI (mln PLN)
1 381,9
SKONSOLIDOWANE PRZYCHODY (mln PLN)
17 370,1
WSKAŹNIK PRZYCHODÓW ZWIĄZANYCH Z DZIAŁALNOŚCIAMIAMI KWALIFIKUJĄCYMI SIĘ DO SYSTEMATYKI
8,0%
Wskaźnik proporcji przychodów związanych z działalnościami kwalifikującymi się do systematyki został policzony przez podzielenie sumy przychodów z działalności zakwalifikowanych do Taksonomii przez przychody operacyjne określone w nocie 5.1 „Skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Asseco za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku”.
Kluczowe kwalifikowane przychody Grupy Asseco w 2022 roku, tj. wykazane w liczniku wskaźnika wyników, obejmują przychody z usług udostępniania „infrastruktury/ platformy/ oprogramowania jako usługi” (IaaS/ PaaS/ SaaS).
Udział nakładów inwestycyjnych poniesionych na działalności kwalifikujące się do systematyki w całości
nakładów inwestycyjnych
Tabela 33. Odsetek nakładów inwestycyjnych (CapEx) Grupy Asseco kwalifikujących się do Taksonomii
NAKŁADY INWESTYCYJNE ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIAMI KWALIFIKUJĄCYMI SIĘ DO SYSTEMATYKI (mln PLN)
215,6
NAKŁADY INWESTYCYJNE RAZEM (mln PLN)
725,4
WSKAŹNIK NAKŁADWÓW INWESTYCYJNYCH ZWIĄZANYCH Z DZIAŁALNOŚCIAMIAMI KWALIFIKUJĄCYMI SIĘ DO SYSTEMATYKI
29,7%
Wskaźnik nakładów inwestycyjnych Grupy Asseco związanych z działalnościami kwalifikującymi się do systematyki został obliczony przez podzielenie sumy nakładów inwestycyjnych związanych z działalnościami zakwalifikowanymi do Taksonomii przez sumę nakładów inwestycyjnych ujętych w „Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Asseco za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku”, obliczoną według definicji Taksonomii, zgodnie z którą suma inwestycji obejmuje zwiększenie:
rzeczowych aktywów trwałych (‘Rzeczowe aktywa trwałe’ - punkt 6.1 not objaśniających do „Skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Asseco za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku”),
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 60
nakładów na projekty badawczo-rozwojowe (‘Oprogramowanie i licencje wytworzone we własnym zakresie’ punkt 6.2 not objaśniających do „Skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Asseco za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku”)
nakładów na pozostałe wartości niematerialne (pozostałe ‘Wartości niematerialne’ - punkt 6.2 not objaśniających do „Skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Asseco za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku”).
Suma nakładów inwestycyjnych podanych w tabeli powyżej różni się od wskaźnika CapEx zaprezentowanego w „Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Asseco za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku” ze względu na to, że CapEx nie zawiera zwiększenia aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Udział wydatków operacyjnych poniesionych na działalności kwalifikujące się do systematyki w całości wydatków
operacyjnych
Tabela 34. Odsetek wydatków operacyjnych (OpEx) Grupy Asseco kwalifikujących się do Taksonomii
WYDATKI OPERACYJNE ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIAMI KWALIFIKUJĄCYMI SIĘ DO SYSTEMATYKI (mln PLN)
150,0
WYDATKI OPERACYJNE RAZEM (mln PLN)
647,2
WSKAŹNIK WYDATKÓW OPERACYJNYCH ZWIĄZANYCH Z DZIAŁALNOŚCIAMIAMI KWALIFIKUJĄCYMI SIĘ DO SYSTEMATYKI
23,2%
Zgodnie z definicją Rozporządzenia dotyczącego ujawnień, wydatki operacyjne uwzględniane w celu obliczenia wskaźnika wydatków operacyjnych Grupy związanych z działaniami kwalifikowanymi, definiowane jako kwalifikowane wydatki operacyjne w liczniku wskaźnika oraz suma wydatków operacyjnych w mianowniku, obejmują:
nieskapitalizowane koszty dotyczące badania i rozwoju,
prace remontowe budynków,
najem krótkoterminowy,
konserwację i naprawę,
wszelkie inne bezpośrednie wydatki związane z bieżącą obsługą aktywów trwałych przez przedsiębiorcę lub osobę trzecią, której zleca się czynności niezbędne do zapewnienia ciągłości i efektywności funkcjonowania tych aktywów.
Wskaźnik wydatków operacyjnych Grupy Asseco związanych z działalnością kwalifikowaną został obliczony przez podzielenie wydatków operacyjnych związanych z działalnością kwalifikowaną opisaną w analizie działalności przez sumę wydatków operacyjnych odpowiadających powyższej definicji.
Zgodnie z zawężoną definicją wydatków operacyjnych podanych w Rozporządzeniu 2021/2178, wydatki operacyjne wchodzące w skład wskaźnika częścią całkowitych kosztów operacyjnych podanych w „Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Asseco za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku”.
Określenie działalności zgodnej według Taksonomii UE
Zgodnie z informacją podaną na początku niniejszego rozdziału, działalność zgodna z Taksonomią UE jest to działalność kwalifikowana, która spełnia łącznie wszystkie poniższe kryteria, tj.:
kryteria służące określeniu, czy dana działalność wnosi istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub adaptację do nich,
kryteria „nie wyrządzania poważnych szkód” (DNSH) oraz
jest prowadzona zgodnie z minimalnymi gwarancjami.
Ocena zgodności działalności z kryteriami istotnego wkładu i DNSH została dokonana poprzez analizę wymogów w tym zakresie dla poszczególnych działalności Grupy Asseco kwalifikujących się do Taksonomii UE oraz ustalenie ich spełniania przez poszczególne działalności.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 61
Ocena zgodności działalności Grupy Asseco w zakresie zapewnienia minimalnych gwarancji została wykonana poprzez analizę wymogów minimalnych gwarancji i ich spełnienia przez Grupę.
Grupa Asseco spełnia wymogi minimalnych gwarancji tj. posiada i stosuje rozwiązania oraz procedury, które mają zapewnić prowadzenie działalności zgodnie z zasadami i rekomendacjami wskazanymi w takich dokumentach jak Wytyczne OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) dla przedsiębiorstw wielonarodowych i Wytyczne ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka oraz konwencjami i deklaracjami dotyczących praw człowieka i podstawowych zasad i praw w pracy wskazanymi w Taksonomii UE.
Grupa Asseco podejmuje i na bieżąco rozwija działania mające na celu m.in.:
ochronę podstawowych praw człowieka, praw w miejscu pracy (zgodnie z opisem w rozdziale „4.4 Prawa człowieka”),
zapobieganie i wykrywanie nadużyć i korupcji,
przestrzeganie przepisów podatkowych i prawidłowe zarządzanie ryzykiem podatkowym,
przestrzeganie obowiązujących przepisów i regulacji dotyczących uczciwej konkurencji.
Asseco Poland obliczyło kluczowe wskaźniki dla Grupy zgodnie z Rozporządzeniem dotyczącym ujawnień w oparciu o swoje procesy, istniejące systemy raportowania i przyjęte założenia.
Do obliczenia części przychodów, nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych zgodnych z Taksonomią, Spółka zastosowała metodologię opisaną w załącznikach 1 i 2 Rozporządzenia dotyczącego ujawnień.
Działalności zakwalifikowane w oparciu o Techniczne kryteria kwalifikacji, ale nieistotne w 2022 roku z punktu widzenia wielkości przychodu, nakładów inwestycyjnych lub wydatków operacyjnych, tj. udział poniżej 0,5% w całkowitej wartości (odpowiednio pozycje „SKONSOLIDOWNE PRZYCHODY”, „NAKŁADY INWESTYCYJNE RAZEM”, „WYDATKI OPERACYJNE RAZEM”), nie zostały ujęte we wskaźnikach.
Udział przychodów uzyskanych z działalności zgodnych z systematyką w całości przychodów
Tabela 35. Odsetek obrotu Grupy Asseco zgodnego z Taksonomią
PRZYCHODY Z DZIAŁALNOŚCI ZGODNYCH Z SYSTEMATYKĄ (mln PLN)
0,0
SKONSOLIDOWANE PRZYCHODY (mln PLN)
17 370,1
WSKAŹNIK PRZYCHODÓW ZWIĄZANYCH Z DZIAŁALNOŚCIAMIAMI ZGODNYMI Z SYSTEMATYKĄ
0,0%
Proporcja przychodów Grupy Asseco związanych z działalnościami zgodnymi z systematyką została określana poprzez podzielenie sumy przychodów z działalności zgodnej przez skonsolidowane przychody. Przychody z działalności zgodnej zostały określone na podstawie wskazania działalności zgodnej po dokonaniu oceny spełniania kryteriów istotnego wkładu, kryteriów DNSH i minimalnych gwarancji. Skonsolidowane przychody równe przychodom operacyjnym określonym w nocie 5.1 „Skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Asseco za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku”.
Grupa Asseco uznała działalność „8.1. Przetwarzanie danych, hosting i działania pokrewne” za niezgodną, ponieważ centra danych obsługiwane przez Grupę nie spełniają niektórych Technicznych Kryteriów, takich jak weryfikacja przez niezależną stronę trzecią wdrożenia zalecanych praktyk wymienionych w Europejskim Kodeksie Postępowania w zakresie efektywności energetycznej centrów danych oraz kryterium współczynnika globalnego ocieplenia czynników chłodniczych stosowanych w systemach klimatyzacji w centrach danych. Współczynnik czynników chłodniczych stosowanych w systemach chłodzenia centrów danych przekracza wartości graniczne wskazane w Taksonomii UE, podobnie jak większość urządzeń klimatyzacji dostępnych obecnie na rynku.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 62
Udział nakładów inwestycyjnych poniesionych na działalności zgodne z systematyką w całości nakładów
inwestycyjnych
Tabela 36. Odsetek nakładów inwestycyjnych (CapEx) Grupy Asseco zgodnych z Taksonomią
NAKŁADY INWESTYCYJNE ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIAMI ZGODNYMI Z SYSTEMATYKĄ (mln PLN)
0,0
NAKŁADY INWESTYCYJNE RAZEM (mln PLN)
725,4
WSKAŹNIK NAKŁADWÓW INWESTYCYJNYCH ZWIĄZANYCH Z DZIAŁALNOŚCIAMIAMI ZGODNYMI Z SYSTEMATYKĄ
0,0%
Proporcja nakładów inwestycyjnych Grupy Asseco związanych z działalnościami zgodnymi z systematyką została określona poprzez podzielenie sumy nakładów inwestycyjnych poniesionych na działalności zgodne z systematyką przez sumę nakładów inwestycyjnych. Sposób wyznaczenia sumy nakładów inwestycyjnych jest identyczny jak dla wskaźnika „Udział nakładów inwestycyjnych poniesionych na działalności kwalifikujące się do systematyki w całości nakładów inwestycyjnych” opisanego powyżej.
Nakłady inwestycyjne związane z działalnością „6.5. Transport motocykli, samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych” zostały uznane za niezgodne, ze względu na brak spełnienia Technicznych Kryteriów dotyczących emisji CO2. W celu ograniczenia wpływu na środowisko emisji CO2 związanych z transportem, Grupa Asseco systematycznie kupuje nowe pojazdy hybrydowe i spełniające wymagania wyższych norm EURO, jednakże działania te nie są objęte obecnym zakresem Taksonomii UE.
Nakłady inwestycyjne związane z działalnościami „7.1. Budowa nowych budynków”, „7.2. Renowacja istniejących budynków” oraz „7.7. Nabywanie i prawo własności budynków” uznano za niezgodne, ze względu na brak spełnienia Technicznych Kryteriów.
Nakłady inwestycyjne związane z działalnością „8.1 Przetwarzanie danych, hosting i działalność pokrewna” dotyczą dalszej rozbudowy i rozwoju infrastruktury technicznej centrów danych oraz modernizacji wyposażenia w celu poprawy efektywności energetycznej. Inwestycji tych nie uznano za zgodne z powodów opisanych powyżej dla „Udziału przychodów uzyskanych z działalności zgodnych z systematyką w całości przychodów”, w odniesieniu do przychodów z działalności 8.1.
Udział wydatków operacyjnych poniesionych na działalności zgodne z systematyką w całości wydatków
operacyjnych
Tabela 37. Odsetek wydatków operacyjnych (OpEx) Grupy Asseco zgodnych z Taksonomią
WYDATKI OPERACYJNE ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIAMI ZGODNYMI Z SYSTEMATYKĄ (mln PLN)
0,0
WYDATKI OPERACYJNE RAZEM (mln PLN)
647,2
WSKAŹNIK WYDATKÓW OPERACYJNYCH ZWIĄZANYCH Z DZIAŁALNOŚCIAMIAMI ZGODNYMI Z SYSTEMATYKĄ
0,0%
Proporcja wydatków operacyjnych Grupy Asseco związanych z działalnością zgodną jest określana poprzez podzielenie sumy wydatków operacyjnych związanych z działalnością zgodną z systematyką przez sumę wydatków operacyjnych. Sposób wyznaczenia sumy wydatków operacyjnych jest identyczny jak dla wskaźnika „Udział wydatków operacyjnych poniesionych na działalności kwalifikujące się do systematyki w całości wydatków operacyjnych” opisanego powyżej.
Wydatki operacyjne związane z działalnością „6.5. Transport motocykli, samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych” zostały uznane za niezgodne, ze względu na brak spełnienia Technicznych Kryteriów dotyczących emisji CO2.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 63
Wydatki operacyjne związane z działalnością „8.1. Przetwarzanie danych, hosting i powiązane działania” uznano za niezgodne z powodów opisanych powyżej dla wskaźnika „Udział przychodów uzyskanych z działalności zgodnych z systematyką w całości przychodów”.
Działania związane z gazami jądrowymi i kopalnymi
Grupa Asseco nie ujawnia tabel odnoszących się do działalności w zakresie atomu i gazu, co wynika z Rozporządzenia dotyczącego energetyki nuklearnej i gazowej, ponieważ taka działalność nie jest częścią działalności Grupa Asseco.
Działalność związana z energią jądrową
1
Przedsiębiorstwo prowadzi badania, rozwój, demonstrację i rozmieszczenie innowacyjnych instalacji wytwarzania energii elektrycznej wytwarzających energię w ramach procesów jądrowych przy minimalnej ilości odpadów z cyklu paliwowego, finansuje tę działalność lub jest ma na nią ekspozycję.
NIE
2
Przedsiębiorstwo prowadzi budowę i bezpieczną eksploatację nowych obiektów jądrowych w celu wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła technologicznego, w tym na potrzeby systemu ciepłowniczego lub procesów przemysłowych, takich jak produkcja wodoru, a także ich modernizację pod kątem bezpieczeństwa, z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technologii, finansuje tę działalność lub ma na nią ekspozycję.
NIE
3
Przedsiębiorstwo prowadzi bezpieczną eksploatację istniejących obiektów jądrowych wytwarzających energię elektryczną lub ciepło technologiczne, w tym na potrzeby systemu ciepłowniczego lub procesów przemysłowych, takich jak produkcja wodoru z energii jądrowej, a także ich modernizację pod kątem bezpieczeństwa, finansuje działalność lub ma na nią ekspozycję.
NIE
Działalność związana z gazem ziemnym
4
Przedsiębiorstwo prowadzi budowę lub eksploatację instalacji do wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem gazowych paliw kopalnych, finansuje tę działalność lub ma na nią ekspozycję.
NIE
5
Przedsiębiorstwo prowadzi budowę, modernizację i eksploatację instalacji do skojarzonego wytwarzania energii cieplnej/chłodniczej i energii elektrycznej z wykorzystaniem gazowych paliw kopalnych, finansuje działalność lub ma na nią ekspozycję.
NIE
6
Przedsiębiorstwo prowadzi budowę, modernizację i eksploatację instalacji do wytwarzania ciepła wytwarzających energię cieplną/chłodniczą z wykorzystaniem gazowych paliw kopalnych, finansuje tę działalność lub ma na nią ekspozycję.
NIE
5.6 Ryzyka dotyczące zagadnień środowiskowych i klimatu
[ GRI 201-2]
Istotne ryzyka zidentyfikowane w obszarze kwestii środowiskowych i związanych z klimatem
W ramach systemu zarządzania ryzykiem Asseco Poland w 2021 roku przeprowadziło identyfikację oraz ocenę potencjalnych ryzyk środowiskowych. Zidentyfikowano 2 ryzyka przejściowe, które w zasadniczym zakresie dotyczyły wpływu zmian klimatycznych oraz związanych z nimi zmian regulacyjnych oraz rynkowych, a także jedno ryzyko związane z wpływem Asseco na środowisko.
Tabela 38. Ryzyka środowiskowe i klimatyczne
Ryzyka przejściowe
Opis ryzyka
Horyzont czasowy
Wyjaśnienie
Opis szansy
Ryzyko wzrostu cen energii elektrycznej
Krótko i średniookresowy
Podstawowym narzędziem pracy pracowników Grupy Asseco urządzenia elektroniczne, do funkcjonowania których niezbędna jest energia elektryczna pozyskiwana od dostawców zewnętrznych. Znaczny wzrost cen energii elektrycznej w krajach, w których prowadzą działalność spółki Grupy powodować będzie wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez te spółki. Spółki z Grupy zarządzają ryzykiem poprzez bieżącą analizę
Uniezależnienie Spółki od dostaw energii opartej na paliwach konwencjonalnych i przejście na energię odnawialną oraz inwestycja w bardziej energooszczędne urządzenia pozwoli zredukować energetyczne koszty operacyjne.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 64
swojego zapotrzebowania na energię i możliwe ograniczanie jej zużycia, m.in. poprzez stopniową wymianę starszych, energochłonnych urządzeń na urządzenia energooszczędne. Podejmowane działania zmierzające do uniezależnienia się Spółek z Grupy od dostaw energii opartej na paliwach konwencjonalnych poprzez negocjowanie obecnie obowiązujących umów oraz podpisywanie długoterminowych umów z gwarancją pochodzenia z dostawcami energii elektrycznej. Realizowane także inwestycje w własne odnawialne źródła energii poprzez zamontowanie solarów na potrzeby podgrzewania wody użytkowej w budynku w Rzeszowie czy planowany montaż paneli fotowoltaicznych w budynkach własnych spółki pozwala na uniezależnienie Spółek od ewentualnych wahań cenowych oraz na uniknięcie ponoszenia kosztów związanych z dystrybucją energii elektrycznej.
Ryzyko niewłaściwego zarządzania emisjami i śladem węglowym
Średniookresowy
Ze względu na oczekiwania rynku oraz wymogi prawne kładące nacisk na przedstawianie całościowych emisji gazów cieplarnianych Spółki, istnieje ryzyko nieumyślnego wprowadzenia w błąd interesariuszy dot. wpływu prowadzonej działalności Spółek na klimat oraz niewłaściwego zarządzania śladem węglowym. W związku z tym dokładamy starań alby obliczyć emisje gazów cieplarnianych we wszystkich spółkach w 3 zakresach oraz ustalić plan dekarbonizacji zgodnie ze ścieżką SBTi.
Obliczenie śladu węglowego pozwoli właściwie zarządzać wpływem Spółki na klimat i tam, gdzie jest to możliwe i ekonomicznie uzasadnione, zmniejszać wielkość emisji.
Ryzyka środowiskowe
Opis ryzyka
Horyzont czasowy
Wyjaśnienie
Opis szansy
Ryzyko niewłaściwego gospodarowania zasobami oraz złej gospodarki odpadami
Średniookresowy
Największy strumień odpadów w Asseco stanowi zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W związku z dużymi potrzebami zakupowymi oraz koniecznością dostosowania posiadanych zasobów do wymagań rynkowych (wymagania klientów, wymagania Taksonomii UE w stosunku do centrów danych) istnieje ryzyko niewłaściwego wykorzystania zasobów naturalnych metali ziem rzadkich poprzez niewłaściwe decyzje zakupowe, wytwarzanie nadmiernej ilości odpadów zużytego sprzętu oraz błędnego zagospodarowania odpadów po okresie eksploatacji.
Właściwe gospodarowanie surowcami, czyli rozsądne zakupy i wydłużenie cyklu życia już użytkowanego sprzętu w Spółce oraz poza nią (odsprzedaż sprzętu), a także podnoszenie świadomości użytkowników końcowych dot. odpowiedzialności za użytkowany sprzęt i postępowania ze zużytym sprzętem przyczyni się do zmniejszenia wykorzystania surowców oraz wytworzenia odpadów.
Ryzyka podane powyżej były monitorowane w 2022 roku.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 65
D o d a t k o w e w s k a ź n i k i
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 66
6. DODATKOWE WSKAŹNIKI
6.1 Wskaźniki społeczne i pracownicze
[GRI 2-7, 2-8, 2-30, 202-1, 202-2, 401-1, 404-1, 404-3, 405-1, 406-1]
Tabela 39. Liczba pracowników Asseco Poland w podziale na wiek, płeć i szczebel zaszeregowania
Szczebel zaszeregowania i wiek
K
M
Łącznie
Zarząd
2
9
11
W wieku do 30 lat
0
0
0
W wieku 30-50 lat
2
0
0
W wieku ponad 50 lat
0
9
0
Pozostała kadra zarządzająca
69
203
272
W wieku do 30 lat
1
2
3
W wieku 30-50 lat
45
138
183
W wieku ponad 50 lat
23
63
86
Produkcja
467
1 273
1 740
W wieku do 30 lat
75
213
288
W wieku 30-50 lat
315
804
1 119
W wieku ponad 50 lat
77
256
333
Stanowiska pozaprodukcyjne
288
102
390
W wieku do 30 lat
31
4
35
W wieku 30-50 lat
229
71
300
W wieku ponad 50 lat
28
27
55
Liczba łącznie
826
1 587
2 413
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 67
Podział ze względu na stosunek prawny zatrudnienia [ GRI 2-8]
Tabela 40. Podział ze względu na stosunek prawny zatrudnienia
Podział zatrudnienia ze względu na wymiar etatu
Tabela 41. Podział ze względu na wymiar etatu
Przynależność do umów zbiorowych
Tabela 42. Podział ze względu na przynależność do umów zbiorowych
Asseco Poland
Umowa o pracę
2 413
Współpraca w oparciu o umowy cywilnoprawne (zlecenia i o dzieło)
148
Współpraca w oparciu o umowę o współpracy (B2B)
389
Współpraca w formie outsourcingu
264
Inny typ stosunku prawnego
0
Asseco Poland
Pełen etat
2 297
Niepełny etat
116
Asseco Poland
Grupa Asseco
Liczba pracowników objętych umowami zbiorowymi
Liczba pracowników nieobjętych umowami zbiorowymi
Liczba pracowników objętych umowami zbiorowymi
Liczba pracowników nieobjętych umowami zbiorowymi
Liczba
0
2 413
1 398
31 352
Odsetek
0
100%
4,3%
95,7%
Łącznie
2 413
2 413
32 750
32 750
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 68
Przypadki dyskryminacji
Tabela 43. Przypadki dyskryminacji w 2022 roku
Szkolenia i ewaluacja ocen pracowniczych [GRI 404-1]
Tabela 44. Szkolenia i ewaluacja pracowników w 2022 roku
Przypadki dyskryminacji w 2022 roku
Asseco Poland
Grupa Asseco
Charakter dyskryminacji
Płeć
Rasa
Religia
Pochodzenie narodowe
Płeć
Rasa
Religia
Pochodzenie narodowe
Liczba przypadków dyskryminacji
0
0
0
0
0
0
0
0
Asseco Poland
Zarząd i pozostała Kadra Zarządzająca
Produkcja
Stanowiska pozaprodukcyjne
Średnia liczba godzin szkoleniowych
6 000
179 904
56 760
Liczba osób podlegających ocenom pracowniczym
0
1 745
195
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 69
6.2 Wskaźniki Taksonomii UE
Tabela 45 . Udział procentowy obrotu z działalności gospodarczych kwalifikujących się i niekwalifikujących się do systematyki w 2022 roku
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 70
Tabela 46. Udział procentowy nakładów inwestycyjnych z działalności gospodarczych kwalifikujących się i niekwalifikujących się do systematyki w 2022 roku
Obraz zawierający stół  Opis wygenerowany automatycznie
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 71
Tabela 47. Udział procentowy nakładów operacyjnych z działalności gospodarczych kwalifikujących się i niekwalifikujących się do systematyki w 2022 roku
Obraz zawierający stół  Opis wygenerowany automatycznie
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 72
I n f o r m a c j e o r a p o r c i e
I n f o r m a c j e o r a p o r c i e
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 73
7. O raporcie
[ GRI 2-2, 2-3, 2-4, 2-5]
Powyżej przedstawiono Sprawozdanie Asseco Poland S.A. (dalej: „Spółka”, „Jednostka Dominująca”, „Asseco Poland”) oraz Grupy Kapitałowej Asseco (dalej: „Grupa”, „Grupa Asseco”) na temat informacji niefinansowych za 2022 rok (dalej: „Sprawozdanie”) obejmujące informacje niefinansowe dotyczące Spółki oraz Grupy za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Sprawozdanie zostało sporządzone z uwzględnieniem przepisów Ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości, wytycznych do raportowania ESG opublikowanych przez GPW, wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących sprawozdawczości w zakresie informacji niefinansowych oraz międzynarodowych wytycznych Global Reporting Initiative (GRI).
Wybór i opis polityk, a także zaprezentowanych w Sprawozdaniu wskaźników efektywności został dokonany w oparciu o kryterium istotności, przy uwzględnieniu czynników wewnętrznych i zewnętrznych, dotyczących działalności Spółki. Głównymi czynnikami branymi pod uwagę w trakcie oceny istotności były:
branża, w której działa Spółka,
jej profil działalności oraz otoczenie rynkowe,
zakres oddziaływania na społeczność lokalną i środowisko naturalne,
oczekiwania interesariuszy.
Dane przedstawione w Sprawozdaniu weryfikowane i aktualizowane w rocznych okresach sprawozdawczych i regularnie publikowane wraz z raportami za kolejne lata obrotowe.
Wszystkie opisy polityk i wskaźniki w Sprawozdaniu zostały opracowane z uwzględnieniem danych pochodzących z Jednostki Dominującej oraz wskazanych w dalszej części Sprawozdania jednostek zależnych.
Przy przeliczaniu kwot prezentowanych w raporcie na PLN, przyjęto kurs średni ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na dzień 31 grudnia 2022 roku:
1 EUR = 4,6899 PLN
1 USD = 4,4018 PLN.
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 74
Tabele GRI i SASB
Tabele GRI i SASB
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 75
8. Tabele GRI i SASB
8.1 Tabela GRI
Nazwa standardu GRI
Nazwa wskaźnika
Odniesienie/rozdział
Komentarz
Ujawnienia ogólne
2-1 Informacje o organizacji
2-2 Podmioty wchodzące w skład raportu o zrównoważonym rozwoju
2-3 Okres i cykl raportowania, dane kontaktowe
2-4 Korekta informacji
2-5 Weryfikacja zewnętrzna
2-6 Działania, łańcuch wartości i inne relacje biznesowe
2-7 Pracownicy
2-8 Pracownicy, którzy nie pracują w oparciu o kontrakt/umowę cywilno- prawną z organizacją
2-9 Struktura i skład organów nadzorczych organizacji
2-10 Kryteria nominacji i wyboru członków najwyższego organu zarządczego
2-11 Przewodniczący najwyższego organu nadzorczego
2-12 Rola najwyższego organu zarządzającego w nadzorowaniu zarządzania
2-13 Delegowanie odpowiedzialności za zarządzanie skutkami
GRI 2:
Ujawnienia
ogólne 2021
2-14 Rola najwyższego organu nadzorczego w raportowaniu
Oświadczenie o zastosowaniu
Asseco Poland S.A. przygotowało raport w oparciu o wytyczne Standardów GRI za 2022 roku
Użyte GRI 1
GRI 1: Podstawy 2021
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 76
na temat zrównoważonego rozwoju
2-15 Konflikt interesów
2-16 Komunikowanie kwestii krytycznych
2-17 Zbiorowa wiedza organu nadzorczego
2-18 Ocena działania najwyższego organu nadzorczego
2-19 Polityka wynagrodzeń
2-20 Proces określania poziomu wynagrodzenia
2-21 Wskaźnik rocznego wynagrodzenia całkowitego
2-22 Oświadczenie w sprawie strategii zrównoważonego rozwoju
2-23 Zobowiązania związane z polityką zrównoważonego rozwoju
2-24 Włączanie zobowiązań związane z polityką zrównoważonego rozwoju
2-25 Procesy niwelowania negatywnych skutków
2-26 Mechanizmy umożliwiające uzyskanie porady i zgłaszania wątpliwości
2-27 Zgodność z prawem i regulacjami
2-28 Członkostwo w stowarzyszeniach i organizacjach
2-29 Podejście do zaangażowania interesariuszy
2-30 Pracownicy objęci umowami zbiorowymi
3-1 Proces ustalania istotnych zagadnień
3-2 Lista istotnych zagadnień
GRI 3:
Ujawnienia w
istotnych
zagadnieniach
3-3 Zarządzanie Istotnymi zagadnieniami
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 77
Ujawnienia ekonomiczne
201-2 Implikacje finansowe i inne ryzyka oraz szanse dla działań organizacji wynikające ze zmian klimatycznych
201-3 Pokrycie zobowiązań emerytalnych organizacji wynikających z programów o zdefiniowanych świadczeniach
GRI 201: Wyniki
ekonomiczne
2016
201-4 Pomoc finansowa uzyskana od państwa
202-1 Stosunek wynagrodzenia pracowników najniższego szczebla w podziale na płeć w stosunku do płacy minimalnej na danym rynku w głównych lokalizacjach prowadzenia działalności
GRI 202:
Obecność
rynkowa 2016
202-2 Odsetek osób pochodzących z lokalne społeczności na wyższych stanowiskach kierowniczych w głównych lokalizacjach prowadzenia działalności
GRI 203:
Pośredni wpływ
ekonomiczny
2016
203-1 Wspierane inwestycje infrastrukturalne i usługi
205-1 Zakłady ocenione pod kątem ryzyka wystąpienia korupcji oraz zidentyfikowane znaczące ryzyka
205-2 Komunikacja i szkolenia w zakresie polityki i procedur antykorupcyjnych organizacji
GRI 205:
Zapobieganie
korupcji 2016
205-3 Potwierdzone przypadki korupcji i podjęte działania
GRI 206:
Naruszenie
zasad wolnej
konkurencji
2016
206-1 Kroki prawne podjęte wobec organizacji dotyczące przypadków naruszeń zasad wolnej konkurencji oraz praktyk monopolistycznych
GRI 207:
Opodatkowanie
2019
207-1 Podejście do opodatkowania
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 78
Ujawnienia środowiskowe
302-1: Zużycie energii wewnątrz organizacji
302-3: Intensywność zużycia energii (energochłonność)
GRI 302:
Energia 2016
302-4: Zmniejszenie zużycia energii
GRI 303: Woda
i ścieki 2018
303-1: Gospodarka wodą jako wspólnym zasobem
305-1: Bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych (zakres 1)
305-2: Pośrednie emisje gazów cieplarnianych (zakres 2)
GRI 305: Emisje
2016
305-3: Inne pośrednie emisje gazów cieplarnianych (zakres 3)
GRI 306:
Odpady 2020
306-1: Wytwarzanie odpadów i znaczące oddziaływania związane z odpadami
306-3: Wytworzone odpady
Ujawnienia społeczne
GRI 403:
Bezpieczeństwo
i higiena pracy
2018
403-1: System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy
404-1: Średnia liczba godzin szkoleniowych w roku przypadająca na pracownika w podziale na płeć oraz na kategorię pracowników
GRI 404:
Trening i
edukacja 2016
404-3: Odsetek pracowników podlegających regularnym ocenom jakości pracy i przeglądom rozwoju kariery zawodowe
GRI 405:
Różnorodność i
równe szanse
2016
405-1: Skład ciał zarządzających i kadry pracowniczej w podziale na kategorie według płci, wieku, przynależności do mniejszości oraz innych wskaźników różnorodności
GRI 406:
Zapobieganie
dyskryminacji
2016
406-1: Całkowita liczba przypadków dyskryminacji (incydentów o charakterze dyskryminacyjnym) i podjętych działań naprawczych
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 79
GRI 409: Praca
przymusowa
lub
obowiązkowa
2016
409-1: Zakłady i dostawcy identyfikowani jako szczególnie narażeni na ryzyko wystąpienia przypadków pracy przymusowej lub obowiązkowej oraz działania podjęte w celu skutecznej eliminacji pracy przymusowej lub obowiązkowej
GRI 413:
Lokalna
społeczność
2016
413-1: Procent zakładów z wdrożonymi programami zaangażowania lokalnej społeczności, ocenami oddziaływania i programami rozwoju
GRI 415: Udział
w życiu
publicznym
2016
415-1: Całkowita wartość wsparcia udzielonego na rzecz partii politycznych, polityków i instytucji o podobnym charakterze z podziałem na kraje i odbiorcę/beneficjenta.
GRI 418:
Prywatność
konsumentów
2016
418-1: Całkowita liczba uzasadnionych skarg dotyczących naruszenia prywatności klienta i utraty danych klientów
8.2 Tabela SASB
Oświadczenie o stosowaniu:
Asseco Poland przygotowało raport za 2022 rok w oparciu o wytyczne Standardów SASB.
Tabela 48. Standardy SASB w oparciu o które został przygotowany raport
Kod SASB
Nazwa wskaźnika
Odniesienie/rozdział
Komentarz
130a.1
(1) Energia zużyta, (2) procent energii pochodzącej z sieci, (3) procent ilości energii odnawialne
130a.2
1) Całkowita ilość pobranej
wody, (2) całkowita ilość
zużytej wody, odsetek każdego z tych czynników w regionach o wysokim lub bardzo wysokim deficycie wody
130a.3
Omówienie, uwzględniania
aspektów środowiskowych w
planowaniu strategicznym
potrzeb centrów danych
220a.1
Opis polityki i praktyk
odnoszących się do reklamy
behawioralnej i prywatności
użytkowników
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 80
230a.2
Opis podejścia do
identyfikowania i adresowania
ryzyka związanego z
bezpieczeństwem danych, w
tym korzystanie z norm
bezpieczeństwa
cybernetycznego stron trzecich
220a.3
Łączna suma strat pieniężnych
w wyniku postępowań
sądowych związanych z
ochroną prywatności
użytkowników
550a.2
Opis ryzyka kontynuacji
działalności związanego z
zakłóceniami działalności
Sprawozdanie Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok I 81
Podpisy Członków Zarządu do Sprawozdania Asseco Poland S.A. oraz Grupy Asseco na temat informacji niefinansowych za 2022 rok:
Adam Góral
Prezes Zarządu
$# Adam Góral $#
Grzegorz Bartler
Wiceprezes Zarządu
$# Grzegorz Bar $#
Andrzej Dopierała
Wiceprezes Zarządu
$# Andrzej Dopierała $#
Krzysztof Groyecki
Wiceprezes Zarządu
$# Krzysztof $#
Marek Panek
Wiceprezes Zarządu
$# Marek Panek $#
Paweł Piwowar
Wiceprezes Zarządu
$# Paweł Piwowar $#
Zbigniew Pomianek
Wiceprezes Zarządu
$# Zbigniew Pomianek $#
Karolina Rzońca-Bajorek
Wiceprezes Zarządu
$# Karolina Rzońca-Bajorek $#
Sławomir Szmytkowski
Wiceprezes Zarządu
$# Sławomir Szmytkowski $#
Artur Wiza
Wiceprezes Zarządu
$# Artur Wiza $#
Gabriela Żukowicz
Wiceprezes Zarządu
$# Gabriela Żukowicz $#
Poufne
Asseco Poland S.A.
ul. Olchowa 14
35-322 Rzeszów
Tel.: +48 17 888 55 55
Fax: +48 17 888 55 50
Inwestor. asseco .pl