Zastanów się, jakie potencjalne korzyści biznesowe chcesz uzyskać, wdrażając nowy system. Spójrz na oprogramowanie ERP jako na sposób zmniejszenia kosztów, zwiększenia przychodów, poprawienia szybkości lub jakości działań albo też zwiększenia skali biznesu czy wartości firmy.
Możliwe korzyści:
- Integracja danych w jednej lokalizacji i jednej bazie
- Szersze możliwości analizowania i raportowania
- Lepsza kontrola nad kluczowymi elementami procesów dzięki ich centralizacji
- Zmniejszenie pracochłonności dzięki automatyzacji procesów
- Poprawa obsługi klienta dzięki szybszemu dostępowi do dokładnych informacji
- Eliminacja błędów ludzkich dzięki automatyzacji i mechanizmom kontroli
- Lepsza kontrola budżetu
- Stworzenie bardziej produktywnego i opłacalnego modelu biznesowego
Wyznacz dla celów wskaźniki i ustal dla nich oczekiwane wartości. Pozwoli ci to zmierzyć faktyczne efekty wdrożenia.
Określ zakres wdrożenia, potrzeby i wymagania
Zakres
Po zdefiniowaniu celów strategicznych należy określić potrzeby i wymagania dla obszarów biznesowych, które mają zostać zintegrowane w systemie ERP. Należy określić, które obszary podlegają wdrożeniu, jakie są niezbędne lub pożądane funkcje systemu, w jaki sposób system będzie użytkowany (firma scentralizowana czy działająca w strukturze rozproszonej), jakie interfejsy będą konieczne (do innych użytkowanych systemów, dla podmiotów współpracujących itp.), jakie będą metody dostępu do danych (własny interfejs aplikacji, dostęp przez www lub z urządzeń mobilnych).
Specyfikacja
Pamiętaj o specyficznych potrzebach i funkcjach związanych z Twoją branżą – będą ważnym wyznacznikiem użyteczności systemu w Twojej firmie. Sporządź specyfikację swoich potrzeb, która będzie służyła jako podstawa komunikacji z dostawcami.
Aktualizacja
Ponieważ wybór oprogramowania ERP może zająć dużo czasu, należy pamiętać o konieczności aktualizacji listy wymagań. w rozwijającej się firmie mogą pojawić się zmiany procesów, potrzeba integracji z nowymi aplikacjami i systemami czy też kolejne obszary funkcjonalne.
Wymagania techniczne
Po przeprowadzeniu analizy potrzeb należy określić podstawowe wymagania techniczne związane z istniejącą bądź planowaną infrastrukturą IT: systemami operacyjnymi, bazami danych, interfejsami; czy też sposobem wdrożenia (we własnej infrastrukturze czy w chmurze). Warto uwzględnić możliwe do realizacji zmiany, aby system był wdrażany w nowoczesnych technologiach. Przyszłościowy system ERP musi być w stanie rozwijać się wraz z firmą, ale zależny jest od środowiska IT. Wybranie nierozwijanych lub nieaktualizowanych systemów operacyjnych lub bazodanowych może ograniczać możliwość rozwoju.
Krótka lista
Wymagania
Lista krytycznych wymagań: zarówno technicznych jak i funkcjonalnych pozwoli znacznie skrócić listę potencjalnych, możliwych do wdrożenia systemów ERP.
Dostawcy
Warto przyjrzeć się również dostawcom – specjalne wymagania stawiane producentom czy dostawcom systemu związane na przykład z doświadczeniem w branży, listą referencji czy określonym zespołem specjalistów pozwolą wybrać partnerów, z którymi wdrożenie zapewni realizację zakładanych celów.
ERP by Asseco
Poznaj możliwości naszych systemów.
Przejdź na stronę i dowiedz się więcej!