Od MRP przez MRP II do ERP II
Z powstałych w latach 60 XX wieku programów Kontroli Zapasów (IC Inventory Control) powstały bardziej rozwinięte systemy klasy MRP (Material Requirements Planning – Planowanie Zapotrzebowania Materiałowego) wspierające planowania potrzeb materiałowych w procesach przedprodukcyjnych. w latach 80-tych zostały rozwinięte o planowanie i zarządzanie procesem produkcji i dystrybucji i były określane nazwą MRP II (Manufacturing Resource Planning – Planowanie Zasobów Produkcyjnych). Rozszerzenie systemów MRP II o funkcjonalności zarządzania finansami i księgowości oraz HR zaowocowało powstaniem standardu ERP.
ERP II
Nazwa ERP II powstała w 2000 roku dla oprogramowania ERP dostępnego z przeglądarek internetowych, zapewniającego dostęp w czasie rzeczywistym pracownikom i partnerom biznesowym i interakcję z innymi systemami. ERP II pozwala dodatkowo na zarządzanie w czasie rzeczywisty kontaktami z klientem (CRM) oraz pozwala na wykorzystanie nowoczesnych narzędzi analitycznych Business Intelligence.
Nowoczesne systemy ERP
Rozwiązanie ERP może składać się z wielu niezależnych, ale współpracujących ze sobą aplikacji (ERP o budowie modułowej) lub z jednej bazy danych oraz jednej platformy biznesowej, gdzie nie występuje żadna wymiana danych pomiędzy modułami, ponieważ wszystkie funkcjonalności korzystają z tych samych danych w czasie rzeczywistym (System zintegrowany)
Obszary działania
System ERP swoim działaniem obejmuje obszary zarządzania towarami i produktami (logistyka, magazynowanie i zarządzanie zapasami, zarządzanie łańcuchem dostaw, planowanie i obsługa produkcji, sprzedaż), zarządzanie finansowe (finanse, księgowość, przepływy finansowe, budżetowanie), zarządzanie zasobami ludzkimi (HR, płace, kadry), zarządzanie środkami trwałymi i wyposażeniem, zarządzanie relacjami z klientem (funkcje CRM, niekiedy będące częścią systemu wsparcia biznesu BSS – Business Support Systems) oraz mechanizmy kontrolne i analityczne (rachunkowość zarządcza, controlling, BI, moduły prognostyczne)
Moduły
W skład systemów ERP mogą wchodzić również inne moduły np. moduł zarządzania transportem, zarządzanie projektami, moduły wsparcia czy specjalizowane moduły branżowe.
Optymalizacja działania i efektywność procesów
Zadaniem systemu ERP jest optymalizacja działania i zwiększenie efektywności procesów w przedsiębiorstwie. Jest to możliwe dzięki udostępnianiu niezbędnych danych wszystkim pracownikom w czasie rzeczywistym oraz automatyzacji pozwalającym na eliminację przerw w przepływie informacji (a więc również upłynnienie procesów), skrócenie czasu i zmniejszenie kosztów działań.
Architektura
Otwarta architektura oprogramowania i dostępność przez interfejsy internetowe pozwala na łączenie systemu ERP z innymi systemami, automatyzację wymiany informacji z podmiotami współpracującymi czy wykorzystanie udostępnianych publicznie baz danych w celu usprawnienia procesów i zwiększenia konkurencyjności firmy.
ERP by Asseco
Poznaj możliwości naszych systemów. Przejdź na stronę i dowiedz się więcej!