Decyzja o wdrożeniu ERP w chmurze ma wiele zalet związanych z kosztami budowy i utrzymania infrastruktury i jakością obsługi, ale należy wziąć pod uwagę również możliwe wady rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa danych, niezawodności i możliwości rozbudowy.
Blog
System ERP w chmurze
Przeczytaj więcej o rozwiązaniach chmurowych na naszym blogu!
Zalety ERP w chmurze
Koszty
Początkowe koszty wdrożenia systemu ERP w chmurze są na ogół o wiele niższe, ponieważ w tym przypadku dostarczenie infrastruktury serwerowej i systemowej o odpowiednich parametrach spoczywa na dostawcy. w przypadku konieczności zbudowania własnej infrastruktury od zera, lub jej znacznej modyfikacji, koszt ten byłby niebagatelny.
Infrastruktura
Dostawca ponosi również koszt utrzymania i modernizacji infrastruktury oraz wszelkich działań zapewniających bieżące działanie i bezpieczeństwo (aktualizacje, instalacje dodatkowego oprogramowania, kontrole bezpieczeństwa czy backupy).
Przejęcie przez dostawcę całości lub większości obsługi infrastruktury pozwala na znaczą redukcje kosztu związanego z utrzymaniem własnego działu IT.
Abonament
Koszt systemu ERP udostępnianego w chmurze jest rozliczany w formie abonamentu za korzystanie z usługi, co eliminuje wysoki jednorazowy koszt zakupu licencji oraz często pozwala także na elastyczniejsze zmiany liczby stanowisk dostępowych.
Technologia HTML
Systemy udostępniane w chmurze udostępniają często interfejsy pozwalające na pracę przez przeglądarkę lub z urządzeń mobilnych, co może znacznie zwiększyć możliwości wykorzystania systemu.
Implementacja
Doświadczenie pokazuje, że chmurowy system ERP może również zostać zaimplementowany w krótszym czasie.
Wątpliwości związane z wdrożeniem ERP w chmurze
Dostępność w ofercie dostawców
Nie wszyscy dostawcy udostępniają rozwiązania ERP w chmurze. Rozwiązaniem może być wykorzystanie hostingu strony trzeciej, ale tracimy wtedy korzyści związaną z doświadczeniem dostawcy i jego wiedzą odnośnie wymagań systemu.
Ograniczenia
Niekiedy systemy ERP udostępniane w hostingu są systemami o mniejszej funkcjonalności, „zamkniętymi” lub ograniczonymi w zakresie kastomizacji, integracji lub dostępu do danych innymi narzędziami. Zależy to od systemu ERP i dostawcy – jeżeli zależy Ci na dodatkowych integracjach lub rozbudowanych funkcjach systemu, zbudowanych pod Twoje potrzeby upewnij się, że będą możliwe do wdrożenia w systemie chmurowym.
Ochrona danych
Wątpliwość może budzić przekazanie dostępu i kontroli nad wrażliwymi danymi biznesowymi innej firmie (czasami hosting zlecany jest zewnętrznym data center, które często znajdują się za granicą). Tu ważny jest dobór rzetelnego i odpowiedzialnego dostawcy usługi oraz odpowiednie obwarowanie umowami.
Jakość połączenia internetowego
Istotnym problemem może być uzależnienie od jakości połączenia internetowego i jego obciążenia, szczególnie w przypadku, kiedy większość działań operacyjnych na systemie prowadzonych jest z siedziby firmy. W takim przypadku awaria łącza firmowego może spowodować paraliż działania firmy, mimo że system ERP od strony dostawcy działa poprawnie. Dostawcy systemów w chmurze zapewniają ze swojej strony łącza backupowe, zapewniające wysoką dostępność systemu, więc w przypadku firm, w których większość pracowników pracuje zdalnie (czy to w formie pracy zdalnej, home office czy też pracowników działających w terenie) awaria łącza firmowego będzie miała niewielki wpływ na ich działania, w zakresie w jakim nie będzie wymagana interakcja z pracownikami w firmie.
Przewagi i wady rozwiązania chmurowego zależą od modelu udostępniania. Więcej o systemach w chmurze przeczytasz na naszym blogu.
business cloud
Twoja chmura dla biznesu