Początkowo korzystanie ze złożonych i kosztownych systemów ERP było zarezerwowane dla dużych firm. Obecnie szeroki rynek dostawców zarówno globalnych, jak i krajowych pozwala na korzystanie z systemu ERP również małym i średnim firmom z różnych branż.
ERP w Polsce
W Polsce z systemów ERP w 2019 roku korzystało tylko 21,3% małych firm, w stosunku do 53,9% firm średnich i 87,3% firm dużych. Średnio, wg danych PARP, w Polsce z systemu ERP korzysta 28,5% przedsiębiorstw. Dla porównania, średnia przedsiębiorstw korzystających z systemu ERP w UE wynosi 34%, a w Belgii aż 54%. Wyprzedza nas nawet Litwa – 47%. Niewiele lepiej wygląda wykorzystanie w Polsce systemów CRM – średnio 24,8%.
Rozwój
Choć pierwsze aplikacje wspierające biznes pojawiły się już w latach 60-tych XX wieku o systemach ERP mówimy dopiero od lat 90-tych. Wtedy to na bazie systemów planowania materiałowego i planowania produkcji (czyli MRP i MRP II) rozbudowanych o mechanizmy zarządzania i bilansowania pozostałych zasobów przedsiębiorstwa (w tym środków finansowych) powstały systemy ERP. Wraz z nową generacją oprogramowania biznesowego przyjęte zostało podejście polegające na mapowaniu wszystkich obszarów biznesowych w systemie centralnym oraz łączenie ich ze sobą w najlepszy możliwy sposób. Kolejnym krokiem było wyjście do Internetu i otwarcie systemów ERP (i systemy ERP II).
Czy warto korzystać z systemu ERP?
Początkowo korzystanie ze złożonych i kosztownych systemów ERP było zarezerwowane dla dużych firm. Obecnie szeroki rynek dostawców zarówno globalnych, jak i krajowych pozwala na korzystanie z systemu ERP również małym i średnim firmom z różnych branż.
Korzyści
Szczególnie firmy z sektora MŚP zadają często pytanie, czy wdrożenie systemu ERP w ich strukturze ma sens. Wątpliwości budzą związane z tym koszty wdrożenia i utrzymania. Ale wykorzystanie systemu ERP umożliwia zapewnienie sobie decydującej przewagi konkurencyjnej.
Wg badań jako korzyści osiągnięte przy wdrożeniu systemu ERP firmy wskazały:
- Lepsza dostępność informacji
- Wyższa wiarygodność danych
- Integracja procesów biznesowych
- Zapewnienie zgodności z przepisami
- Zwiększona produktywność i wydajność
- Niższy czas realizacji zadań
- Niższe poziomy zapasów
- Trafniejsze decyzje biznesowe
- Niższe koszty działań operacyjnych
- Eliminacja powielania działań
- Standaryzacja operacji
- Bardziej świadome podejmowanie decyzji
- Lepsza interakcja z dostawcami i klientami
- Niższe koszty utrzymania IT (jednego zintegrowanego systemu w stosunku do wielu oddzielnych systemów)
Zwrot inwestycji
Jak widać wiele firm docenia rolę systemu ERP, jako wsparcia w efektywniejszym wykorzystaniu zasobów i optymalizacji procesów biznesowych. Dla wielu ERP jest podstawowym czynnikiem rozwoju firmy. Czas zwrotu z inwestycji w system ERP dla 30% firm wynosi mniej niż 2 lata, a mniej niż 3 lata aż dla ponad 80%.
ERP by Asseco
Rozwiązania ERP dla branż